Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği Bakü’de

Türkiye’yi Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği Başkanı Alptekin Cevherli’nin temsil ettiği Dünya Türk Gençler Birliği ve Azerbaycan Gayri Devlet Teşk...

BÜYÜT

Türkiye’yi Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği Başkanı Alptekin Cevherli’nin temsil ettiği Dünya Türk Gençler Birliği ve Azerbaycan Gayri Devlet Teşkilâtlarına Devlet Desteği Şurası tarafından düzenlenen Türk Dünyası Genç Yazarlar Buluşması Bakü’de sürüyor.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 2-6 Haziran tarihleri arasında düzenlenmekte olan Lahiya çerçevesinde Türk Dünyası’ndaki genç ve gelecek vaat eden yazarların bir araya geldiği toplantı yoğun katılımla sürüyor.  

Özbekistan, Tataristan, KKTC, Makedonya, Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkiye’den edebiyatçıların katıldığı toplantıda Türkiye’yi Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği Başkanı Alptekin Cevherli temsil ediyor.

Lahiya’nın 3’üncü gününde Azerbaycan Basın Konseyi ziyaret edildi. Ardından Azerbaycan Gençlik Konyesi ve Azerbaycan ve Diğer Türk Dilli Halklar Emekdaşlık Merkezi’nde Türkçenin yaygın kullanımı ve karşılaşılan sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Türkçenin sorunları, alfabe farkından kaynaklanan zorluklar, bir Türk ülkesinde yayınlanan eserin diğer Türk devletlerinde bulunup, okunması ile ilgili yaşanan sıkıntılar ele alındı. Bunun çözüm yolları ve bu konuda edebiyatçılara düşen görevler dile getirildi. Diğer Türk Devletlerinde yayınlanan edebî eserlerin Bakü’de kitapçılarda satılması ve Azerbaycan Türkçesi’ne çevrilmesi konusunda prensip anlaşmasına varıldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakü Temsilciliğindeki rezidansta verilen akşam yemeğine başta Azerbaycan bağımsız milletvekili Ganire Paşayeva başta olmak üzere çok sayıda Azerbaycan Milletvekili ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Ateşesi ile Makedonya Parlamentosu Türk Milletvekillerinden Enes İbrahim de hazır bulundu. Toplantı Azerbaycan Tür İşadamları Derneği’nin ziyareti ile devam edecek.

05 Haziran 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR