TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Afetler sürüyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 2014 Ekim ayında başlayan 2014-2015 üretim döneminde gerçekleşen yağışla...

BÜYÜT

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 2014 Ekim ayında başlayan 2014-2015 üretim döneminde gerçekleşen yağışların, kış aylarından buyana zaman zaman bazı illerde afetlere yol açsa da genel olarak tarımsal üretime olumlu etkisinin görüldüğünü belirtti.

 

GEÇEN YILIN ÜSTÜNDE

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2014 yılı Ekim ayından 2015 Mayıs ayı sonuna kadar ülke genelinde birikimli yağış miktarının 535,1 milimetreye (mm) ulaştığına dikkati çeken Bayraktar, “normali 496,2 mm, geçen yılın 361,3 mm olan yağışların, bu yıl 535,1 mm’ye yükselmesiyle, yağış miktarı normalin yüzde 7,8, geçen yılın yüzde 48,1 üzerinde gerçekleşti” dedi.

 

MAYIS’TA YAĞIŞ AZALMASI

Her ne kadar birikimli yağışlarda normaline ve geçen yıla göre artış olsa da Mayıs ayı yağışlarında azalma görüldüğünü belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Ülke genelinde Mayıs ayı yağış ortalaması 42,3 mm gerçekleşti ve normalin yüzde 13,8, geçen yılın yüzde 22,9 gerisinde kaldı. Bu yıl Mayıs ayında Ege Bölgesi dışında tüm bölgelerde normale göre azalma gerçekleşti. Mayıs ayında normal değerlere göre en fazla azalma Marmara Bölgesi’nde ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde meydana geldi. Mayıs ayı toplamında yağışlarda azalma görülse de son haftada ve Haziran ayı ilk haftada gerçekleşen yağışların şiddetinin fazla olması tarım alanlarına ve ürünlere zarar verdi. Geçen yıl aynı tarihlerde gerçekleşen dolu ve aşırı yağışlar, bu yıl da tarımsal üretimi olumsuz etkilemeye devam etti. Meyvelerde, kiraz, kayısı gibi ürünlerde hasat başlarken, diğer meyvelerde gelişim dönemi devam ediyor. Tarla ürünlerinden buğdayda Akdeniz Bölgesinde hasada girilirken, hasat Temmuz ayıyla birlikte yoğunlaşacak.”

 

ZARAR GÖRÜLEN İLLER

Mayıs ayının son haftasında, Haziran ayının ilk haftasında gerçekleşen yağışlarının neden olduğu zararlar konusunda da bilgi veren Bayraktar, şöyle devam etti:

“Mayıs ayının son haftasında, Samsun, Amasya, Nevşehir illerinde gerçekleşen dolu yağışı tarla ürünlerine ve meyve ağaçlarına zarar verdi. Adana, Yozgat, Kütahya illerinde gerçekleşen aşırı yağışlar sele dönüşerek tarım arazilerinde zarara yol açtı.

 

18 İL ZARAR GÖRDÜ

Haziran ayının ilk haftasından itibaren halen çeşitli illerimizde devam eden aşırı yağış ve dolu başta hububat olmak üzere birçok ürüne zarar veriyor. Bolu, Karabük, Aksaray, Denizli, Şanlıurfa, Ankara illerinde aşırı yağışlar, bazı alanlarda sele dönüşerek tarım alanlarında zarara neden oldu. Erzurum, Kırşehir, Manisa, Nevşehir, Burdur, Konya, Şanlıurfa, Mersin, Kırşehir, Bursa, Ankara, Sakarya illerinde gerçekleşen dolu yağışı, tarla ürünlerine ve meyve ağaçlarına zarar verdi.

 

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Zararların tespit edilmesi amacıyla illerde hasar tespit komisyonlarının çalışmalarına başladığını belirten Bayraktar, ürünlerini tarım sigortası yaptıran üreticilerin hasar ihbarlarını yaptıklarını, eksperlerin çalışmalarının devam ettiği bilgisini verdi.

 

KREDİLER ERTELENDİ

Yaşanan tüm afetler nedeniyle ödenemeyen kredi borçlarının ertelenmesine yönelik kararın bu yıl da yayınlandığını bildiren Bayraktar, “Ancak, borç ertelemeleri 1 yıl ve faizli olması, ayrıca sadece Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden alınan düşük faizli kredileri kapsaması nedeniyle beklenen faydayı sağlamamaktadır. Üreticilerin arka arkaya yaşanan afetten dolayı gelir kayıpları fazla olmaktadır. Geçen yılın zararını kapatamayan üretici, kayısı, üzüm, erik, ceviz gibi bazı ürünlerde bu yıl da beklediği rekolteyi alamayacaktır. Bu nedenle üreticilere maddi destek yapılmalı, arka arkaya yaşanan afetin etkileri azaltılmalıdır” dedi.

21 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR