Dilovası’ndan sonra sıra Hereke’ye geldi

Büyükşehir Belediyesi Mart ayı olağan meclis oturumu dün Leyla Atakan Kültür merkezinde yapıldı. Meclis oturumuna Ankara’da olduğu gerekçesiyle Büyük...

Büyükşehir Belediyesi Mart ayı olağan meclis oturumu dün Leyla Atakan Kültür merkezinde yapıldı. Meclis oturumuna Ankara’da olduğu gerekçesiyle Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yerine Başkan Vekili Zekeriya Özak başkanlık yaptı. Mecliste toplam 118 gündem maddesi görüşüldü.

 

CİVELEK İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

Danıştay tarafından iptal edilen parkomat ile ilgili CHP grubu tarafından soru önergesi verildi. CHP ayrıca Gebze Teknik Üniversitesi önü ve D-100 karayolu arasında kalan alanın çöp alanına çevrilmesi, AKP eski İl Başkanı Mahmut Civelek hakkında da soru önergeleri verdi. Civelek hakkında verilen soru önergesinde Civelek’in il başkanı olduğu dönemde Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan bir kişinin şoför olarak görevlendirilmesi, bu kişinin yeniden belediye bünyesine döndüğü yönündeki iddialar gündeme getirildi.


KATI ATIK TESİSİ

CHP grubu tarafından gündeme eklenmesi için madde verildi. Verilen maddede yapılması gündeme gelen Dilovası Köseler Köyü’nde kurulma kararı alınan tesisin Katı Atık Bertaraf Tesisi olarak meclisten karar alınmasına karşın katı atıkla birlikte başta tehlikeli atık ve Tıbbi Atık tesisi olarak yapılmak istenmesi hakkında iddialar gündeme getirildi. Mecliste Lütfü Efil Fen İşleri Daire Başkanı, Osman Günler İmar ve Şehircilik Daire Başkanı ve Bekir Köksal Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığına getirildi.  


“YAKMA ÜNİTESİ YETERSİZ KALDI”

Katı Atık Bertaraf Tesisi hakkında açıklama yapan Zekeriya Özak, “Kocaeli için çok önemli konudur. Büyükşehir olmadan önce kentin tamamına hizmet verilmiyordu. Bütün ilçelerimizde çöp dağları vardı. Çöp dağlarının hepsi kaldırıldı. Düzenli depolama alanına geçildi. Depolama sonrasında tehlikeler ortadan kaldırıldı. Katı atık yakma ünitesi yeterli gelmiyor. İkinci bir yakma tesisi gerekli olmuştur. Kentimizin bu probleminin ortadan kaldırılması için bu tesisin yapılması ortaya çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.  


“KÖRFEZ’DE YAPILACAK”

Genel Sekreter Tahir Büyükakın ise “Hereke’nin üst tarafında yer tespit edildi. 150 dönüm olan bu alanla ilgili meclis kararı değişikliği yapıldı. Verilen soru önergesi ÇED raporu hakkındadır. Burada yakma ve depolama tesisi yapımı konusunda karar alınması ile hukuki bir engel yoktur. Verilen önergenin konuyla ilgili bir bağlantısı yoktur” şeklinde konuştu. Çanakkale Türkleri gecesine katılmak üzere ilimize gelecek olan Yavuz Bingöl’e ücret ödenip ödenmediği hakkında verilen soru önergesinde 60-70 bin TL ücret ödeneceği belirtildi.  


“BİR ÇOK DAVA AÇILDI”

Zekeriya Özak, “Kocaeli hızlı gelişmektedir. İlçelerde otopark yapımı devam etmektedir. Yollarda araçların parklanması noktasında alınan karar incelenecektir. Danıştay tarafından alınan karar ait olduğu yer hakkında düşünüyorum” ifadelerini kullandı. KBB Genel Sekreteri Tahir Büyükakın parkomat hakkında, “Alınan karara iki taraflı bakmak gerekiyor. Davanın tarafları arasında bağlayıcı olmaktadır. İşlemin iptali hakkında verildiyse ona göre bakılır. Bu yönde karar alınmamıştır. Parkomatlar hakkında açılan bir çok dava olmuştur. Açılan birçok dava lehimize sonuçlanmıştır” dedi. Serkan BORLAK

12 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR