Doktor vekilden korkutan şarbon uyarısı

Çıray, İzmir’in Ödemiş ilçesinde bir kadının şarbon hastalığına bağlı olarak vefat ettiğine dair ciddi soru işaretleri olduğunu da iddia etti. Şarbo...

Çıray, İzmir’in Ödemiş ilçesinde bir kadının şarbon hastalığına bağlı olarak vefat ettiğine dair ciddi soru işaretleri olduğunu da iddia etti.

Şarbon hastalığının Türkiye’de yayılmaya başladığı uyarısını yapan Aytun Çıray, “Şarbon, bildirimi mecburi hastalıklardandır ve halkın bu konuda mutlak olarak bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ne yazık ki, bu bulaşıcı ve öldürücü hastalık hakkında alınan tedbirler yetersizdir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çıray, yayılan şarbon hastalığı ile ilgili olarak Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın duyarsız olduğunu belirterek, konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Çıray, önergesinde şu çarpıcı açıklamalara yer verdi:

 

ÖLEN KADIN SANDUKAYLA GÖMÜLDÜ!

“Uzun yıllar sonra ilk defa ithal kurbanlıklar nedeniyle Edirne’de görülen bulaşıcı Şarbon hastalığı ile ilgili yeniden ihbarların geldiği bir dönemde, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Yeniköy’de yaşayan Necdet Aydın isimli vatandaşımızın büyükbaş hayvanlarında Şarbon  görüldü. Bu hayvanlar kesildi. Ne var ki, kesim sırasında Necdet  Aydın’ın Kayınvalidesi  Hatice Öz’e elindeki kesiden mikrop  bulaştı. Yüksek ateş ve kolda morarma şikâyeti ile İzmir Bozyaka Devlet Hastanesi’ne götürülen Hatice Öz, tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Merhume Hatice Öz’ün cenazesi memleketi olan Yeni köy’de iki metre  derine ve geleneklerimizin aksine sanduka ile gömülüp üzeri kireç tozuyla kaplandığına göre, kendisi Şarbon nedeniyle mi ölmüştür?”

 

HASTALIK BAYRAM ÖNCESİ TAŞINIYOR!

Hastalığın Kurban Bayramı öncesinde hayvan ve yem taşımacılığı ile başka illere de taşındığını savunan Çıray, soru önergesinde şu iddiada bulundu: “Bu hastalık, Akdeniz’de Adana ve Mersin civarında bir çok hayvanın telef olmasına sebep oldu. Şu anda da bu hastalık Adana’dan Erzurum’a yemlerle taşındı. Erzurum ve Bingöl’de de bu hastalık yayılmaya başladı. Önümüzde Kurban Bayramı bulunmaktadır. Doğudan batıya taşınan hayvanlarla da maalesef bu hastalık taşınacaktır…”

 

ŞARBON HASTALIĞININ ÖZELLİKLERİ VE BELİRTİLERİ

Aynı zamanda bir hekim olan Aytun Çıray, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi:

“Şarbon veya Antraks, halk arasında “Dalak Hastalığı” olarak da bilinen ve Bacillus Anthracis adlı bakteri tarafından meydana getirilen bir hastalık türü… Bu hastalık, özellikle sığır, koyun ve beygirlerde ani olarak ortaya çıkıyor ve ne yazık ki, insanlara da bulaşabiliyor

İnsanlar, bu hastalığı, hayvanlar veya bu hayvanlarından ürünlerinden alıyor. Mikroorganizma, insanlara deriden girerse kara çıbanı oluşturuyor. Kan dolaşımına karışması ile de Sepsis (mikrop tarafından oluşturulan kan zehirlenmesi), ağız, solunum yolları, menenjit ve iç organlarda lezyonlar oluşmasına neden oluyor. Mikroplu etlerin yenilmesi ağır bağırsak hastalıklarına yol açıyor. Bu da kanamalara neden olabiliyor. Bu hastalık, hayvanlarda ise vücut ısısı yükselmesiyle kendini gösterirken, dalak şişiyor, kan katran gibi koyu renk alıyor ve pıhtılaşmıyor.

 

Aytun Çıray, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, şu sorulara cevap istedi:

1- 2014 yılının Mart ayında önce İzmir Aliağa’da, 28 gün geçtikten sonra ise bu defa da İzmir Bayındır’da Şarbon hastalığı ortaya çıktı mı? Çıktıysa ne gibi tedbirler alındı?

2- Mayıs ayında Şarbon hastalığının bu defa Ödemiş’te ortaya çıkmış olmasının nedenleri nelerdir? Yoksa bu durum, alınan tedbirlerin ciddiyetsizliğinin bir göstergesi midir?
3- İzmir Bozyaka Hastanesi’nde kurtarılamayarak hayatını kaybeden Hatice Öz’de hangi hastalık teşhis edilmiştir? Ölüm nedeni nedir?
4- Merhume Hatice Öz’ün cenazesi memleketi olan Yeni köy’de iki metre  derine ve geleneklerimizin aksine sanduka ile gömülüp üzeri kireç tozuyla kaplandığına göre, kendisi Şarbon nedeniyle mi ölmüştür?
5- Eğer öyleyse, bu durumun örtbas edilmesi bir salgın tehlikesi yaratmayacak mıdır?
6- Bu hayvanlarla temas eden diğer kişilere ne olmuştur? Bu kişiler tespit edilmiş ve sağlık taramasından geçirilmiş midir?
7- Aliağa’dan Bayındır’a; Bayındır’dan Ödemiş’e kadar Ege’de yayılan bu hastalıkla ilgili Bakanlık ne gibi tedbirler almıştır? Bu ölen insanın hesabını kim verecek?
8- Bu hastalık, Akdeniz’de Adana ve Mersin civarında bir çok hayvanın telef olmasına sebep oldu. Şu anda da bu hastalık Adana’dan Erzurum’a yemlerle taşındı. Erzurum ve Bingöl’de de bu hastalık yayılmaya başladı. Önümüzde Kurban Bayramı bulunmaktadır. Doğudan batıya taşınan hayvanlarla da maalesef bu hastalık taşınacaktır. Bakanlığın bunlarla ilgili tedbirleri var mıdır?

13 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR