“İthalattaki azalma İhracatımızı etkiliyor”

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerini değerlendirerek, ithalattaki azalmanın ihracatımızı e...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerini değerlendirerek, ithalattaki azalmanın ihracatımızı etkilediğini açıkladı.
KSO Başkanı Zeytinoğlu, “TİM verilerine göre Nisan ayı ihracatımız Yüzde 3,9 gerileyerek 11,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Nisan ayında ihracatımız bir evvelki aya göre de Yüzde 13,9 oranında azaldı. İthalattaki azalma ihracatımızı etkiliyor. Sanayimiz maalesef ithalata dayalı. Buna enerji maliyetlerindeki artışı da eklemek gerekiyor. Ayrıca hala en büyük pazarımız AB’ndeki ekonomik daralma da ihracatta önümüzdeki dönemde sıkıntı yaratmaya neden olacaktır”
Bununla birlikte Kocaeli ihracatçısının performansının memnuniyet verici olduğunu açıklayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “ Gümrüklerden aldığımız verilere göre Nisan ayında Kocaeli’nin ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,9 artarak 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kocaeli sanayi üretiminde ve ihracatta ülkemizin lokomotifi olmaya devam ediyor. Bu son derece sevindiricidir.
İthalatta ise Türkiye geneline paralel daralma Nisan ayında da devam etmektedir. Nisan ayında ithalat geçen yıla göre %1 azalarak 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Buradan hareketle Türkiye genelinde de Nisan ayı ithalatının daralmaya devam edeceğini söylemek yanlış olmaz”

05 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR