1 Milyon 361 Bin kişi gereksiz yere aramış

İl Sağlık Müdürlüğü’nün ‘Yaşama Yol Ver’ kampanyası kapsamında basın toplantısı düzenleyen İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mürsel Durmaz, 112 Acil Yardım Ha...

İl Sağlık Müdürlüğü’nün ‘Yaşama Yol Ver’ kampanyası kapsamında basın toplantısı düzenleyen İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mürsel Durmaz, 112 Acil Yardım Hattı’nın kullanımı ve ambulanslara yol verme konusunda toplumsal farkındalık ve bilinç uyandırma amacıyla açıklamalarda bulundu. Durmaz’an paylaştığı verilere göre 2015 yılının ilk 11 ayında 112 Acil Çağrı Hattı’na 1 milyon 361 bin 327 çağrı geldi. Bu çağrılardan 91 bin 664’ü acil çağrı iken 1 milyon 269 bin 663’ü gereksiz ve asılsız olarak hattı meşgul etti. Bunun yanında trafiğin günden güne yoğunlaştığı ilimizde ambulansa yol verme bilinci de gelişmiş değil.

 

665 PERSONEL GÖREV VERİYOR

112 hattının sadece sağlığı içermediğini, AFAT ve itfaiye acil durumlarında da aranabildiğini belirten Durmaz, “112 Çağrı Sitemi, artık çağrı müdürlüğü oldu. Orman yangınından AFAT’a kadar acil durumda yardımcı oluyor. Kocaeli’de 39 tane 112 Acil Yardım İstasyonu mevcut. Bu istasyonlarda toplam 600 personel 39 ambulans ile hizmet veriyor. Sistemin komutasında da 65 kişi bulunuyor. Bu sistemde acil olmayan ve asılsız çağrılardan çok muzdaribiz” dedi.

 

ASILSIZ ARAMALARA PARA CEZASI VAR

Asılsız 112 aramalarının kabahatler kanununa göre ilk armada 250 TL, ikinci aramda 500 TL para cezası bulunduğunu belirten Durmaz, “Yaptırımlara gerek kalmadan bu sorunu çözmek istiyoruz. Bir önemli sorun da ambulansa yol verme konusu. Ülkemizde trafik çok ciddi bir problem. Bu noktada ambulansa yol verilmesi de ciddi bir sıkıntı oluyor. Trafikte karşılaştığımız ambulansa yol vermek hayati önem arz ediyor. Vatandaş yolda ambulansa yol verirken tanımadığı birine yardım ettiğini değil, kendisinin veya yakınının olabileceğini de düşünerek yol vermelidir. Bu konuda bilinçlenilmeli” ifadelerini kullandı.

 

AMBULANSA YOL VERMEYENE CEZA

Ambulanslara yol vermeyenlerin de trafik cezası alabileceğini hatırlatan Durmaz, “Ambulanslarımızın tamamında üç adet gece görüşü yüksek kamera var. Yol vermeyen araçların plakalarını tespit edebiliyoruz. Sonrasında cezaları adreslerine gönderiliyor. 112 işletmek zor bir iş. Sürekli tetikte olmalıyız. Sarf edilen emeğin karşılığı asılsız çağrılar olmamalı. Ambulanslara yol verme ve 112 Acil Yardım Hattını kullanma konusunda hayata geçirdiğimiz ‘Yaşama Yol Ver’ projesi kapsamında ilimizde stantlar açarak bilgilendirmede bulunacağız” diye konuştu.

 

“112 EKİBİNİ DARP EDENLER VAR”

112’nin çalışma sistemi hakkında da vatandaşın bilinçsiz olduğunu ifade eden Durmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bir vatandaş 112’yi aradığında acil vaka sisteme düşüyor ve en yakın noktadaki ekip bölgeye yönlendiriliyor. Bu konularda vatandaşı ilgilendirmeliyiz. Çünkü 112 acil noktalarını sağlık ocağı gibi girenler var. Bu yanlış uygulamalar bizi de güç durumda bırakıyor. Ekiplerimiz sıcağı sıcağına olay yerine geldiği için kimi zaman darp edilebiliyor veya hakarete uğrayabiliyor. Arkadaşlarımız zor bir iş yapıyorlar. Onlara özverili çalışmaları için teşekkür ediyorum.”

 

“KADIN SESİ DUYMAK İSTEYEN 112’Yİ ARIYOR”

Durmaz’ın ardından konuşan 112’den Sorumlu Müdür Yardımcısı Dr. Pınar Özkır Sönmez de, asılsız ihbarlar nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları paylaştı. Sönmez, “112’ye asılsız çağrıda bulunanlar sadece çocuklar değil. İnanın kadın sesi duymak isteyen, eczaneden aldığı ilacın nasıl kullanacağını unutanlar, hastalar, canı sıkılanlar, sevgilisi tarafından terk edilenler, muhabbet etmek isteyenler arayabiliyor. Telefon tamircileri cihazın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için, alkollü vatandaşlar da taksi olarak ambulansı kullanmak için arıyorlar” dedi.

 

EĞİTİME BAŞLANACAK

112’yi arayan kişinin konumunun haritada işaretlendiğini belirten Sönmez, “Gereksiz arayanların adreslerini tespit edebiliyoruz. Elimizde görüşmelerin kaydı olduğu için ceza da verilebilir. Ancak biz eğitimle bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Minik 112’ projesini bu yıl da sürdüreceğiz. Bu kapsamda 146 okulda yaklaşık 15 bin öğrenciye 112 ne zaman aranmalı, arandığında ne şekilde konuşulmalı gibi konularda eğitimler vereceğiz. Ambulanstaki cihazları tanıtacağız. Bu projede 36 bin 508 dördüncü sınıf öğrencisine ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Hilal GÜDÜCÜ

07 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR