Posco’ya karşı çıkanlara Eski Alikahya Belediye Başkanı İhsan Sarıca

“Alikahya’dan elinizi çekin”Eski Alikahya Belediye Başkanı İhsan Sarıca, Alikahya Asım Kibar OSB’ye kurulması gündemde olan Posco’ya karşı çıkan siyas...

BÜYÜT

“Alikahya’dan elinizi çekin”

Eski Alikahya Belediye Başkanı İhsan Sarıca, Alikahya Asım Kibar OSB’ye kurulması gündemde olan Posco’ya karşı çıkan siyasiler ile çevrecilere “Alikahya’dan elinizi çekin” diye seslendi.

Alikahya Asım Kibar OSB içerisinde kurulacak olan POSCO hakkında kamuoyunda yaşanan tartışmalara eski Alikahya Belediye Başkanı İhsan Sarıca da katıldı. Sarıca, “Yaşanan bu gelişmeler Alikahya halkına zarar vermektedir. Alikahya’da yaşananların yüzde 99’u çevrecilerin gösterdiği tepkilere karşılar. Bunun izahı yok. 3-5 işsiz, bir de fabrikadan atılmış insanın duygularını sömürerek orada bağırıp çağırdılar. POSCO’nun çevreye zarar verip verilmediği görüldü. Bu durum anlaşılmasına rağmen siyasiler ve çevreciler Alikahya üzerinden bir şeyler yapmaya çalışırlarsa Alikahya halkı bunlara karşı büyük tepki gösterecektir” dedi.

ALİKAHYA ZARAR GÖRÜYOR
Sarıca, konuşmasına şöyle devam eti “Bunun örgütlenmesini de bizzat ben yapacağım. POSCO öyle bir lanse ediliyor ki kanser saçıyor, ‘yarınlarda fabrika kurulduktan sonra bu bölgeye kim gelir’ diyorlar. Böyle bir durum yok. Kore’ye heyetler gitti, durumu gördüler. Basın mensupları gitmeden önce eleştirilerde bulunuyordu. Ancak gidip geldikten sonra durumu gördüler bunu herkese anlattılar. Çevreye zararlı olmadığı ortaya çıktı. Halen daha neyi devam ettirmek istiyorlar. Bilmeden araştırmadan yorumlar yapıldı.

CHP’YE GÖNDERME
Kocaeli bir sanayi kentidir. Kocaeli’nin tamamı büyük bacalı sanayiye doymuştur. Kocaeli sanayiye doyduysa bu işsizlik nedir o zaman. Bunu diyenler Kocaeli bölgesinde bulunan OSB’lerden haberleri yok. Sanayiciler bu arazileri patates dikmek için almadılar. Sanayi kurulması için bu yerler ayrılmıştır. Yapılan eleştiriler, Kocaeli ve sanayi gerçeği bilinmeden yapılmaktadır. Söz söylenmiş olsun! Seçim öncesinde CHP, Alikahya’ya POSCO bilgilendirme toplantısına parti arabasıyla geldi. Ondan sonra protesto ediyor. POSCO’ya karşı olan yok. ‘Kocaeli sanayiye doydu deniliyor’ o zaman burası ne olacak? 5 bin dönüm arazi bulunuyor. Bu araziler 1993 yılından bu yana toplatılmıştır. Bu araziler toplanırken bu eleştiriyi yapanlar neredeydi. Alternatif olmadan yapılan eleştiriler var.

BİRAZ DA HAVAN KİRLENECEK
Kocaeli’ye her yerden insan geliyor. İnsanlar buraya hava solumaya gelmiyor. İş imkanından faydalanmak için geliyor. Her şeyin bir bedeli var. Bulunduğun yerde temiz hava soluyacaksın buraya gelince, ekonomisinden faydalanacaksın, sonra sanayi istemiyorum diye eleştiride bulunacaksın. Biraz da havan kirlenecek. Bunun bedelleri vardır. Herkes bunu bilmelidir. Havamız veya denizimiz için gelen yok. POSCO’nun yapılması,yaşanan olaylardan sonra 1 yıl gecikmiştir. Bu zarar ekonomiye zarardır. Kibar Holding ve Koreliler oldukça hassas davranmaktadırlar. Bir konu halk tarafından kabul edilmediği sürece adım atılmaz. Toplum ve çevre aydınlatılır. Her şeyi karşıma alarak yaparım demezler.”

ARAZİLER ALINIRKEN NEREDEYDİNİZ?
Sarıca arazilerin Hyundai tarafından alındığına dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti “93-94 yılında burası Hundai ile araziler alınmaya başlandı. Sanayi olarak bu araziler alınmıştır. Sanayicilerin daha rahat hareket etmeleri için OSB’lere ayrı bir yetki verilmiştir. Arsalar sanayi alanı olarak gösterilmedi. Araziler alınmış zamanında sanayi bölgesi gösterildi. İZAYDAŞ orada kurulduğunda kimyasal tüm atıklar orada imha ediliyor. Filtrelerine ve ölçümlerine bakıldığında bir sorun olmayacaktır. Almanya’nın ortasında bundan daha büyük tesis bulunmaktadır. İZAYDAŞ oradayken başka bir kuruluş kirletiyor demek mantıklı değil.

ELLERİNİZİ ÇEKİN
Uzunçiftlik’te bulunan Yıldız Entegre’den çevreye siyah toz toprak geliyor. Politika yapalım mantığı ile hareket ediliyor. Radikal uçlar her zaman bunları kullanır. Bu durum Alikahya’ya zarar veriyor. Ev, arsa fiyatları düşüyor. Bu olaylardan dolayı. Alikahya’nın üzerinden ellerini çeksinler. Biz toplumu bilgilendireceğiz. Bu durumun gelecekte de devam etmesi durumunda Alikahyalı’nın büyük tepkisi ile karşılaşacaklar. Belki de istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bir dönem dedikodular ile yumurtalar dahi satılmadı. Tavuklar satılmadı, insanlar zor duruma düştü.”

18 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR