Kartepe’de 12 saat elektrik kesildi faturası leyleklere kesildi

Kartepe bölgesinde önceki akşam saat 17.00’da elektrikler kesildi. Bir buçuk saat sonra elektrikler tekrar kesilince bölgeye 12 saat boyunca elektrik...

BÜYÜT

Kartepe bölgesinde önceki akşam saat 17.00’da elektrikler kesildi. Bir buçuk saat sonra elektrikler tekrar kesilince bölgeye 12 saat boyunca elektrik verilemedi. SEDAŞ sabaha kadar verilemeyen hatların leylekler tarafından bozulduğunu açıkladı.

Hemen her gün bir bölgede elektrik kesintisi uygulanıyor. Planlı kesintilerin dışında aniden kesilen elektrikler 2011’de 1970’leri aratmıyor. Kartepe İlçesi’nde ise durum daha vahim. İlçenin değişik bölgelerinde her gün kesinti yapılıyor. Vatandaşı isyanın eşiğine getiren elektrik kesintilerinin önüne ise bir türlü geçilemiyor. Önceki gün Kartepe İlçesi’nde yaşanan uzun süreli elektrik kesintisi vatandaşa ve o bölgedeki sanayi kuruluşlarına ciddi ölçüde maddi ve manevi zarar verdi. Yaklaşık 12 saat enerji verilemeyen ilçede buzdolaplarındaki ürünler bozuldu, esnaf iş yapamadı, vatandaşlar ise mum ışığında iftar yaptı. Ramazan ayında 12 saat elektriksiz kalan Kartepe, Balaban , Maşukiye ve Arslanbey civarında iftar kabusa dönüştü.

SEDAŞ SUÇU LEYLEKLERE ATTI
Yaşanan kesintilerle ilgili açıklama gönderen SEDAŞ kesintiye leyleklerin yol açtığını söyledi. SEDAŞ, “Leylek sürüleri göç yolları üzerinde kendileri için güvenli gördükleri elektrik direklerinin traversleri ve izolatörleri üzerinde geceleyince Karamürsel, Kartepe ve Gebze bölgesinde çok sayıda kesintiye yol açtılar. Her yıl Ağustos ayının ikinci yarısında Gebze Dilovası, Tavşancıl, Kartepe, Karamürsel, Maşukiye, Arslanbey hattında göç yolunu takip eden leylekler geceleri mola vererek enerji nakil hatlarında kümeleniyorlar. Ancak ince uzun ayaklarıyla iletkene basan ve geniş kanatlarıyla iletkenler arasında temas sağlayarak kısa devreye yol açan leylekler, elektrik şebekesinin koruma elemanlarının devreyi açtırmasına ve enerji kesintilerine yol açıyorlar” dedi.

15 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR