Kocaeli Kültür Envanteri tanıtıldı

Taner Aksoy tarafından hazırlanan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından bastırılan Kocaeli Kültür Envanteri kitabının tanıtım kokteyli önceki akşam Gar...

BÜYÜT

Taner Aksoy tarafından hazırlanan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından bastırılan Kocaeli Kültür Envanteri kitabının tanıtım kokteyli önceki akşam Gar Sanat Galerisi’nde yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi, kent tarihinin korunması ve yaşatılmasına yönelik önemli bir çalışmayı hayata geçirdi. Yaklaşık üç yıl süren kapsamlı bir araştırmanın sonucunda “Kocaeli Kültür Envanteri” kitabı hazırlandı. 486 sayfalık envanterde ilimizde yer alan 442 adet tarihi eser kayıt altına alındı. Sit alanları ve tescilli tüm kültür ve tabiat varlıkları ilçe ilçe listelendi. Ayrıca kültür ve tabiat varlıklarının grafikleri ayrıntılı bir şekilde gösterildi. Kitap, Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürü Taner Aksoy tarafından hazırlandı.

GAR’DA TANITILDI
Kitap önceki akşam Gar Sanat Galerisi’nde düzenlenen bir kokteyl ile tanıtıldı. Tanıtım kokteyline Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Yardımcısı Ali Sözen, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Taner Aksoy, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan, tarihçiler ve vatandaşlar katıldı.

AMAÇ TARİH BİLİNCİ
Aksoy yaptığı konuşmada, tarihin korunması ve yaşatılmasına yönelik önemli bir çalışmayı hayata geçirdiklerini söyledi. Eski eserlerin korunması adına yayınların önem taşıdığını söyleyen Aksoy, kitap ile kentteki birçok yapının tescilinin gerçekleştirdiğini kaydetti. Aksoy, “Özellikle gençlerimizin bu konuda bilinçlenmesi çok önemli. Kocaeli Kültür Envanteri ile gençlerimiz tarihlerine sahip çıkarak onu koruma bilincine daha fazla sahip olacaklardır” dedi.

İŞADAMLARINA ÇAĞRI
Başkan Karaosmanoğlu ise konuşmasında işadamlarına seslenerek, “İşadamlarımız kentteki tarihi konakları alarak onarımlarını yaptırabilir. Bu sayede kentin kültürel ve tarihi mirasına önemli bir katkıda bulunmuş olurlar” dedi. Kocaeli Kültür Envanteri’nin ortaya çıkmasında değerli katkıları olan Aksoy’a teşekkür eden Başkan Karaosmanoğlu, plaket verdi.

09 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR