Hüseyin Yusuf: Ben bu kentin evladıyım

7 Haziran genel seçimleri öncesinde AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Hüseyin Yusuf, gazetemize yaptığı değerlendirmelerinde göreve gelmesi h...

7 Haziran genel seçimleri öncesinde AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Hüseyin Yusuf, gazetemize yaptığı değerlendirmelerinde göreve gelmesi halinde yapmak istediği çalışmaları ve partisinin durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

HAYALİNİ AÇIKLADI

Kocaeli’de büyüdüğünü ve bu şehire hizmet etmek istediğini belirten Yusuf, “Ben kentin sokaklarında büyüdüm. Bu şehrin evladıyım. Bu kentin siyasetine ve ticaretine ihtiyacım var. Vekillik nasip olursa, 4 sene sonra kentte gezerken herkesin selam verdiği, herkese selam verebilen Hüseyin Yusuf olarak kalmayı arzu ediyorum” dedi.

 

7 Haziran genel seçimlerinde yeni anayasa ve başkanlık sistemi istemiyle yola çıkan AK Parti’de seçim çalışmaları aralıksız devam ediyor. Genel seçimlerde milletvekili olabilmek için yola çıkan AK Parti’nin en etkili isimlerinden olan Hüseyin Yusuf, hayallerini ve hedeflerini samimiyetle dile getirdi. İşte Milletvekili aday adayı Yusuf ile keyifli sohbetin ayrıntıları…

 

Neden milletvekili aday adayı oldunuz?

AK Parti öncesinde de siyaset içerisindeydim. Mili Gençlik Vakfı’nın hizmetinde bulundum. MGV, Refah Partisi’nin yapılanması içerisinde yer alıyordu. Yaptığım bu kadar çalışmayı milletvekili olarak taçlandırmak istedim ve bu düşünce ile yola çıktım. Kendi şehrime, ülkeme hizmet etme aşkı ile siyaset yapıyorum.

 

“HİZMET ETMEK İÇİN”

Bu dönemin uygun olduğunu düşünerek karar verdim. Belli bir dönemi siyasetin dışında geçirdim. Yenilenmemi sağlayan bir zaman olmuştur. Milletvekili aday adaylığı sürecinin başlamasının ardından partime milletvekili olarak hizmet etmek adına başvuru yaptım.

 

Projeleriniz nelerdir?

Siyasi ve içtimai hayatın içerisinde olduk. Serbest muhasebeci ve mali müşavir olarak çalışıyorum. Aktif olarak ticaret içerisinde yer alıyorum. Ben milletvekilliğine adayım. Bir milletvekili aday adayı dokümantasyon şeklinde projelerini ortaya koymaz. Çalışan bir hükümetimiz var. Hayal edilemeyen projeler hayata geçirilmiştir. Bu kadar hizmet edilmesine rağmen eksikleri var mıdır, elbette olmuştur. Mesleki birikimiz ve ticari bilgilerimizle birlikte alanda gördüğümüz eksikliklerin giderilmesi noktasında gayretimiz olacaktır.

 

MALİ MÜŞAVİRLİK YASASI

Şu anda ilgi alanım olan mali mevzuatları ile ilgili eksiklikleri saymaya kalksam günler alır. Zaman içerisinde iyi niyetle yapılmış olan mevzuatlar günümüz şartlarına destek vermiyor. Uygulamada problemler yaşanıyor. Bu alanda çalışanlara gereken desteği vereceğim. Zaman zaman kanunlar eskiyor mevzuat değişiklikleri gerekiyor. Uygulamanın içerisinden gelen kişi olarak faydamın olacağını düşünüyorum.

 

Yeni anayasa hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni yapılacak olan anayasa daha özgürlükçü olmalıdır. Darbe anayasası ile demokrasi ülkesinin yönetilmesi başlıbaşına bir utançtır. Bu anayasa sivil anayasa olmalıdır. Sivil anayasa bütün unsurlar bir araya getirilerek yapılmalı. Toplumun birçok kesiminin mutabık kalması ile yapılabilir. Zaman zaman hükümet tarafından bu yönde gayretler olmuştur. Ancak yeterli çoğunluk olmadığından bu gayretlerden sonuç alınamadı. Bu dönem bizim iktidar olma derdimiz yoktur.

 

EN AZ 367 MİLLEVEKİLİ

Yeninden iktidar olacak milletvekili sayısının alınması noktasında bir sorun yoktur. Amacımız 367 ve onun üzerinde milletvekili sayısına ulaşmaktır. Yeni bir anayasayı hızlı bir şekilde hazırlamak gerekiyor. 400 milletvekilini çıkaran bir siyasi parti toplumun yüzde 80-90’ını, yani her kamedesini temsil eden bir yapıdır.

 

Ülke genelinde 400, Kocaeli için de 8 milletvekili hedefi belirlendi. Bu hedeflere ulaşılabilir mi?

Ülke genelinde 400 milletvekilinin çıkarılması noktasında gereken bilgiye sahip değilim. Kocaeli’ye baktığımız zaman sadece AK Parti içerisinden değil, diğer partilerden de oy alabilecek, potansiyel sahibi yer aldığı isimlerin listede yer alması durumunda 8 milletvekili çıkarılabilir. Bu noktada STK’lara yönelik yapılan temayül yoklamasının önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Orada kullanılan oylar aynı zamanda net sonuç veren bir ankettir.

 

STK temayülü nasıl yorumlanmalıdır?

Çok olumlu bir çalışma oldu. Bana göre ise gecikmiş bir karardır. Bunun ilk baştan yapılması gerekiyordu. Kendimizi test etme açısından önemli bir uygulama olurdu. Bu saatten sonra bütün herkes STK’ların çok fazla önemsendiğini düşünecektir. Partimizin STK’larla bağlantısının kesilmediğini görmemiz temayül ile sağlanmıştır. Bu sayede STK’lar ile AK Parti arasındaki sıcaklık devam edecektir.

Topluma hizmet etmek için yola çıktıysak STK’larda topluma hizmet etmek için yola çıkmışlardır. Geçmişte bu alanlarda bazı eksikliklerimizin olduğunu açık yüreklilikle söylüyorum. Yerelde benim arzu ettiğim derecede STK’larla bağ kurulamamıştır. Bu açıdan uygulama bir milattır.

 

Muhalefetin durumunu nasıl yorumluyorsunuz?

Bazen insanın kendisini tutamayıp taktik veresi geliyor. Muhalefetin demokrasi ülkelerinde önemli olduğunu bilirim ve her zaman muhalefetin iyi bir şekilde çalışmasını isterim. Her şey karşıtıyla var olur. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’ün güzel bir sözü vardır: “Sen benim ifadem ve hızımsın, gündüz geceye muhtaç bana da sen lazımsın…” Burada muhalefeti düşman olarak görmemiz elbette mümkün değildir. Rakip olarak değerlendirdiğimiz zaman, rakibiniz ne kadar güçlü olursa siz o kadar güçlü olursunuz.

O kadar fazla çalışırsınız. Rakibiniz ne kadar zayıf olursa sizde mücadeleden düşersiniz. Bu ülkenin iktidar sorunu yoktur, muhalefet problemi vardır. Muhalefetin daha kaliteli daha güçlü daha üreten, toptancı mantığı ile her şeye muhalefet eden değil yeri geldiğince takdir eden yeri geldiğinde tenkit eden pozisyonunda olmasını arzu ederim. O tür bir muhalefet yaklaşımı iktidarı kamçılar.

 

7 Haziran genel seçimleri neden önemlidir?

Vatandaşımız sandığa giderken 2023 vizyonunu göz önünde bulundurarak gitmelidir. Bu ülkeye istikrar nasip olmadı. Son 13 yıldır ülkemizde istikrara vardır. 2023 hedefi kolay ulaşılabilecek bir hedef değildir. Ülkemizde istikrar devam ederse bu başarılabilir. Her seçimin kendine has bir hassasiyeti vardır. Çok önemli bir seçimdir. En az 367 milletvekili hedefi ile yola çıktık. Anayasa değişikliğini değiştirmek üzere yola çıktık.

Bu hedefler kamuoyu ve teşkilatlarımız için önemlidir. Bu zamana yaptığımız çalışmaların daha da üzerine çıkmalıyız. Bir dakikayı dahi heba etmeyeceğimiz bir döneme giriyoruz. Fakat insanımız vefalıdır. Bu kadar yapılan hizmetlerin karşılığını mutlaka alırız.

 

“8 VEKİL ÇIKARIRIZ”

AK Parti, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da yaptığı çalışmaların neticesinde milletimiz tarafından gösterilen vefa sonucunda kurulmuştur. Milletimiz kendisine yapılan hizmeti görüyor ve karşılığını veriyor. Kocaeli’de bu şekilde 11 milletvekilinin 7’sini aldık. Bu başarı muhalefetin hayal bile edemeyeceği bir noktadır. 7’yi veren millet, 8’i de verir. Kendimizi, yaptıklarımızı, projelerimizi iyi anlatırsak 8’i de, daha ilerisini de verir.

 

Bu seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partinin başında olmaması etki eder mi?

Kesinlikle etkilenmez. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu uzun yıllar birlikte çalıştılar. Karşılıklı olarak birbirlerinin reflekslerini biliyorlar. Kendilerinin neler hissettiklerini bilirler, bununla birlikte istişarelerini de yaparlar. Birbirlerine güç veren bir tablo söz konusu. Bu süreçte bir sorun yaşanmayacaktır.

 

Yıllarca partinin içinde yer aldınız. Sizce Kocaeli’nin en önemli ihtiyacı nedir? Milletvekili olduğunuzda Kocaeli için neler yapacaksınız?

Evet, Rabbim nasip etti ve kuruluştan bu yana AK Parti hareketinin içinde yer aldım. Ülkenin yeniden imarına yönelik bu yapının içinde bir tuğla olabildiysem ne mutlu bana. Elbette sağlıklı bir yapının içinde yer almanın ciddi avantajları oluyor. Örneğin önemli tecrübelere sahip oluyorsunuz, çünkü sürekli üretme gayreti içinde olan bir harekettir AK Parti. Bende bu manada edindiğim tecrübeleri şehrimin menfaatleri doğrultusunda Ankara’ya taşımak arzusundayım. Kocaeli’nin ihtiyacı nedir diyorsunuz ya; aslında bu şehir ihtiyaç duyduğu her şeye sahip. En önemli ihtiyaç bunun farkında olmak ve bu farkındalığın hakkını vermektir.

 

“MODERN BİR KENTİZ”

Ülkemizin birbirinden güzel o kadar çok şehri var ki, saymakla bitmez. Ancak bir şehir düşünün; hem yeşili, hem mavisi, hem de sanayisi var. Turizme elverişli. Üretiyor, katma değeri yüksek, üstelik istihdam koşulları anlamında alım gücüne sahip. Böyle bir şehirde ihtiyaç duyulabilecek tek şey; bunca kaynağa ve katma değere sahip olan kentin hakkını vererek kenti modernize etmek ve bu şehirde yaşayan insanların yaşam kalitesini artırabilmek için tüm yasal ve altyapısal dönüşümleri tamamlamaktır. Bizim de yapmaya çalışacağımız şeyler bu minvalde olacaktır.

 

Aday adaylığı kararınızın ardından size karşı hem teşkilatın hem de toplumun tepkisi nasıl oldu?

Vefa, bizim insanımızın temel bir karakteristik özelliğidir. Kendisine ve davasına hizmet edenleri asla unutmazlar. Bu manada aday adaylığı sürecimizde hem teşkilatımızın hem de halkımızın bize göstermiş olduğu derin muhabbet ve samimiyet gösterdi ki bu şehrin insanına yaptığınız hizmet sayesinde kent insanıyla aranızda öyle güçlü bir bağ oluşturuyor ki, aradan yıllar geçse de bu bağ kopmuyor.

 

“PAHA BİÇİLMEZ BİR DUYGU”

Bakın ben bu şehirde doğmadım, ama ailem Kocaeli’ne geldiğinde 1 yaşındaydım. Bu şehirde yaşayan insanlar gibi bizde çeşitli ekonomik ve sosyal zaruretlerden dolayı bu şehre geldik ve buraya sımsıkı sarıldık, burayı kucakladık. Bu şehir de bize iş verdi, aş verdi, imkân sundu.  Şimdi dönüp baktığımda görüyorum ki biz bu şehri tek taraflı kucaklamamışız, kucaklaşmışız ve bu paha biçilmez bir duygu.

 

73 tane milletvekili aday adayı var. Bu Hüseyin Yusuf için bir dezavantaj mı?

Asla değil. Şunu belirtmek istiyorum. AK Parti milletvekili aday adaylarımızın tamamı vekillik için gereken koşullara haiz arkadaşlardır. Hepsi bu görevi en az benim kadar iyi icra edebilirler. Kocaeli halkı şunu bilmelidir, buradaki yarış fazlası olanların eksiği olanlarla yahut iyi olanların kötü olanlarla yarışı değildir. Bu yarış bu tatlı rekabet, iyiler arasında bir yarıştır.

 

“GURUR VESİLESİ KABUL EDERİM”

Benim ve tüm arkadaşlarımın heyecanı, gayreti bu şehre ve insanına hizmet etme imkânı acaba hangimize nasip olacak düşüncesinden ibarettir. Dolayısıyla 73 değil 173 aday adayı dahi olsa bunu bir dezavantaj olarak görmem söz konusu olmaz. Ayrıca bunu partimizin zenginliği ve hizmet edebilme noktasında bir yürüyüş olarak değerlendirir, gurur vesilesi kabul ederim.

 

Aday gösterilmediğiniz takdirde tavrınız ne olur?

Ben kuruluşundan bu yana bu partiye hizmet eden bu yapının içerisindeyim. Bu süre zarfında çeşitli görevlerde bulundum, çeşitli yarışlara, seçimlere girdim. Bu yarışların ve seçimlerin kimini kazandım, kimini kaybettim. Kazandığımda geldiğim makam neyi gerektiriyorsa samimiyetle onu yapmanın gayreti içerisinde oldum.

 

“HİZMET EDECEĞİM”

Kaybettiğimde ise küsüp kenara çekilmedim, partimin emrinde oldum. Benim yerime gelen arkadaşlara gönlüm yettiğince kardeşlik ettim. Dolayısıyla ben geçmişimde yaptıklarımla sorduğunuz soruya fiilen cevap vermiş bir kardeşinizim. Geçmişte böyle bir durum karşısında ne yaptıysam bu günde yarında aynısını yapacağım aşikardır.

 

Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Talip olduğum görev gereği çeşitli ziyaretlerde bulunuyorum, birçok yeni insan tanıyor, kucaklaşıyorum. Gittiğim yerlerde karşılaştığım insanların samimiyeti ve kabulü beni öyle mutlu ediyor ki inanın tarif etmekte zorlanıyorum. Çıktığımız bu yolda Rabbim bize neyi nasip eder bilmiyorum, bu şehrin insanına bu ülkeye hizmet edebilme şerefi bana bahşedilir mi onu da bilmiyorum. Ancak benim bir hayalim var; benim bütün ömrüm burada geçti. Burada büyüdüm, burada iş güç sahibi oldum, burada sevindim, üzüldüm, ağladım, güldüm ve biliyorum ki vakti geldiğinde bu şehirde öleceğim. İşte o gün geldiğinde isterim ki benim için ‘Hüseyin Yusuf, Tayyip Erdoğan’la aynı devirde yaşadı ve aynı davaya hizmet etti’ desinler. İsterim ki ‘Hüseyin Yusuf bu şehri sevdi ve ondan razı oldu, bu şehirde Hüseyin Yusuf’u sevdi ve ondan razı oldu’ desinler.

 

KENTİN EVLADI

Nasip olursa 4 sene mecliste görev yapacağım. Ben bu sokaklarda büyüdüm. Bu kentin siyasetine ve ticaretine ihtiyacım var. Çalışarak çocuklarımın rızkını kazanıyorum. 4 sene sonra en çok korkum insanların yüzüne bakamamaktır. Bütün hayalim 4 sene sonra kentte gezerken herkesin selam verdiği, herkese selam verebilen Hüseyin Yusuf olarak kalmayı arzu ediyorum. Allah’ımdan dileğim nefsimle beni baş başa bırakmamasıdır. Bu kente kardeş olarak kalmayı istiyorum. Kentin kardeşi, evladı olarak yaşamaya devam etmek istiyorum. Röportaj: Serkan BORLAK

 

HÜSEYİN YUSUF KİMDİR?

1972 yılında Trabzon’da doğdum. 1 yaşında ailemin göç etmesi sebebiyle Kocaeli’ne yerleştik. Üniversiteyi Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünde tamamladım. Ortaokul ve lise yıllarında Milli Gençlik Vakfı’nın ortaöğretim yapılanmasında, üniversite yıllarında üniversite yapılanmasında, iş hayatına atılınca da Kocaeli Şubesi yapılanmasında uzun yıllar başkan yardımcısı olarak görev aldım. AK Parti’mizin kurulması ile birlikte Kocaeli’de kurucu il başkan yardımcılığı, devamında bir dönem il disiplin kurulu başkanlığı, bir dönem merkez ilçe başkanlığı ve bir dönem de İzmit kurucu ilçe başkanlığı görevlerini yürüttüm. Halen serbest muhasebeci ve mali müşavirlik yapıyorum. Ayrıca gıda üretimi ve inşaat taahhüt alanlarında faaliyet gösteren kurucusu olduğum Likarba Şirketler Grubu’nda yönetim danışmanlığı görevini yürütmekteyim. Evli ve 4 çocuk babasıyım.

30 Mart 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

izmitli - izmili diyoki hüseyin beyi trabzon netanısın kendi osman pepenin yanıda olmadiki hep peyzaş pideçi peynir mühasabe nerde kazac kaynağıvar arkadaş orda hizmet eder sagılar hizmeaşkı olan tüccar olmaz

Yanıtla . 0Beğen 30 Mart 17:30
01

Kamil - Trabzon dan aday ol Yusuf bey kalkıp ben kandıra adayıyım diyorsun.Bu kentin adayıyım diyorsun ayıp ayıp.

Yanıtla . 0Beğen 30 Mart 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR