TÜPRAŞ’a şok dava!

        Körfez 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının TÜPRAŞ’ın 7 yıldır gölden kaçak su çek...

 

 

 

 

Körfez 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının TÜPRAŞ’ın 7 yıldır gölden kaçak su çektiği yönündeki haberler üzerine soruşturma başlattığı, suç mahallinin Kocaeli olması nedeniyle davanın Körfez ilçesinde görülmesine karar verildiği belirtildi.

 

KANUNLA SABİTTİR

İddianamenin devamında ifadesine yer verilen TÜPRAŞ İzmit Rafineri Müdürü Mustafa Mesut İlter, gölden çekilen suyun rafinerideki buhar üretimi ve günlük personel tüketiminde kullanıldığını, buhar sayesinde petrol türevlerinin ayrıştırıldığını, tatlı su kullanmadan çalışmalarının mümkün olmadığını belirtti. “TÜPRAŞ, 1960 yılından beri gölden su temin etmektedir, özelleştiğinde de aynı şekilde durumun devam edeceği ilgili kanunlarda yazılıdır” ifadesini kullanan İlter, şöyle devam etti:

 

SU KULLANIMI ZORUNLUDUR

“Alınan suyla ilgili herhangi bir bedel ödenmemektedir. TÜPRAŞ, özel şirket statüsündeyse de işin özünde kamu görevi yapmaktadır. Suyun gelişi ve kullanımı konusunda yetki bana aittir ve ben bu yetkiyi 2009 yılından beri kullanıyorum ancak tek başıma karar vermem mümkün olamaz. Bu konuda ne ben, ne şirket genel müdürü, ne de yönetim kurulu tek başına tasarrufta bulunamaz. Su kullanımının durması, rafinerinin durması anlamına gelir. TÜPRAŞ’ın özelleştirildikten sonra da askeri yakıt üretme yükümlülüğü vardır. Rafinerinin durması gibi durumda, devlet de müdahil olmak zorunda kalır. Bu suyun kullanımı milli menfaatler açısından gerekli ve zorunludur.”

BAKANLAR KURULU

BİZE HAK TANIDI

İddiaları kabul etmeyen TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut da rafinerinin çalışması için tatlı su kaynağı gerektiğini ve Sapanca Gölü’nden istifade ettiklerini söyledi. Erkut, “Bu hak şirkete Bakanlar Kurulu kararıyla tanınmıştır. Erkut, belediye ve diğer kurumların gölden yıllık 120 milyon metreküp su çektiğini, kendilerinin ise 7,5 milyon metreküp gibi az miktarda su almalarına rağmen, kuraklık ve çeşitli nedenlerle su seviyesinin düşmesinden TÜPRAŞ’ın sorumlu tutulmaya çalışıldığını öne sürdü

 

UÇLAMAYI REDDETTİ

Erkut şöyle konuştu: “Gölden su alınmasında suç unsuru yoktur. Rafinerilerin olağan işlerini rafineri müdürleri icra eder, ancak olağan dışı ya da yatırımı gerektirecek husus olduğunda genel müdürlükten olur almak durumundadırlar. Suyun kullanılıp kullanılmaması noktasında rafineri müdürünün takdir yetkisi bulunmuyor. Yapılacak işlemin belli bir maliyete kadarki kısmın tamamı benim yetkimdedir. Bunun dışında belirli oranı geçerse yönetim kuruluna danışmam gerekir. Bir suç unsuru yoktur. Suçlamayı kabul etmiyorum. Ayrıca, son olarak TÜPRAŞ’ın bu konuda çevreye duyarlı yatırımları vardır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesine, Sapanca Gölü havzasının korunması için her yıl para ödenmektedir.”

 

3 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Sanıkların avukatları da beyan ve dilekçelerinde TÜPRAŞ’ın Sapanca Gölü’nden su almasında suç unsuru bulunmadığını savundu. Körfez Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan, Körfez 1. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Erkut ve İlter hakkında ‘karşılıksız yararlanma’ suçundan, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

06 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR