Serim: Komisyoncu aradan kalkınca pazarlar ucuzlayacak

Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim ile keyifi bir söyleşi gerçekleştirdik. Serim, “Pazarlarda satılan ürünlerin yetiştiği illerdeki koopera...

Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim ile keyifi bir söyleşi gerçekleştirdik. Serim, “Pazarlarda satılan ürünlerin yetiştiği illerdeki kooperatiflerle imzalanmaya başlanan protokollerle artık pazarcı esnafı ürünlerini direk üreticiden alabilecek. Aradaki komisyoncular kalktığı için pazarlar çok daha uzun bir hale gelecek. Toptancıdan alınan 1 liralık ürün en fazla 1,5 liraya satılacak. Köylü kooperatife getirecek bizim pazarcımız da kooperatiften ürün alacak. Köylü kendi malını kendi toplayacak. Böylelikle vatandaşın alım gücü artacak. Çok yakında bu çalışmalarımız sonuç verecek ve pazar fiyatlarına yansıyacak. Yüzde bir milyon bu iş bu şekilde çözüme kavuşacak” dedi.


Köylü Pazarı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Köylü halden mal alıyor pazara getirip satıyor. Bizim 2.5 liraya sattığımız ürünü, 3,5-4 liraya satıyor. Bölgemizde bir tane limon ağacı yok pazarda limon satıyor. Ulugazi İlkokulu’nun hemen yanında köylüler gelip tezgah açıyor. Köylü pazarı diyorlar, bir tane köy malı yok oralarda. Hepsi hal malı. Alıp sepetlere koyuyorlar. Ya ne köylü pazarı. Plaj yoluna açtılar gidin görün limon satıyorlar. Ne limonu yahu, limon burada yetişiyor mu? Havuç burada yetişiyor mu? Muz burada yetişiyor mu? Birbirimizi kandırıyoruz.


“DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPILIYOR”

Perşembe pazarında 99 tane köylü var. Gerçek köylü bir Perşembe Pazarında vardır, bir Pazar Pazarı'nda. Bir de Cumartesi pazarında 40-50 tane köylü var. Köylü eskiden ürününü küfeyle getirir satar öğlen de giderdi. Şimdi köylünün malı bitmiyor. Niye, halden alıyor çünkü. Duygu sömürüsü yapılıyor. Köylüyüm diyor o imajla daha pahalıya satılıyor. Aynı ürün bizde 2,5 ise onlar 3,5-4'e satıyor.

 

Rusya krizi pazarı neden ucuzlatmadı?

Rusya krizi nedeniyle sınırdan çevrilen tarım ürünlerinin pazarlarda ucuz olacağı beklentisi boş çıktı. Rusya mal alsaydı da çok şey değişmezdi. Mesela mandalina, bu yıl yarı yarıya az üretildi. 100 bin ton üretiliyorsa 50 bin tona düştü. Zaten mandalinanın da son dönemi. Şimdi portakal zamanı başlıyor. Bir iki ay daha portakal normal fiyattan satılır. Ama 2'nci aydan sonra ucuzlayacağını tahmin ediyoruz. Rusya mal çekmemeye devam ederse portakal fiyatı düşer. Mesela elmanın yüzde 50’sini, 60'ını Rusya çekiyordu. Şuan kasası 30 liraysa, Rusya krizi devam ederse elma belki de buzhane parasına piyasaya girecek. Ya buzhanede kalacak ya da maliyetine satılacak.

 

“İHSANİYE’DE ELMA KALMADI”

İhsaneyi’den Rusya’ya elma gönderiliyor mu?

Türkiye'nin en iyi elmasının yetiştiği İhsaniye’de artık elma kalmadı. Elma bahçeleri olanlar bahçelerini sattı, kimi daire karşılığında bahçesini verdi, kimi tarımla uğraşmamak için arsasını paraya çevirdi. İhsaniye’nin Margarin Armut’u vardı. Çok değerli bir armuttu. O bile artık unutuldu. Tarım imkanları çoğaldı aslında. Ama 20 dönüm yerine 50 tane daire alan vatandaş üretim yapmak istemiyor. Ancak tarım, tarımı yapmak isteyenler tarafından yürütülmeye başlandı. İhsaniye'de Margarin Armut'u elmayı geçmiş durumda. Ama o da artık hemen her ilde üretilebiliyor. Kısacası İhsaniye’nin ürünü bize yetmiyor ki Rusya ya gitsin.

 

Peki, Kocaeli’de tarım tamamen mi bitti?

Kandıra tarafında sebzecilik var ama meyvecilik bitti gibi. Sapanca Kurtköy ve Maşukiye dışında pek kalmadı. Kocaeli'ye elma genelde il dışından geliyor. Gelmese 3-4 liradan aşağı elma yiyemeyiz. Burada 4-5 liraya biber satıyorlar ama Antalya'dan 2-3 liraya biber geliyor. İlimize 12 ay mal geliyor. Buradaki üreticiye kalırsan yandın.

 

“İL OLARAK TARIMDA GERİLİYORUZ”

İlimiz tarım konusunda geriliyor ama başka yerlerde ilerliyor. Mesela Eskişehir'de tarım çok ilerledi. Şuanda bizim meyve sebze ihtiyacımızın büyük bir bölümü oradan geliyor. Havuç Beypazarı’ndan geliyor ve bol miktarda. Aslında toprak aynı toprak ama biz uğraşmıyoruz. Başka illerde ise çiftçiliğe merak ve ilgi var. İlimizde sanayinin verdiği zarar da meyve ve sebze üretimini olumsuz etkiliyor.


Yeni çıkan yasa ile ilgili ne diyorsunuz?

Yeni çıkan yasa kanunlaştıktan sonra Pazarcılar Odası’nın oluru olmadan yeni pazar yeri kurulamayacak. Eskiden de söz hakkımız vardı ama bu kadar etkin ve yetkin değildi. 6 kurumdan biri bizdik. Şimdi bizim olurumuz olmadan pazar yeri kurulamayacak ya da yeri belirlenemeyecek.

 

Hal fiyatlarında fahiş fiyat uygulaması oluyor mu? Fiyatlar neye göre belirleniyor?

Diyelim domates az geldi; ama geldi. 10 ton domates 1 liraysa 3 liraya çıkar. Halde fiyatı bu şekilde uygulanır. Sabah halde satışa sunulan ürünler, yapılan pazarlıkların ardından belirlenir. Yağmur da etkiler fiyatı, malın az gelmesi de...


“MALİYETLER YÜKSEK”

Bu bir zincirdir. Hap halcilere yüklenilir. Ama o da risk içeren bir meslek. Antalya’dan malını yüklersin İzmit’e geldiğinde kaçtan satacağını bilemezsin. Bu işin nakliyesi var, hamaliyesi var. Birçok masrafı var. Şuan Antalya’da kadının günlük ücreti 70 TL, erkeğin ise 80 TL. Bir araba malı en az 6 kişi yapar. Alınan mal kasalara konur, bağlanır. Bunların hepsi maliyet. Bunun dışında bir de nakliye ve oranın komisyoncuları var.

 

“BEDAVA MAL ALSAN 1 LİRAYA MAL OLUR”

Bir arabada 100 kuruş işçilik vardır. 400-500 kuruş nakliye tutar. Yani Antalya’dan buraya gelene kadar 600 kuruş maliyet biner kiloda. Diyelim ki domatesi 1 liraya aldı toptancı, otomatikman 1.600 oldu domatesin kilosu. Hale girdi, kasaların indirilmesi de para. E bi de karını koyacak. Yani bedava mal alsan 1 liraya mal olur. Bir liranın altında satarsan zarar edersin.

 

Bit Pazarı esnafının durumu ne olacak?

Onlara bir şey yapmayacaklar. Daha önce Perşembe pazarındaydılar. Bunları kaldıralım dendi. Ve terminalin oraya götürdük. Götürdük ancak çok zarar verdiler Pazar alanına. Biz o pazara 1.300 milyon harcamıştık. Daha sonra bitpazarı esnafından 100’er TL topladık. Her Pazar açımında da 10 TL topladık. Bir düzene soktuk pazarı. Ancak şimdi oradan da çıkmak zorunda kaldılar ve kimse yer göstermek istemiyor. Bu esnaflar benim üyem değil. Ne olacaklarını ben de bilmiyorum.

 

“BÜYÜKŞEHİR’LE MAHKEMELİĞİZ”

Terminalin arkasındaki alan 25 yıllığına bize verilmişti. Burada Pazar yerimizi kurduk. 1 milyon 300 bin TL para harcadık oraya. Protokolün altında “Kamuya ihtiyacı olduğunda karşılıksız teslim edilir” maddesi bulunuyordu. Özel idareler kapanırken bazı yerler Büyükşehir’e bazı yerler de Milli Emlak’a geri verilmiş. Büyükşehir’le kavga etmemize neden oldu bu alan. Büyükşehir bize alanı terk et yazısı gönderdi. Masraflarımızı geri istedik. Size 260 milyon para teklif ettiler. Anlaşmazlık imzaladık ve şuan mahkemeliğiz.

 

Pazarcı esnafının ne sıkıntıları neler?

Bizim tek sıkıntımız vardı o da Perşembe Pazarı alanıyla ilgiliydi. Şimdi Doğu Kışla alanına geçiyoruz. Hiçbir sıkıntımız kalmadı. 1969 yılında kurulan ve 800 üyesi bulunan odamızın herhangi bir sıkıntısı yok.

 

“Pazarcı esnafı ekonomiyi dengeliyor”

Pazarcılığın bitmesi halinde vatandaşların pahalılıktan kırılacağını belirten Ahmet Serim, “Pazarcı esnafı ekonomiyi dengeleyen önemli bireylerdir” dedi

Ahmet Serim, “Pazarcılık mesleği bitse vatandaş pahalılıktan kırılır. Marketlerin manavlarından 4-5 liradan düşük ürün alamazlar. Pazarcı esnafı ekonomiyi dengeleyen önemli bireylerdir. Bizim pazarlarımıza bin lira maaş alan da gelir, 5 bin lira maaş alan da gelir. Hepsinin gücünün yeteceği fiyat aralıklarında ürünler satılır” ifadelerine yer verdi. 

 

“Akşam işten çıkan insanlar için gece pazarı düşünüyoruz”

Gece pazarı kurmak istediklerini kaydeden Ahmet Serim, “Akşam işten çıkan insanların rahat Pazar yapabilmesi için 7 gün açık olan bir Pazar düşünüyoruz” dedi

Ahmet Serim, “Pazarcı esnafı ürününü ucuza satmak ister. 4 liradan 1 kilo portakal satacağına 2 liradan 5 kilo portakal satmak pazarcı esnafının işine gelir. Sonuçta sürüm ne kadar çok olursa, hareket ne kadar çok olursa biz de o kadar fazla kazanmış oluruz, vatandaşta o kadar ucuza Pazar yapmış olur” ifadelerine yer verdi.

 

“PERŞEMBE PAZARINI 100 BİN KİŞİ GEZİYOR”

Perşembe pazarında bugün bin ton mal satıldığını kaydeden Ahmet Serim, “80 bin kişi giriyor bu pazara. Yazın bu sayı 100 bin kişiyi buluyor. 100 bin kişinin gezdiği bu pazarı Kadıköy Mahallesi’ne taşımak istemişlerdi. Ancak sağ olsun Sayın Bakanımız Fikri Işık, bizi bir kahvaltıda ağırladı ve Cumartesi ile Perşembe pazarını Doğu Kışla’ya kurmamız için bize yer gösterdi. Bu sene geçeceğiz ve kapalı bir Pazar yeri kuracağız” şeklinde konuştu.

 

“GECE PAZARI KURMAK İSTİYORUZ”

Hatta gece pazarı kurmak istediklerini ekleyen Serim, “Akşam işten çıkan insanların rahat Pazar yapabilmesi için 7 gün açık olan bir Pazar düşünüyoruz. Hatta bu pazar gece 24.00’e kadar açık olacak. Yetkisiz bir oda olmaktan kurtuluyoruz. Yeni çıkacak olan yasayla bundan sonra daha yetkili olacağız. 11 maddede anlaştık. Devir hakları artık pazarcılar odasına verilecek” dedi.

 

DOĞAN’I ELEŞTİRDİ

Ahmet Serim, “Biliyorsunuz son süreçte Nevzat Doğan yeni bir uygulama başlatmıştı. Devir için bin lira alıyordu. Eeee pazarcı esnafından bin lira alıp muhtarları Rusya’ya götüreceksin. Benden alma kardeşim onları da götürme. Hem benim pazarcıların 1 kuruşuna ihtiyacım yok diyorsun hem de masa başında benim bu parayı almam lazım diyorsun. Belediye meclisini basmamızın deneni de budur ve bu bir ilk oldu” ifadelerini kullandı. Röportaj: Bülent EKİNCİ

bulo-002.jpg

27 Aralık 2015 Kocaeli-Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Korfezli - Bit pazarının kurulmasını kesinlikle talep ediyoruz siz değerli yöneticiler halkın isteğine neden cvp olmuyor sunuz

Yanıtla . 0Beğen 27 Aralık 12:06
01

Beşyıldız on numara - Helal olsun başkanımıza her şeyi halletti Bakanımız Sözünü tutacak. Eğer gerçekten Perşembe pazarı, Cumartesi pazarı doğu kışlaya taşınma olursa Ahmet başkan Efsane olur.

Yanıtla . 0Beğen 27 Aralık 12:06
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR