Demirde ihracatımız yükseldi

        Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan haziran ayı ihracat rakamlarına göre Kocaeli toplamda 6 milyar 141 milyon 686 bin dola...

BÜYÜT

 

 

 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan haziran ayı ihracat rakamlarına göre Kocaeli toplamda 6 milyar 141 milyon 686 bin dolarlık ihracat yaptı. Bu rakamlar içinde ilk iki sırayı, 2 milyar doları aşkın ihracatları ile kimyevi madde ve otomotiv sektörü oldu. ancak Kocaeli’nin iddialı olduğu üçüncü sektörde ise yükseliş yine devam etti.

 

21 MİLYON DOLAR ARTIŞ

Demir ve demir dışı metaller sektöründe Kocaeli geride kalan altı aylık dönemde toplam 362 milyon 845 bin dolar ihracat yaptı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yükseliş gösterdi. 2013 yılının haziran ayındaki ihracat rakamı ise 341 milyon 655 bin TL olarak gerçekleşmişti. Buna göre ilimizin sektördeki ihracatı 21 milyon dolar gelişti.

 

KOCAELİ İKİNCİ

Bu arada demir ve demir dışı metaller sektöründe haziran ayındaki ihracat rakamı ise 59 milyon 372 bin dolara ulaştı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 52 milyon 796 bin dolar olarak gerçekleşmişti. Bu sonuçlara göre sektörde Kocaeli Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci kenti oldu.

 

ANKARA ÜÇÜNCÜ

Sektördeki liderlik koltuğunda ise yine İstanbul yer alıyor. Bu kentin demir sektöründeki ihracat rakamı ocak-haziran döneminde 1 milyar 905 milyon 700 bin dolara ulaştı. Haziran ayındaki rakam ise 312 milyon 243 bin dolar olarak gerçekleşti. İstanbul ve Kocaeli’yi ise 248 milyon dolar ile Ankara, 200 milyon dolar ile Denizli, 176 milyon dolar ile Bursa, 153 milyon dolar ile Kayseri ve 104 milyon dolar ile de İzmir izledi.

 

10 Temmuz 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR