AKP Kocaeli milletvekili aday listesi - 26. Dönem

AKP 26’ncı dönem milletvekili adaylarının açıklanması için geleneksel hale gelen Soğuksu Tesislerinde milletvekili aday adayları bir araya geldi. AKP...

AKP 26’ncı dönem milletvekili adaylarının açıklanması için geleneksel hale gelen Soğuksu Tesislerinde milletvekili aday adayları bir araya geldi. AKP Kocaeli İl Başkanlığı tarafından düzenlenen programa ilk gelenler arasında engelli milletvekili aday adaylarının olması dikkat çekti.

 

MEVCUTLAR GELMEDİ

Soğuksu Tesisleri’ne milletvekili aday adaylarının yanı sıra belediye başkanları ve il yöneticileri geldiler. Belediye başkanları arasında ilk genel Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş oldu. AKP’de mevcut milletvekilleri adayların açıklanmasına katılmıyorlar. 7 Haziran seçimlerinde listeye girenler adaylık açıklamasına katılmadılar.

 

AYAZ YURT DIŞINDA

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan saat 15.30 sularında Soğuksu Tesisleri’ne geldi. Ceyhan herkes ile yakından ilgilenirken, belediye başkanlarından İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker programa katıldı. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz yurt dışında olmasından toplantıda hazır bulunamadı.

 

PANKART DİKKAT ÇEKİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise 16.30 sularından programa katıldı. Alan içerisinde AKP İl Başkanlığı tarafından “Haydi Bismillah” pankarttı asıldı. Pankartta 26’ncı dönem milletvekili adayları hayırlı olsun yazısına yer verildi. AKP’de milletvekili adaylarını İl Başkanı Şemsettin Ceyhan tarafından okundu. Mevcut milletvekili Cemalettin Kaflı listede kendisine yer bulamadı.

 

CİVELEK GELMEDİ

AKP eski İl Başkanı Mahmut Civelek adayların açıklanacağı programa katılmaması dikkat çekti. Civelek’in gelmemesi herkesi şaşırttı. Serkan BORLAK

ce-002.jpg

 

KAFLI VE CİVELEK’E ADAYLIK ŞOKU!

AKP’nin milletvekili aday listeleri açıklandı. Bakan Fikri Işık yeniden liste başı olurken, 7 Haziran’da seçilen Cemalettin Kaflı’nın yerine 6. sıraya Sami Çakır alındı. Dilovası Belediyesi’nin eski başkanı Cemil Yaman da listeye girdi

 

1 Kasım’da yapılacak olan milletvekili erken genel seçimler öncesinde AKP de milletvekili aday listelerini açıkladı. Listede genel olarak büyük oynamalar yaşanmazken, en büyük sürpriz ise 7 Haziran’da altıncı sıradan milletvekili seçilen Gebze İlçe eski Başkanı Av. Cemalettin Kaflı’nın listeye girememesi oldu.

 

ÇAKIR ALTINCI SIRADA

Kaflı’nın yerine ise son isi seçimde önce sekiz, ardından yedinci sıradan aday gösterilen, ancak seçilemeyen Trabzonlu Sami Çakır, altıncı sıraya yerleştirildi. Öte yandan sürpriz bir şekilde 7 Haziran seçimleri için hazırlanan listede yer bulamayan eski il başkanı Mahmut Civelek de ikinci kez şok yaşadı. Civelek, açıklanan listede yine kendine yer bulamadı.

 

YAMAN LİSTEYE GİRDİ

Öte yandan son genel seçim öncesinde özellikle doğulu nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yaşanan beklenmeyen oy kayıplarına karşılık AKP’de yeni bir aday belirlendi. 2009-2014 yılları arasında Dilovası Belediye Başkanlığı da yapan Cemil Yaman, listenin yedinci sırasına alındı. Bu adaylığın özellikle seçim arenasına büyük heyecan getirebileceği belirtiliyor.

 

AKP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI 7 HAZİRAN ADAYLARI 1 KASIM ADAYLARI 1 Fikri IŞIK 1 Fikri IŞIK 2 Radiye Sezer KATIRCIOĞLU 2 Radiye Sezer KATIRCIOĞLU 3 Zeki AYGÜN 3 Zeki AYGÜN 4 İlyas ŞEKER 4 İlyas ŞEKER 5 Mehmet Akif YILMAZ 5 Mehmet Akif YILMAZ 6 Cemalettih KAFLI 6 Sami ÇAKIR 7 Sami ÇAKIR 7 Cemil YAMAN 8 Ayşe Müge OLŞEN 8 Ayşe Müge OLŞEN 9 Halit ÇOKAN 9 Halit ÇOKAN 10 Yalçın COŞTUR 10 Erkan AKSOY 11 Yahya COŞKUN 11 Şener İNCE

 

AKP’nin Kocaeli adayları şu şekilde:

bakan-002.jpg

1. Fikri Işık

13 Eylül 1965 Gümüşhane doğumlu. İlkokulu Hereke Sümer İlkokulunda, ortaokul ve liseyi İzmit İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı. Üniversite eğitimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fen Bilimleri Eğitimi Matematik Öğretmenliği Bölümünde 1989 yılında tamamladı. Askerlik görevini 1991 yılında kısa dönem olarak Denizli ve İstanbul Harbiye Orduevinde tamamladı. 1999 yılında Fazilet Partisi’nden Hereke Belediye Başkan adayı oldu. 20 Ekim 2001 tarihinde Kurucu İl Başkanı Nihat Ergün’ün daveti üzerine AK Parti Kocaeli Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi ve AR-GE’den Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı. 22 Haziran 2003 tarihinde Ak Parti Kocaeli 1. Olağan İl Kongresinde il başkanlığına seçildi.15 Nisan 2006’da yapılan 2. Olağan İl Kongresinde il başkanlığı görevine ikinci kez seçildi. 31 Ocak 2013 tarihinden 26 Aralık 2013 tarihine kadar TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı görevini sürdürdü. 26 Aralık 2013 yılında Nihat Ergün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini devraldı.  Halen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini yürütmekte. Evli 4 çocuk babası.

rad-001.jpg

2. Radiye Sezer Katırcıoğlu

1965 Malatya'da doğdu. Evli 2 çocuk annesi. Ankara'da ikamet ediyor. Atılım Üniversitesi Kamu Siyaset Siyasal Bilimler Yüksek Lisansı'ndan mezun oldu. Türk Diyanet Vakfı KAGEM ve Sosyal Projeler Birimi Uzmanı olarak görev yaptı. Daha öncede AKP Kocaeli İl Kadın Kolları Teşkilat Başkan Yardımcılığı ve Kadın Kolları Genel Merkez Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı ve MYK üyesi olarak görev aldı.

zek-006.jpg

3. Zeki Aygün

Zeki Aygün, 22 Temmuz 1953'te Kocaeli Derince'de doğdu. Babasının adı Muhammet, annesinin adı Fatma'dır. Elektrik Mühendisi; İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Bölümünü bitirdi. Lüleburgaz Doysan Yağ Sanayi ile Düzce Timak Tarım Aletleri Fabrika inşaatlarında elektrik şantiye şefi ve yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1979-1981 yılları arasında serbest elektrik mühendisi olarak çalıştı. 1981'de Ünka İnş. Tes. San. ve Tic. Ltd. Şirketini kurdu ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. 1996'da MÜSİAD üyesi oldu ve çeşitli görevler üstlendi. Orta düzeyde İngilizce bilen Aygün, evli ve 3 çocuk babasıdır.

il-001.jpg

4. İlyas Şeker

İlyas Şeker, 30 Mayıs 1960'ta Erzurum Şenkaya'da doğdu. Baba adı Mustafa, anne adı Kibret'tir. Harita Kadastro Yüksek Mühendisi olan Şeker, Gazi Üniversitesi Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu ile Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Kadastro Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını YTÜ'de yaptı. 1978'te Bursa Orhaneli Kadastro Müdürlüğünde göreve başladı. 1984'te Tapu Sicil Müdür Yardımcısı oldu. YTÜ'de mühendis olarak görev yaptı. 1985'te ortağı olduğu Denge Harita Şirketini kurdu. Planlama, imar, altyapı ve kamulaştırma projeleri konularında çalıştı. Kocaeli Büyükşehir ve İzmit Belediyeleri Meclis Üyelikleri ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği görevinde bulundu. İmar Komisyonu ve diğer komisyonlarda da görev yaptı. Türkiye'de ilk kez il sınırlarını kapsayan çevre düzen ve nazım imar planlarının yapımında aktif rol aldı. Kızılay, MÜSİAD, Mazlumder, İlim Yayma Cemiyeti, Ayışığı Derneği, Mimar-Mühendisler Grubu Yıldız Mezunları Derneği ile Kocaeli Ticaret ve Harita Kadastro Mühendisleri Odaları üyelikleri bulunmaktadır. Orta düzeyde İngilizce bilen Şeker, evli ve 3 çocuk babasıdır.

yilmaz-012.jpg

5. Mehmet Akif Yılmaz

1975 Ankara doğumlu. İlkokulu Kazım Karabekir İlkokulunda okudu. Orta ve Liseyi İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okudu. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde doktora yapıyor. Yılmaz evli 2 çocuk babası. 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde AKP’den Kocaeli milletvekili olarak Meclis’e girdi.

cakir-003.jpg

6. Sami Çakır

1958 yılında Trabzon'un Of ilçesinde doğdu. Evli ve 3 çocuk babası. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden 1981 yılında mezun oldu. Siyasete 1973 yılında Milli Selamet Partisi Gençlik Kolları ile başladı. Refah Partisi, MÜSİAD, İlim Yayma Cemiyeti ve ENSAR Vakfı’nda görevler aldı. Albaraka Türk Katılım Bankası'nın Konya, Adana ve Kocaeli Şube Müdürlükleri yaptı.

cemil.jpg

7. Cemil Yaman

1970 yılında Ağrı’nın Hamur ilçesinde dünyaya gelen Cemil Yaman, 1975 yılında ailesiyle beraber Kocaeli Dilovası ‘na yerleşmiş ve eğitimine burada tamamlamıştır. Fazilet Partisi ile siyaset hayatına atılmış ve Fazilet Partisi Dilovası Belde Teşkilatı Siyasi İşler Başkanlığı görevinde yer almıştır. 1999 yılında Dilovası ‘ndan ayrılarak Gebze Belediyesinde Kültür ve Sosyal İşler Koordinatörü olarak devam etmiştir. 2001 yılında Fazilet Partisinin kapatılmasıyla Ak Parti ile yoluna devam etmiş ve Dilovası Belde Teşkilatlanma ve Partinin Kurucu Siyasi İşler Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Evli ve 4 çocuk babasıdır. 2009 yılında yapılan seçimlerde Ak Parti’den Dilovası Belediye Başkanı seçildi. Son olarak İzmit Belediyesi’nde danışmanlık yapıyordu.

muge-003.jpg

8. Ayşe Müge Olşen

1969 Ardahan doğumlu. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. Mezun olduğu yıl Körfez 50. Yıl Lisesinde bir yıl süreyle sözleşmeli İngilizce öğretmenliği yaptı. 1990 yılından itibaren 8 yıl SSK İzmit Hastanesi’nde sorumlu eczacılık görevini yaptı. 1998 yılında kendi eczanesini açtı. Evli 2 çocuk annesi. 2003 yılından itibaren AKP içerisinde siyaset yapıyor. Zeki Aygün’ün il başkanlığı döneminde il sekreterliği yapan ve 2011 yılında milletvekili aday adayı olan Olşen, 9’uncu sırada milletvekili adayı gösterildi. Milletvekili seçilememesinin ardından tekrar il yönetimine alınan Olşen, yeniden İl Sekreterliği görevi yaptı.

halit-cokan-001.jpg

9. Halit Çokan

1972 Osmaniye doğumlu. Evli 2 çocuk babası. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Arapça ve İngilizce biliyor. Eski il yöneticisi, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde AKP Kocaeli milletvekili adayları arasında 9’ncu sırada yer almıştı.

ro.jpg

10. Erkan Aksoy

1965 yılında İzmit'te doğdu. Evli 3 çocuk babası. 2 dönem İzmit Belediyesi'nde meclis üyesi olarak görev yaptı.

senerince.jpg

11. Şener İnce

1971 İzmit doğumlu. Eskişehir Üniversitesi iki yıllık yönetim organizasyonu yerel yönetimler eğitimi aldı. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamladı. 1991 yılında memur hayatına başladı. 1993 yılında RP İzmit İlçe Gençlik Kollarında Eğitim Sekreteri oldu. 2004-2009 yıllarında Diyanet Vakıf-Sen Şube Başkanlığı yaptı. 2009-2013 yılları arasında İzmit Din Görevlileri Derneği başkanlığı yaptı. 2013 yılında memur hayatından ayrıldı. İslambol firması ortaklarından olan İnce evli 3 çocuk babası. Arapça biliyor.

18 Eylül 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

cemal - laz partisi yazık bir doğulu olarak ak partiye oy vermek istiyordum gördümkü bdp kürt mhp türk ak partide laz partisi olmuş adayların tamamı laz veya kökenli erzurumda farketmiyo ondan sonra kardeşiz bumu kardeşlik temsili adalet nerde il ilçe meclis üyelerinin tamamı karadeniz gümüşhane kardeşim kocaelide doğuluların oyu gümüşhanenin 10 katından fazla fikri ışık nevzat doğan faruk denli engin koyun nereli ve hangi makamlarda 14 yıldır daha çok var doğulu kaçtane temsil gösterilsin kardeşiz yok öyle yağma kocaelinin kaymağını 14 yıldır yiyin karedeniz gümüşhaneliler gariban doğulu git oy ver amelelik yap yok ya yemezler ailemin 8 oyu var akpartiye verdik şimdiye kadar bundan sonra sandıkta görüşürüz

Yanıtla . 0Beğen 18 Eylül 17:14
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR