Küçük Millet Meclisi’nde tramvay ve Cumhurbaşkanlığı seçimi konuşuldu

    Kocaeli Küçük Millet Meclisi (KKMM) toplantısından önce konu ile ilgili bir sunum izlendi. Açılış konuşmasını yapan Bahri Odabaş Türkiye Küçük Mil...

BÜYÜT

 

 

Kocaeli Küçük Millet Meclisi (KKMM) toplantısından önce konu ile ilgili bir sunum izlendi. Açılış konuşmasını yapan Bahri Odabaş Türkiye Küçük Millet Meclisi İl Girişimcilerinin 21-23 Nisan’da Ankara’da gerçekleştirdikleri toplantı ve TBMM ziyareti konusunda bilgi verdi. Odabaş “Toplantıya AKP, CHP, MHP, BDP adına katılan milletvekilleri ile illerdeki Küçük Millet Meclislerine milletvekilleri ve parti il başkanlarının katılımı konuşuldu. TBMM ziyaretinde Partilerin Grup Başkan Vekilleri ile görüşüldüğünü olumlu sonuçlarla illere dönüldü” dedi. Odabaş katılımcılara Kocaeli’de milletvekili ve siyasi parti il başkanlarının katılımını sağlamak için nümüzdeki günlerde ekip olarak il başkanlarını ziyaret etmeyi teklif etti. Katılımcılar ziyarette bulunacaklarını ifade ettiler.

TRAMVAY GÜZERGAHI

Ayrıca KKMM toplantısında tramvay güzergahının tespiti konusunda, üniversite, odalar, STK ve ilgili kurumlarla toplantı yapılarak kapsamlı bir çalışma yapılmasına karar verildi. İlk sözü alan İnsan Hakları Savunucuları Derneği adına Orhangazi Ergin özetle hakimiyetin gerçekte milletin elinde olmadığını, halkın seçtiği vekillerin çıkardıkları yasaların zaman zaman veto edildiğini veya Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini ifade ederek halkın seçtiklerinin tam yetkili olması gerektiğini, iki başlılıktan kurtulmak için Başkanlık modeli bir sisteme geçilmesi gerektiğini ifade etti.

PADİŞAHLIĞA GÖTÜRÜR

Bedensel Engelliler Derneği adına söz alan İsmet Arguç “Çoğunluk her zaman doğru mu yapar? Nuh Tufanı’nda gemiye binenler azınlıkta idi, çoğunluk helak oldu! Bunun tartışılması lazım. Başkanlık sistemi bizi padişahlığa götürür. Denetlenebilir bir sistemin oluşması lazım” dedi. Memur Sen adına söz alan Zeki Koyun “Sivil Anayasa’ya öncelik verilmesi lazım” diyerek Ukrayna’dan örnek verdi. “Meclis, Cumhurbaşkanını safdışı bıraktı. Bu konunun iyi tartışılarak Türkiye’ye özgü Başkanlık sistemine geçilmesi lazım” dedi.

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ

Tema adına söz alan Necdet Kurumanoğlu “Cumhurbaşkanı kim olursa olsun tarafsızlığını korumalı, kuralları uygulamalı. Bir zamanlar dindarlara zulmedildi, şimdi tersi olmamalı. Herkesin inanç ve özgürlüğüne önem verilmeli” dedi. Nilgün Doğanay söz alarak “Cumhurbaşkanı partilerin dışından olmalı, yetkileri kullanamama sorunu var” dedi. MAG-DER adına söz alan Celal Kara “Benim hayır dediğim Anayasa bile hiç yoktan iyidir. Türkiye’de ne olacaksa demokrasi ile olacaktır. Demokrasi, en zengin ve en yoksul sınıfların maddi ve manevi ve sosyal açıdan kalkınmasıdır” dedi. 

04 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR