Kocaeli Sanayi Odası’nda şehide saygı

Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) eylül ayı meclis oturumu gerçekleşti. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında yapılan mecliste gündemdeki ter...

Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) eylül ayı meclis oturumu gerçekleşti. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında yapılan mecliste gündemdeki terör olayları lanetlendi.

 

ERKEN SEÇİM KARARI

Gündem üzerine konuşan Oda Başkanı Zeytinoğlu, “Yapılan koelasyon görüşmeleri sonuçsuz kaldı ve 1 Kasım’da erken seçim yapılacak. Ekonomik büyüme ve refahın birinci şartı istikrardır” dedi. Çin’in büyümesinin yavaşlamasının dengeleri bozduğunu kaydeden Zeytinoğlu, “Dünya emtia fiyatları düşüyor. Çin kendi içinde ekonomik ve sosyal anlamda sorunlar yaşayacak. Çin ve diğer ülkelerdeki ekonomik krizler, Rusya’dan Latin Amerika’ya kadar uzanmıştır. O yüzden Çin’in yüzde 2’lik devalüasyonu hiç de hafife alınacak bir durum değildir” ifadelerini kullandı.

 

DURGUNLUK SİNYALİ

İşsizlik oranının mayısta yüzde 9,3’e düştüğünü dile getiren Zeytinoğlu, “Bu olumlu bir gelişmedir. Dış ticaret rakamları, ekonomideki durgunluğun sinyalini veriyor. İthalattaki gerileme temmuzda da devam etti. İthalattaki tüketim malı artışından endişe duyuyoruz. Ağustos ayı ihracat 10,5 milyar dolara geriledi. Yıllık ihracatımız temmuz ayı itibariyle 148,9 milyar dolar oldu. Oysa hedeflenen 173 milyar dolardı. İhracatımız bu yıl paritenin olumsuz etkisini nedeniyle düşük seyrediyor. Umarız TL’deki değer kaybı orta vadede ihracatımızın artmasına destek olur” diye konuştu.

 

KAPASİTE ORANLARI

Sanayi üretim endeksi hakkında konuşan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “İkinci çeyrek büyüme rakamlarının sürece olumlu katkı vermesini bekliyoruz. Ancak bu pozitif ivme, yılın üçüncü çeyreğinde devam etmeyebilir. Sanayi temmuzda binde 3 büyüdü. Kapasite kullanım oranı da yüzde 70,4 olarak gerçekleşti. Ülkemiz genelinde kapasiteler geçen aya göre ise 1,1 puanlık bir azalışla 74,8 olarak gerçekleşti” dedi.

 

4,2 MİLYAR DOLAR YATIRIM

2015 yılında cari açığın finansmanı boyutunda sıkıntılar olduğunu da sözlerine ekleyen Zeytinoğlu, açıklamalarında şu sözlere yer verdi: “Yılın ilk yarısında doğrudan yatırımlardan 4,2 milyar dolar gelirken, portföy yatırımlarında 4 milyar dolar çıkışın olduğunu görüyoruz. Ağustosta ÜFE yıllık yüzde 6,21 ve TÜFE ise yüzde 7,14 arttı. Son verilerde dikkati çeken husus; kurlardaki yüksek seyrin mal ve hizmet gruplarına parti parti yansıyor olmasıdır.”

 

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan meclis sonunda Piri Reis Üniversitesi Rektörü ve KSO Ekonomi Danışmanı Oral Erdoğan tarafından bir sunum yapıldı. Erdoğan, “Ülke yavaş yavaş büyüyor. Soğuk ekonomi dönemi var. Zamana yayılmış kriz diyebiliriz. Şok kriz yaşanmış değil. İşsizlik rakamı yüzde 10’un üzerindedir. Daralma yaşayabiliriz. AB büyümede ilerliyor. ABD’de bu durumdadır. Çin’de büyüme hızı düşmüştür” dedi.

 

BÜTÜN SANAYİCİ UYUDU

Türkiye ekonomisinin dünya ticaretinin artması ile daha hızlı büyüdüğünü ifade eden Erdoğan, “ABD son 8 senedir doları artıracağım derken dünya genelinde sanayicileri uyutmuştur. Cari açık bu şekilde kapandı. Hollanda, Norveç’te kriz yok. Nerede iş yapılıyorsa orada varlar. Altın güvenli, petrol önemli bir yatırım aracıdır. Altın bu seviyede petrol fiyatlarına göre çok yüksektir. Burada kur savaşı yok. Dünya bu gerilimden yumuşaklığa dönmelidir” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK

09 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR