Kocaeli Barosu “Kadına şiddete hayır!” dedi

Kocaeli Barosu, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması düzenledi.Kocaeli Barosu’n...

BÜYÜT


Kocaeli Barosu, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

Kocaeli Barosu’nun, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Kocaeli Adliyesi’nde düzenlediği basın açıklamasını Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Arzu Yalçın okudu.

“CİNSİYETE DAYALI ŞİDDET GİDEREK ARTIYOR”
“25 Kasım, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, aile içi şiddete ve kadınları, kadın haklarının yok sayılmasına karşı dayanışma günüdür” diyen Av. Arzu Yalçın, dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve kız çocuklarının giderek artan bir şiddete maruz kaldığını dile getirdi. Kadına yönelik şiddetin temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve cinsiyet ayrımcılığının yattığını dile getiren Yalçın, “Kadınlar eğitim, sağlık, çalışma hayatına ve karar alma mekanizmalarına katılım gibi pek çok alanda ayrımcılığa uğramaktadır” diye konuştu.

KADIN HER ALANDA GERİ
Ülkemizde kadın nüfusunun, toplam nüfusun yüzde 49,8’ini oluşturduğunu belirten Yalçın, kadın hakları sorunlarının giderek artmakta olduğunu ifade etti. Kadınların her gün şiddet ve cinayetlerle karşılaşmakta olduğunu vurgulayan Yalçın, “Kadınlar çalışma hayatından uzaklaşmak zorunda kalmakta ve özgürlükleri kısıtlanmaktadır” dedi. Dünya Ekonomik Forumu’nun raporuna göre kadın-erkek ücret eşitliğinin sağlanması bakımından Türkiye’nin 135 ülke arasından 85. olduğunu söyleyen Av. Arzu Yalçın şöyle devam etti: “Türkiye, gelir dağılımında adaletin sağlanması alanında 135 ülkeden 121, kamu ve özel sektör üst düzey mevkilerde kadın erkek eşitliğinin sağlanması konusunda da 103. sırada” dedi. Yalçın, TÜİK verilerine göre Türkiye’de çalışabilecek yaşta olan kadın sayısının 27,9 milyon, çalışan kadın sayısının ise 7,7 milyon olduğunu ifade etti. Bu veriler ışığında ülkemizde kadın-erkek eşitliğinin sağlanmadığını söyleyen Yalçın, kadını özgür birey yapacak, çözümlerin ortaya konulması gerektiğini sözlerine ekledi.

DOĞUM İZNİ 24 HAFTA OLMASIN
İş Kanunu’nda 16 hafta olan doğum izninin 24 haftaya çıkarılmasının kadın istihdamını arttırmaya yetmeyeceğine dikkat çeken Av. Arzu Yalçın, bu konunun gündeme gelmesinin dahi kadın istihdamını engelleyeceğini vurguladı. Bu konuda devletin çıkardığı ve çıkaracağı yasalardan önce altyapı oluşturması gerektiğini söyleyen Yalçın, “Devletin yapması gereken kreş, çocuk bakımevi ve diğer birimlerin kurulmasını sağlamak ve desteklemektir” dedi.

“EVLİ KADINA CİNSEL SUÇLAR ŞİKAYETE TABİ OLMASIN”
Evlilik yaşının 18, hakim kararı ile 17 olması gerektiğinin altını çizen Av. Arzu Yalçın, “Cinsel suçlar evli kadına karşı işlendiğinde kadının şikayetine tabi olmasın” diye konuştu. Cinsel suçların Yargıtay tarafından uzlaşma kapsamına alınmasıyla çocuk gelinler sorunun çözülemeyeceğini dile getiren Yalçın, “Kadınlar insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürebilme, çağdaş bir toplumda çağdaş bir birey olarak var olma talebinde bulunmaya devam etmelidirler” şeklinde konuştu.

“CEZAEVİ GÖREVLİLERİ BİLİNÇLENDİRİLMELİ”
Cezaevlerinde kalan kadın ve çocuklarının pek çok sorunlar yaşadığını dile getiren Yalçın, “Cezaevlerinde görev yapan personelin kadın ve çocuk hakları konusunda bilinçlendirilmesinin ve kadın cezaevlerinin özgün sorunlarının görülerek kadın odaklı bakış açısıyla giderilmesi gerekmektedir” dedi. Devlet politikalarının belirlenip uygulanmasında kadının birey olduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Yalçın, “Kadının sorunlarının yalnızca aile içinde olmadığı, yaşamın her alanında olduğu anlaşılmalıdır” diye konuştu.

25 Kasım 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR