Özcan: AKP, Kandıra GİOSB’a sırtını döndü

Kandıra’da kurulması gündeme gelen Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesi, geçtiğimiz aylarda alınan bir mahkeme kararı ile durdurulmuş...

Kandıra’da kurulması gündeme gelen Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesi, geçtiğimiz aylarda alınan bir mahkeme kararı ile durdurulmuştu. İlçede yaşayan Mürsel Yayla isimli vatandaşın ‘Baraj havzası içine yapılıyor’ şikayeti üzerine alınan karara vatandaşların da tepkili oldukları öğrenildi. Kandıralılar, GİOSB’un mutlaka yapılmasını istiyor.

 

“KANDIRALI BİLE DEĞİL”

Konu ilçedeki siyasilerin de gündeminde. Proje ile ilgili bir açıklama yapan MHP Kandıra İlçe Başkanı Türkan Özcan, “Burada pişmiş aşa su katılıyor. Kandıra ile hiçbir bağı olmayan, ilçenin havasında, suyunda, toprağında izi olmayan birinin şikayeti sonrasında mahkeme projeyi durdurdu. Kandıra’nın kültürel, siyasal, kültürel, ekonomik, vizyonunu değiştirebilecek bu fırsatın bir şahsa dayalı olarak iptal edildiği iddiaları var” dedi.

 

“İLÇEDE 50 BİN KİŞİ YAŞIYOR”

Mahkemelerin kararlarını Türk milleti adına yapmaları gerektiğini söyleyen Özcan, “Kandıra’da yaklaşık 50 bin kişi yaşıyor. Bir kişi, projenin su koruma havzasında yapıldığını iddia ediyor. Ayrıca eski belediye başkanı Cengiz Kan açıklamaları var. Kandıra GİOSB oluşturulurken Kandıra Barajı’nın ne söylemi, ne de projesi vardı. Namazgah Barajı yapıldı. O zaman baraj projesi de iptal edilmeliydi” açıklamasında bulundu.

 

“AKP’LİLER SIRTINI DÖNDÜ”

Pişmiş aşa su katıldığını söyleyen Özcan, “Projeyi düne kadar en fazla savunan AKP’nin yöneticileri şimdi çalışmaya arkalarını döndüler. 2007-2015 arasında AKP’li yöneticiler her Kandıra’ya geldiklerinde bu projeden söz ettiler. Şimdi ise sustular. Gıda GİOSB, hem Kandıra hem de Kocaeli için büyük bir fırsattır” ifadelerini kullandı.

 

“KANDIRA KABUĞUNU KIRACAK”

Kandıra GİOSB’un ilçe için can damarı olduğunu söyleyen MHP’li Özcan, “Bölgeye büyük getiriler sağlayacak. İlçeye ekonomik anlamda büyük bir gelir sağlayacak. Lojistik ve barınma yatırımları yapılacak. Kandıra’nın turizmine destek verecektir. Lüks otellerin yapılmasının önü açılacak. Bu sayede ilçe kabuğunu kıracaktır” dedi.

 

“GÖÇÜN ÖNÜ ALINIR”

“Kandıra GİOSB ile her şey değişecektir” diyen ilçe başkanı Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Projenin hayata geçmesi durumunda üniversitede Gıda Mühendisliği Bölümü de burada açılabilir. Uygulama alanı ilçede var. Bununla birlikte iş garantili eğitimler verilecek. İşsizlikten dolayı ilçedeki göçün önü alınmış olacak. Seçime girdiğimiz zaman 50 bin 47 olan seçmen sayımız 49 bin 600’e indi.”

 

PARTİLER ÜSTÜ BİR DURUM

Nüfus azalmasının ilçeye çok şeyler kaybettirdiğini dile getiren Özcan, “Kandıra’nın nüfusu 50 binin altına indiği zaman İller Bankası payı azalır. Burada partiler üstü bir durum var. Kandıra’nın çıkarlarını korumak için gerekeni yapacağız. Kamuoyundan bu yönde destek bekliyoruz. Herkesin bu projeye sahip çıkması lazım. Köylerimiz projenin yapılması beklentisindeler. Köylüler projenin hayata geçirilmesini bekliyor. Halk da bunu istiyor. İşsizlik sorununun çözüleceğinden dolayı hepsi mutlu. Kandıralılar devletçidir. Bu nedenle bir sessizlik var. Biz bunu kırmak istiyoruz. Kandıra OSB çok önemlidir. Burada siyasi bir çıkar yoktur. Herkes Kandıra’nın çıkarını düşünmelidir” ifadelerini kullandı.

 

AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Mahkemenin verdiği durdurma kararını yasal noktaya taşıyacaklarının da altını çizen Özcan, “Bu konuda herkesten destek bekliyoruz. Düne kadar siyaseten bu projeyi pazarlayanlar bugün sessiz kaldılar. Bakan Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı, Mütevelli heyetinin başkanı Vali Hasan Basri Güzeloğlu neden açıklama yapmıyor?” açıklamasında bulundu.

 

KANDIRALI OLMAYAN BİRİ

Projenin durmasına neden olan kişinin 2006 yılında ilçeye geldiğini belirten Özcan, şöyle devam etti: “Evini yapmış, senede 3 gün bile gelmiyor. Kandıra’nın kaderi, Kandıralı olmayan bir şahsa bağlı. 50 bin kişinin geleceği ile oynuyor. 2.8 dönüm arazisi olan şahsın sırf fazla para alabilmek için ağaçlandırma yaptığı iddia ediliyor. Kandıra üvey evlat muamelesi görüyor. Kandıralı verilen sözlerin tutulmasını bekliyor” dedi. Serkan BORLAK

27 Ağustos 2015 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR