Her Şehire Bilim Merkezi Kurulacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılına kadar Türkiye'nin bütün şehirlerinde Bilim M...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılına kadar Türkiye'nin bütün şehirlerinde Bilim Merkezleri olacak. Bunu 2023 vizyonumuza ekliyoruz" dedi.

Bir dizi temaslar için ABD'de bulunan Bakan Ergün, ziyaretinin ikinci ve üçüncü gününde, Hollywood'da bulunan Universal Stüdyoları ile, San Francisco'daki Exploratorium Bilim Merkezi'ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Ergün, bugün hala Türkiye'de çocukların derli toplu bilim merkezi görme şansına sahip olmadığını dile getirerek, hızlı bir şekilde Türkiye'nin 81 ilinde bilim merkezlerinin kurulmasını sağlayacaklarını, 3-4 yıl içinde büyükşehirlerde, 10 yıl içinde de Türkiye'nin bütün şehirlerinde bilim Merkezleri'nin ortaya çıkacağını anlattı.

Bir ülkede daha çocuk yaşta insanların bilime olan ilgilerini artırınca o ülkedeki teknolojik gelişmelerin de art arda geldiğini dile getiren Ergün, şunları söyledi:

"Neden bizim ülkemizde teknolojik ve bilimsel gelişmelerin arzu edilen hızda olmadığını anlamak için, bu bilim merkezlerini görmek bile yeterli. Biz çoğu zaman 'müfredatımız mı yeterli değil, öğretmenlerimiz mi yeterli değil, öğrenciler mi çok zeki değil, politikalarımız mı iyi değil-' diye değerlendirmeler yapıyorduk. Belki değerlendirmeyi başka türlü yapmak lazım. Görüyoruz ki aslında çocukların meraklarını uyandıracak, onları araştırmaya teşvik edecek somut mekanlar eksik. Bir okulda ne kadar deney yapabilirsiniz- Okul dışında da bilim merkezlerinin olması çok sayıda öğrencinin gelip buralardan faydalanması çok önemli."

Bakan Ergün, çocukken kendi Oyuncaklarını kendisi yaptığını belirterek, "Telden arabalar falan, bunlara acayip kabiliyetim vardı. Şimdi 50 yaşıma geldim, şimdi 'yap bir tane kendine telden araba deseler' yapamam. Ama o zaman telden arabayı, birçok Oyuncağı çok güzel yapıyordum" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyetinin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılına kadar Türkiye'nin bütün şehirlerinde "Bilim merkezlerinin" olacağını belirterek, bu hedefi 2023 vizyonuna eklediklerini kaydetti.

28 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR