Nihayet yıkıldı!

1974 yılında yapılan 4 yılı aşkın süredir atıl vaziyette olan Gebze Teknik Endüstri Meslek Lisesi’nin atölye binası yıkıldı.  Eğitim ve öğretim tatil...

1974 yılında yapılan 4 yılı aşkın süredir atıl vaziyette olan Gebze Teknik Endüstri Meslek Lisesi’nin atölye binası yıkıldı.  Eğitim ve öğretim tatil olması nedeniyle yıkım işlemine önceki gün başlandı. Okul idaresinin Gebze Belediyesi ile yaptığı görüşmeler sonucu yıkım işlemini Gebze Belediyesi ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor.  Yıkım işleminden önce ise atölye içinde bulunan malzeme ve bazı cihazlar taşındı.  Söz konusu atölye binasının yerine ise öğrencilerin spor yapacağı alanlar oluşturulacak. Bu konuyla ilgili olarak Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in katkı sağlayacağı yönünde söz verdiği belirtildi.

 

DEPREMDE HASAR GÖRMÜŞTÜ

17 Ağustos 1999 büyük deprem felaketinde hasar gören Gebze Teknik Endüstri Meslek Lisesi’nin atölye binasında daha sonra ki yıllarda yılların getirdiği yapı yorgunluğu nedeniyle kiriş ve duvarlarında dökülmeler meydana geldi. Ayrıca binanın kirişlerinde bulunan demirlerin çürüdüğü ortaya çıktı. Atölye binasıyla ilgili olarak okul yönetiminin başvurusu üzerine yapılan incelemelerin sonucunda el edilen veriler Kocaeli Valiliğine iletildi. Kocaeli Valiliği atölye binasının tehlikeli ve yıkılma ihtimali olduğunu gösteren raporlar doğrultusunda bina 03.08.2011 tarihli kararı ile tahliye edildi.   4 yılı geçkin bir zamandır kullanılmayan bina okul kompleksinin önemli bir alanını işgal ediyordu.

 

22 DÖNÜMLÜK OKUL ARAZİSİ

1974 yılından beri faaliyette olan Gebze Teknik Endüstri Meslek Lisesi’nde toplam öğrenci sayısı 6 bini buluyor. 6 blok binadan oluşan okul kompleksi 22 dönüm arazi üzerinde yer alıyor. Gebze Teknik Endüstri Meslek Lisesi binalarının eski olması nedeniyle kimi zaman yeni okul yapılacağı yönünde söylentiler ortaya çıksa da Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda bir kararı bulunmuyor. Öte yandan okul arazisi belediye ve devlet kurumlarının da ilgisini çekiyor. Arazi üzerine yeşil alan ve iş merkezi gibi bir çok projenin yanı sıra Gebze Kaymakamlığı hizmet binasının yapılması gibi bir çok görüş var.

04 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR