“Büyükşehir Belediyesi ulaşım konusunda hala kış uykusunda”

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Fahri Örengül, belediyenin şehir içi park yerlerini yeniden kiraya vermek için ihale açması ve ulaşı...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Fahri Örengül, belediyenin şehir içi park yerlerini yeniden kiraya vermek için ihale açması ve ulaşım planlarını uygulamaması sebebiyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Örengül, “Ulaşım konusunda belediye hala kış uykusunda” dedi

Halen Musanpark’ın işletmesinde olan, İzmit genelindeki yol kenarı park alanlarının yeniden kiraya verileceği önceki gün duyurulmuştu. Belediye yetkilileri ilgili kiralama sebebiyle Belde A.Ş.’nin bir ihale açacağını belirtmişti. Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Fahri Örengül yazılı bir basın açıklaması yaparak Büyükşehir’i ve Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nu eleştirdi.

“HALKI DA BELEDİYE MECLİSİNİ DE KANDIRMAKTADIR”
Örengül açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın defalarca kaldıracağını söylemesine rağmen İzmit’te 9 ana caddenin yine paralı otopark ihalesinin yapılacağını üzülerek görmüş bulunmaktayız. Büyükşehir Belediyesi ulaşım vaatleri konusunda hala kış uykusunda, halkı da belediye meclisini de kandırmaktadır, maalesef umutsuz vakadır. Bilindiği gibi Büyükşehir Belediye Başkanlığı ulaşım konusunda 2009 seçim vaatlerinde birçok madde sıralamıştı.

2009 SEÇİM VAATLERİ
2009 seçim vaatleri arasında; ‘Monoray ile kesintisiz ulaşım, teleferik ile alternatif ulaşım, trafik sorunu bitmiş olacak, raybüs ile ulaşımda konfor ve hız sağlanacak, metrobüs ile ring seferleri olacak, valilik binası, İzmit ve ilçe ve meydanlarda açık ve kapalı otoparklar inşa edilecek’ şeklinde taahhütleri bulunmaktaydı. Bu taahhütlerle halkın önüne çıktılar ve halktan oy istediler. Bu arada 2025 Kocaeli ulaşım ana planı ve öncelikli toplu taşıma sistemleri ön proje ve fizibilite etütlerin hazırlanması adı altında bir ihale açtılar.

MASTER PLANI İHALESİ
Bu ihale ile 25 km raylı sistem, 25 km otobüs yolu, 50 km karayolu koridor yolu, 80 kavşak etüdü, 30 kavşak avam projesi ulaşım ana planı işinin Yüksel Proje adlı firmaya 13 milyon 445 bin 280 TL aktardığı bilinmektedir. Bu yetmiyormuş gibi 2010 yılı içerisinde Kocaeli ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin yeniden ulaşım master planı ihalesini açtığı bu işin 1 milyon 380 bin TL’ye Boğaziçi Proje Mühendislik Ltd. Şti’ye verildiği öğrenilmiştir.

“TELEFERİĞİN MAKETİ DAHİ YOK”
İşin 2010 yılında ihale edilmiş bulunmasına rağmen sonucu açıklayın şeklinde sözlü sorularımıza yakında açıklayacağız şeklinde geçiştirici cevaplar verilmiş, yazılı sorularımıza karşılık da yine yazılı olarak Eylül 2012 tarihli cevapları ile yine açıklayacağız cevabı verilmiştir. Halen açıklama beklenmektedir. Diğer ulaşım vaadi teleferik projesi ise ilgili sorularımıza yine yakında şeklinde sözlü cevaplar verilmekte, yazılı sorumuza verilen cevapta ise 2011 yılında projenin hayata geçirileceği yazılı olarak bildirilmesine rağmen halen teleferiğin maketi dahi yoktur.

“YALANCI PEHLİVAN”
Son on yılda 10 milyar dolar civarında kaynak kullanan Büyükşehir, bu kaynakları bu şekilde acemi işlerle heba ettiği gibi sözünü tutamaz noktaya gelmiştir. Halen kış uykusundadır. Yalancı pehlivan konumuna gelmiştir. Hangi yüzle halkın karşısına çıkacakları merak konusudur. Ruhsatlarla alınan otopark paraları başka alanlarda kullanılırken halkın yolları hiç sıkılmadan ihale edilmesi hangi vicdan ile izah edilmektedir.

“USULSÜZLÜK YAPMAKTADIR”
İlçe ve ana belediyeler tüm imar ruhsatlarıyla halkımızdan otopark paraları almakta, halktan alınan otopark paraları başka alanlarda kullanılmaktadır. Bu hususta grubumuzun çalışmaları ile ispatlanmış bulunmaktadır. Bu bedelleri otopark yapımında kullanmayan, bilinmeyen alanlarda kullanan belediye yetkilileri hiç sıkılmadan halkın yollarını ihale ederek ilave kaynak temin etmekte, bu kaynaklarını da otopark dışında kullanmakta ve usulsüzlük yapmaktadırlar. Bu uygulamanın vicdanda karşılığı yoktur.

“HALKA HAVALE EDİYORUZ”
Bugüne kadar 10 milyon dolara yakın para kullanılırken trafik ve ulaşım dahil vaatlerini yerine getirmeyen ve hala halkın yollarını ihale ederek hala para transferi ile uğraşan belediye icra takiplerine maruz bırakan zengin babanın miras yedi çocuğu Sayın Karaosmanoğlu’nu halka havale ediyor ve halkımızı uyanık olmaya davet ediyoruz.”

23 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR