Haymanalı: Büyükşehir, Danıştayın kararını anlamamış

Önceki gün Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak’ın düzenlediği basın toplantısı ile açıkladığı Merkezi İş Alanları (MİA) projesi ile ilg...

Önceki gün Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak’ın düzenlediği basın toplantısı ile açıkladığı Merkezi İş Alanları (MİA) projesi ile ilgili Danıştay kararı kent genelinde büyük ses getirdi. Büyükşehir’in iddiasına göre Danıştay 6. Dairesi, muhalefet partileri ve İzmit Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin yaptığı itiraz sonucunda alınan yürütmeyi durdurma ve iptal kararı ile ilgili yerel mahkemenin kararı bozuldu.

 

“KARAR KISMEN BOZULDU”

Ancak 2009-2014 yılları arasında Büyükşehir Meclis Üyeliği yapan ve görevi zamanında MİA projesini yargıya götürerek çalışmayı başlatan CHP’li Ali Haymanalı, söz konusu Danıştay kararını Büyükşehir yetkililerinin yanlış yorumladığını ifade etti. Meclis üyesi olarak takip etmeye başladığı süreci bugün de aynı hassasiyetle yorumlayan Haymanalı, Danıştay 6. Dairesi’nin esaslı kararı ile Kocaeli 2. Bölge İdare Mahkemesi’nin iptal kararını kısmen onadığını ve kısmen bozduğunu söyledi.

 

“KARARI YANLIŞ YORUMLAMIŞLAR”

Konu hakkında gazetemize yazılı bir açıklama yapan CHP’li Ali Haymanalı, “Söz konusu kararda ‘Büyükşehir Meclisi’nin 1/1000 ölçekli uygulama imar planının iptaline yönelik bozma nedeni bulunmamaktadır’ deniliyor. Bu suretle söz konusu planın iptalini Danıştay onamıştır. Fakat bunu bilen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 1/5000 ve 1/25000 ölçekli imar planları ile ilgili kararı da yanlış anlamıştır” dedi.

 

“MİA PLANI İPTAL EDİLDİ”

Danıştay’ın kararını bütünüyle okuduğunu belirten Haymanalı, “5 bin ve 25 bin ölçekli nazım imar planlarına ilişkin verilen kararda Danıştay, bazı eksiklikleri tespit etmiştir. Bu eksikliklerin giderilmesi için de akademik unvana sahip bilirkişilerin yeni bir rapor hazırlamasını istemiştir. Bu rapora göre de hüküm tesis edilmesini talep etmiştir. Nihai olarak Danıştay, 1/1000 ölçekli MİA planını iptal etmiş, 1/5000 ve 1/25000 ölçekli plan için de yeniden bilirkişi raporu alınmasını istemiştir” diye konuştu.

 

“İNSANLARIN MÜLKİYET HAKLARI SINIRLANDI”

Büyükşehir Belediyesi’nin yetkililerine de tepki gösteren Ali Haymanalı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hukuken gelinen noktada 2013 yılında Büyükşehir meclisinde alınan MİA kararının uygulanma imkanı yoktur. Büyükşehir, beceriksizlik ve yandaşlarını zengin etme emelleri için bölgedeki tüm vatandaşların işlem yapma hürriyetini kasıtlı olarak engellemiş, mülkiyet haklarını sınırlamıştır.”

 

“OKUDUKLARINI ANLAYAMAMIŞLAR”

Belediye yetkililerinin basın toplantısı ile kamuoyunu yanıltıcı ifadelerle konuyu ‘zafer’ gibi göstermeye çalıştığını da belirten CHP’li Ali Haymanalı, “Yaptıkları açıklamalarla MİA’nın iptaline yönelik kararın kaldırıldığı ve MİA’nın uygulanacağına dair yanlış beyanlarda bulunuyorlar. Danıştay 6. Dairesi’nin onama kararına rağmen bu açıklamaları yapmak ya okuduğunu anlayamamaktan ya da halka yalan söyleme alışkanlığından kaynaklanmaktadır” diye konuştu.

 

“ÇİVİ ÇAKILAMIYORSA AVM NASIL YAPILIYOR?”

Öte yandan Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak’ın, ‘Muhalefet yüzünden mülk sahipleri yerlerine bir çivi bile çakamadılar’ iddiasına da yanıt veren Haymanalı, sözlerini şöyle tamamladı: “Özak’ın bu açıklaması da yine bilgisizlikten ya da halkı kandırmak istemesinden kaynaklı. Halen bölgede devam eden büyük bir alışveriş merkezinin inşaatı var. Ayrıca onların yer yapımı için verdikleri yığınla ruhsattan da haberimiz var. Bizler yargının bütün kararlarına saygılıyız. Yeter ki siz de saygılı olun.”

05 Ağustos 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

meltem - bu chp liler ne hikmetse kent daha kötü görüntü içinde kalsın diye çabalayıp durur yahu eski yol civarı çokmu güzel allah aşkına daha modern bir kent görünümü içine girmesini neden hazmedemiyorsunuz ya doğru kendiniz rant sağlamıyorsanız yapılan iş yanlıştır düşüncesi anladık zaten ataşehire laf söyleyen yok hiçbir gezetede

Yanıtla . 0Beğen 05 Ağustos 17:41
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR