Kartepeli taksiciler rest çekti

Kartepe’de taksicilik yapan ve 2016 yılının başında yapılan ihaleyle bu görevleri sona eren taksiciler, yüksek bedel nedeniyle ihaleye girmemişti. İha...

Kartepe’de taksicilik yapan ve 2016 yılının başında yapılan ihaleyle bu görevleri sona eren taksiciler, yüksek bedel nedeniyle ihaleye girmemişti. İhale ile Kartepe’ye toplamda 108 yeni “T” plaka satılmıştı. Bölgenin eski taksicileri ise kendilerine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulması için 2. İdare Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yürütmenin durdurulması talebi reddedilince de dava Yargıtay’a itmişti. T plakalarla ilgili Yargıtay süreci halen devam ediyor.

 

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Kartepe Maşukiye bölgesinde taksicilik yapan Hikmet Kırvanoğlu ve Dursun Topal, “İhalenin yapıldığı şartnameye göre plaka sahibinin taksicilikten başka bir iş yapmaması ve aracı kendi kullanıyor olması gerekiyordu. Biz bu durumun takipçisi olacağız. Bizim bölgemizde plaka alanların 23’ü bayan. Bakalım onlar taksiye çıkacaklar mı? Bizi ekmeğimizden ettiler, biz yeni taksicilerin takipçisi olacağız. Unutmasınlar ki Maşukiyeli, tanımadığı yabancı taksiye binmez” dediler.

 

“KORSAN KULLANACAĞIZ”

Olayın peşini bırakmayacaklarını dile getiren taksiciler, “Gerekirse korsan çalışırız, bedava yolcu taşırız yine de bu işi yaparız. Taksi plakası satın alanlar şimdi bizlere iş teklif ederek lütufta bulunuyorlar. Fakat şartnameye gere her plaka sahibinin kendisinin çalışması ve başka bir gelirinin olmaması gerekiyor. Biz bu unsurların takipçisi ve denetçisi olacağız. Bizler belediyeden taksi durağı kiralamış ve kirasını ödeyerek iş yapan şoförlerdik. Araçlarımız resmiyet kazansın diye “T” plaka uygulamasına geçelim istedik. Ancak plakalar 50-60 bin liraya satıldı. Hatta 110 bin liraya alıcı da çıktı. Biz bu paraları nasıl öderiz?” diyerek sitem etti.

 

TAKSİ DURAKLARI İHALESİ

Yakında taksi durağı ihalelerinin yapılacağını hatırlatan Maşukiyeli eski taksiciler, “ortaya çıkan haksızlığın görülmesini istiyoruz. Burada hem halk, hem yeni taksiler hem de bizler mağdur olacağız. Bu mağduriyetlerin yaşanmaması için yapılan yanlıştan dönülmesi gerekiyor. Hiç kimse o şartnamedeki yükümlülükleri yerine getiremez” diye konuştular. Yeni taksi duraklarının ihalelerinin ardından “T” plakalı taksiciler mesaiye başlayacak. Eski taksiciler ise yeni taksilerin gölgesi gibi takipte olacak.

24 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR