CHP’de siyaset kazanı kazanıyor

CHP’de Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte siyaset de hız kazanıyor. Kongre sürecine girmek üzere olan CHP’de adaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor, d...

BÜYÜT

CHP’de Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte siyaset de hız kazanıyor. Kongre sürecine girmek üzere olan CHP’de adaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor, delege pazarlıkları yapılıyor.

Ramazan ayında oldukça sakinleşen ilimiz siyaset arenası Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte hız kazandı. İlçe kongrelerini yapmak için kolları sıvayan siyasi partiler, delege seçimleri için ön çalışmalarını yapmaya başladı. Birçok siyasi partide seçim çalışmalarının telaşı yaşanırken ana muhalefet partisi CHP’de özellikle üye yapılarının sağlıksız olması sebebiyle örgütler seçim sürecinin başlamasını kaygıyla bekliyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa seçilmesinin ardından başlayan değişim sürecinin henüz örgütlere tam anlamıyla yansımamış olması ilçe kongrelerinin merakla beklenmesine sebep oluyor.

ÖNDER SAV ETKİSİ
Ülke genelinde üye yapısının sağlıksız olduğu başta Bursa, Ankara, İstanbul gibi birçok ile yapılan il başkanlığı atamalarının yanı sıra ilimiz il ve ilçe örgüt başkanlıklarına yapılan atamalar da büyük bir merak konusu. Özellikle eski genel sekreter Önder Sav’ın delege yapıları üzerinde büyük bir ağırlığı olduğu ve bu ağırlığını kongre sürecinde kullanmak, sonrasında da elde ettiği örgüt başkanlıklarıyla birlikte partide akil adım olarak yeniden gündemde olmak istediği biliniyor.

DELEGE AĞALARI
İlimizde 17 bin 930 üyesi bulunan CHP’nin aktif üye sayısının yaklaşık bin civarlarında olduğu düşünülürse ilçe kongrelerinde, aktif olarak siyasi arenada yer almayan birçok üyenin ve üyeliğinden dahi haberi olmayan birçok vatandaşın CHP’nin kaderini belirlemesi beklenebilir. Ancak durum pek de öyle değil. İlimizde “Delege ağaları” olarak bilinen kimi isimler üye yapısının çarpıklığından faydalanarak birçok mahallede ağırlıklarını oluşturdu. Bir evin içinde bulunan ve aynı soyadı taşıyan bütün isimleri tek tek parti üyesi yapan “Delege ağaları” kongre süreçlerinde başkan adaylarıyla yoğun bir pazarlık içerisine giriyor.

TABANDAN TEPKİ VAR
CHP’de birkaç isim üzerinden yürütülen siyaset anlayışına son vermeyi hedefleyen genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte sağlıksız üye yapılarının değiştirileceği konuşuluyordu, ancak bugüne kadar Bursa’da gerçekleştirilen adres doğrulama yönteminden başka atılmış sağlıklı bir adım yok. CHP’nin yönetimine geldiği ilk günlerden beri neredeyse her konuşmasında “Benim adım Kemal, ben yaparım diyorsam yaparım” diyen Kemal Kılıçdaroğlu’na parti tabanından, kimi konularda pasif davrandığı gerekçesiyle yoğun baskı geldiği son günlerde Ankara kulislerinde kulaktan kulağa dolaşan söylentiler arasında yer alıyor.

BURSA ÖRNEĞİ
Tüzük çalışmaları için sadece birer taslak göndermek ve örgütün tabanına tüzük değişikliğiyle ilgili fikirlerini soramamakla suçlanan Kılıçdaroğlu’nun üye yapılarını nasıl değiştireceği ise merakla bekleniyor. Bursa il kongresinde, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na muhalif kanat adına açıklama yapan Gürhan Akdoğan’ın seçimleri kazanarak il başkanlığına gelmesi de üye ve delege yapılarındaki sağlıksızlığın, muhalif isimlerin parti içerisinde tekrar başkanlık koltuklarına oturabileceklerinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

İLİMİZDE DE DURUM FARKLI DEĞİL
İlimizde de durum çok farklı değil. Özellikle İzmit, Derince ve Körfez ilçe örgütlerinde kongre süreçlerinin oldukça hareketli geçeceğini şimdiden söyleyebiliriz. İzmit ilçe örgütünde, “Partimin tabanıyla hareket ettim. Asla tabandan kopmadım. Biz hiçbir kişiye taraf olmadık. Adamcılığı kabul etmedik. ‘Biz kimsenin adamı değiliz’ dedik” söylemiyle tabandan geldiğini ifade eden Utku Birinci ile mevcut ilçe başkanı Ömer Hazer’in arasında büyük bir çekişme yaşanması bekleniyor.

HAZER’E DELEGE DESTEĞİ
İzmit ilçede ayrıca eski ilçe başkan adayı Engin Özcan’ın, eski Merkez Yürütme Kurulu üyesi İzzet Çetin’le yakınlığı bilinen Selman Yıldırım ile birlikte hareket edeceği konuşuluyor. Bir önceki kongre sürecinde Ömer Hazer’in karşısına çıkan ancak seçimi kaybeden Özcan’ın bu sefer Yıldırım’ı destekleyeceği ilçe kulislerindeki söylentiler arasında yer alıyor. Söz konusu “Delege ağaları”nın seçim sürecinde, henüz adaylığını açıklamayan mevcut İlçe Başkanı Ömer Hazer’e destek vermesi bekleniyor. Üye yapılarında bir değişiklik olmadıkça Hazer’in seçimlerden galip çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

SİRMEN MERAK KONUSU
Ömer Hazer, Utku Birinci ve Selman Yıldırım ile birlikte başkanlık yarışında Devrim Yıldız ve Özkan Nalbantoğlu’nun da yer alması bekleniyor. Mevcut 5 isim ile birlikte partinin İzmit ilçesindeki kuvvetli isimlerinden olan eski milletvekilleri Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’nın nasıl bir yol izleyeceği ise bilinmiyor. Parti yönetimiyle anlaşamayan Sefa Sirmen’in İzmit ilçesinde büyük bir delege ağırlığı bulunuyor. Sağlıksız üye yapısı içerisinde eli oldukça güçlü olan Sirmen’in destek vereceği ismin, değişiklik yapılmadığı takdirde adaylar arasında oldukça güç kazanacağı biliniyor.

KÖRFEZ İLÇE KARIŞIK
Öte yandan geçtiğimiz haftalarda bütün meclis üyelerinin disipline sevk edilmesi talebini il yönetimine ileten Körfez ilçe örgütünde siyaset biran olsun hızını kesmiyor. İlçe başkanı Recep Salih Şirin’in istifa etmesiyle birlikte boşalan ilçe başkanlığı koltuğuna ilk olarak Hereke eski Belediye Başkanı Ahmet Arıt getirilmiş fakat sonrasında Arıt’ın listesi il yönetimince onaylanmamıştı. Ahmet Arıt da listesini değiştirmek yerine tepki olarak istifa etmişti. Oldukça olaylı bir süreçten geçen Körfez ilçe örgütünde son olarak Fatma Koçkar ilçe başkanlığına atanmıştı.

MUHALİFLER ADAY ÇIKARACAK
Halen ilçe başkanlığı görevini sürdüren Fatma Koçkar’ın kongre sürecinde işi oldukça zor görünüyor. İl yönetim kurulu üyesi Cevdet Şahin’in desteklediği bilinen Fatma Koçkar’ın kongre sürecinde aday olması bekleniyor. Olası adaylığı durumunda Koçkar’ın karşısına Körfez ilçede muhalefet olarak görülen meclise üyelerinin konsensüs sağladıkları bir isimi aday olarak çıkarmaları bekleniyor. Körfez ilçesinde başta disiplin talebi olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya kalan ve eski yöneticilere seçim sürecinde görev vermemekle suçlanan Fatma Koçkar’ın nasıl bir strateji izleyeceği bilinmiyor.

HAKAN SAVAŞ’IN KARŞINA DEĞER DESTEKLİ ADAY
İlçe başkan adaylarının yavaş yavaş ortaya çıktığı bir diğer ilçede Derince. Parti içerisinde hem ilçe başkanı Hakan Savaş’ın hem de il yöneticisi Derinceli Kemal İlter’in olağanüstü çalışmalarıyla en önemli ilçe konumuna gelen Derince’de mevcut ilçe başkanı Hakan Savaş’ın yeniden aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Savaş’ın karşısına eski sendikacı Nihat Değer’in çıkması bekleniyor. Oldukça az bir oy oranıyla belediye seçimlerini kaybeden CHP Derince İlçe Örgütü için başkanlık yarışı önümüzdeki günlerde hız kazanacak.

KUŞKAN SEÇİLMİŞ OLMAK İSTİYOR
İlçelerle birlikte il başkanlığı konusunda da parti içerisinde büyük bir çekişme yaşanması bekleniyor. İl başkanı Ferhan Şensoy’un milletvekilli adayı olabilmek için istifa ettiği il başkanlığı makamına olaylı bir şekilde atanan fakat atandığı günden bu güne kadar parti için oldukça verimli bir çalışma örneği sergileyen Yalçın Kuşkan’ın il başkanlığına aday olacağı konuşuluyor. Kuşkan’ın kongreden galip çıkarak seçilmiş başkan olmayı istediği parti koridorlarında en çok konuşulan konular arasında yer alıyor.

ATANMIŞLARIN İŞİ ZOR
Atamalarda usulsüzlük olduğunu iddia eden avukat Nazmi Küçükosmanoğlu’nun da il kongresinde aday olması, yahut kendisine yakın bir isme destek vermesi bekleniyor. İl kongrelerinde ayrıca partinin eski isimlerinin de bir araya gelerek yeni bir ismi öne sürebileceği bekleniyor. CHP’de son tablo atanmış başkanların işinin oldukça zor olduğunu gösteriyor. Zira atanan isimlerin çoğu parti içerisinde bulunan “Delege ağaları”yla zıt politikalar içerisinde bulunuyor. Mevcut üye yapısıyla kongreleri “Eski CHP’ye dönüş kongreleri” olarak adlandırsak yanlış yapmış olmayız.

GERİ SAYIM BAŞLADI
Artık CHP ilçe kongreleri için geri sayım başladı. Delege seçimlerini gerçekleştirecek olan CHP örgütlerinde aday olabilecek isimler üzerinde konsensüs sağlamak için yapılan görüşmeler büyük bir hızla sürüyor. Danışma kurullarını toplayan birçok ilçede adaylık çalışmaları hız kazanırken özellikle İzmit ilçe örgütündeki gelişmeler merakla takip ediliyor. Henüz danışma kurulunu toplamayan İzmit İlçe Örgütünde toplantı tarihi 10 Eylül olarak belirlendi.

ARALIK AYINDA SON BULACAK
10 Eylül sonrasında tamamlanacak olan ilçe danışma kurullarıyla birlikte genel merkezden delege seçimleri için bir tarih aralığının il başkanlığına bildirilmesi bekleniyor. CHP İl Başkanlığı’nın bu süreç sonrasında tarihleri belirlemesi ve ilçelere bildirerek kongre takvimlerini oluşturması gerekiyor. İlçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından seçilen il delegeleriyle il kongresinin yapılması ve atanmış yönetimin yerine seçilmiş yönetim görevlendirilmesi gerekiyor. CHP’de kongre takviminin Aralık ayında son bulması bekleniyor.

05 Eylül 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR