Prof. Dr. Canan Karatay’ı neden anlayamıyorlar?

16 Ocak Cumartesi günü Haber Türk’te yayınlanan Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz’ın “Hamilelikte Diyabet ve Canan Hocaya Cevap” b...

16 Ocak Cumartesi günü Haber Türk’te yayınlanan Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz’ın “Hamilelikte Diyabet ve Canan Hocaya Cevap” başlıklı yazısını okuduk. (1)

 

Yıllarca Tip 2 Diyabet hastasıyken Karatay Diyeti (2) kitabını okuduktan sonra Tip 2 Diyabetten, hipoglisemiden ve pek çok hastalıktan kurtulmuş, yani damdan düşmüş bir vatandaş gözüyle Temel Hocanın yazısıyla ilgili görüşlerimizi yazmak istedik. Temel Hoca bizim bu yazımızı lütfedip okuyacak olsa belki de bazı yanlış anlamalar giderilecek.

 

1- Hamilelik diyabeti tartışmasının bir tarafında konuya yıllarını vermiş uzmanlar (!) diğer tarafta Canan Karatay var denmiş. Canan Karatay'ın neredeyse yarım asırlık İç Hastalıkları uzmanı olması hasebiyle diyabet konusundaki bilirkişiliği göz ardı edilmiş.

 

2- Hamilelik diyabetinde erken tanının önemine dikkat çekilmiş. Şeker yükleme testi en erken 24. haftada yapılıyor. Canan hoca gebelik diyabeti teşhisi için 24. haftanın çok geç olduğunu söylüyor.

 

3- Temel Hoca Glikoz yükleme testinde verilen şekerin bebeğe aynen geçmediğini belirtiyor. Oysa yenidoğan uzmanı Prof. Dr. Alişan Yıldıran'ın 11 Mart 2015 tarihli “Zulme ses çıkarmayan dilsiz şeytandır.” başlıklı yazısında şekerin plasentadan fetüse geçtiği ancak insülinin geçmediği açıkça anlatılıyor. (3)

 

4- Temel Hoca yazısında aynen şöyle yazmış:

“Bir anne adayı yeterli miktarda karbonhidrat almazsa, hücreye glikoz girmezse, hücre yaşamı sürdürmek için yağları yakmaya başlar. Bunun sonucunda vücutta keton cisimleri artar ve ketojenik tablo oluşur. Bu durum annenin ve bebeğin hayatını tehlikeye atar.”

İşte bu ifade Temel Hocanın Canan Hocanın beslenme önerilerini, yani Karatay Diyeti kitaplarını hiç okumadığının ve bunları bilmeden yazdığının çok açık bir göstergesidir. Canan Hoca herkes gibi hamilelerin de düşük glisemik indeksli gıdalarla beslenmelerini önerir, hiçbir kitabında veya konuşmasında karbonhidratlardan tümüyle uzak durulmasını belirtmez. Baklagiller, kavrulmamış kuru yemişler ve sebzeler gibi karbonhidrat içeren besinlerin bol bol tüketilmesini tavsiye eder. Sanırım Temel Hoca bunları biliyor olsaydı böyle bir hataya düşmezdi. 

 

5- Temel hoca yazısında aynen şöyle yazmış:

“Açlıkta insülin düzeyi ya da trigliserid düzeyi normal çıkan ama gebelik diyabeti olan birçok hasta var. ”

 Bu konuyu damdan düşmüş kişiler olarak sanırım Temel Hocaya biz çok basit bir biçimde anlatacağız. Temel Hocam, açlık insülin değerine siz doktorlar 25 bile çıksa normal diyorsunuz. Çünkü Laboratuvar değerlerine baktığımızda 2 - 25 arası normal görünüyor.  İşte sorun bu zaten. Canan Hocanın kitaplarını okumuş olsaydınız Canan Hocanın açlık insülin düzeyi 5 in üzerinde çıkanları diyabetli olarak değerlendirdiğini bilirdiniz. Hatta Dr. Mercola açlık insülinin 3 olması gerektiğini söyler.

 

Siz açlık insülin değeri 5 in altında olup gebelik diyabeti olan bir tek hasta gösterin o zaman size “haklısınız” diyelim ama gösteremezsiniz, mümkün değil. Biz bile DİYABETİN İNSÜLİN YÜKSEKLİĞİ HASTALIĞI olduğunu Canan Karatay'ın kitaplarından, özellikle de "Karatay Diyetiyle Obezite ve Diyabete Çözüm Var" kitabından öğrenmiş bulunmaktayız. Diyabetin öncelikle insülin yükselmesiyle başladığını gayet iyi biliyoruz. Ayrıca Canan Hoca açlık insülin düzeyinin laboratuvar referans aralıklarına bakılmaksızın 5'in altında, gebeler için ise 10'un altında olması gerektiğini belirtir. O nedenle, açlık insülininin gebelik diyabeti teşhisinde son derece güvenilir bir yöntem olduğunu biz anlayabiliyoruz. Sanırım açlık insülin değerlerini laboratuvar referans aralıklarında değil de 5’ in altı olarak esas aldığınızda siz bile yükleme yapmaya gerek görmeyeceksiniz. Bu bilgiyi güncellemeniz gerekiyor. 

 

6- Trigliseridin de diyabet teşhisinde kullanılabileceğini Canan hoca belirtiyor. Şeker metabolizması bozukluğu durumunda trigliseridin yükseldiğini, o nedenle gebelerde trigliserid yüksekse şeker metabolizmasının bozulduğunun, gebelik diyabeti başladığının anlaşılabileceğini açıklıyor. Bunu bir vatandaş olarak biz bile anlayabiliyoruz.

 

7- Bu yazıda ülkemizdeki kadınların yarısından fazlasında D vitamini eksikliği olduğu belirtiliyor ve bu durum kanımızca son derece hafife alınmış. D vitamini eksikliğinin gebelikte ne gibi komplikasyonlara neden olabileceği konusunda D Vitamini Konseyinin web sayfasında pek çok çalışma yayınlandı. Türkiye'den tek üyesinin Prof. Dr. Canan Karatay olduğu D Vitamini Konseyinin ve diğer bilimsel dergilerin yayınladığı bu çalışmalar incelenmiş olsaydı gebelikte D vitamini eksikliğinin en az gebelik diyabeti kadar ciddi bir sorun olduğu anlaşılırdı. İngiltere'de NICE (Ulusal Tedavi ve Bakımda Mükemmellik Enstitüsü) kurumunun önerilerine göre OGTT yani şeker yüklemesi rutin değildir ancak tüm gebelerin D vitaminlerinin takip edilerek optimize edilmesi rutin haline gelmiştir. (4)

 

Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, Prof. Dr. Temel Yılmaz ve arkadaşları (endokrinologlar), TJOD (Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği),  Karatay Diyeti’nin mantığını ve Canan Hocanın açlık insülininde aldığı referans aralığını anlayacak olurlarsa sanırız yanlış anlamalar giderilecek. Yüklemeler rutin olmaktan çıkacak ve böylelikle anneler bayılmayacak. Annenin bayılmasının bebeğin üzerinde bırakacağı travmatik etkiler de önlenecek, çocuklar küvözlerde yaşamaktan, anneler ve çocuklar erken yaşlarda diyabet hastası olmaktan kurtulacaklar.

 

Kaynaklar:

(1) Prof. Dr. Temel Yılmaz’ın yazısı: http://www.haberturk.com/yazarlar/prof-dr-temel-yilmaz/1181690-hamilelikte-diyabet-ve-canan-hocaya-cevap


(2) Karatay, Prof. Dr. Canan, Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si Karatay Diyeti, HayyKitap, İstanbul, 2011. 


(3) Prof. Dr. Alişan Yıldıran’ın yazısı: http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/03/11/misafir-yazar/zulme-ses-cikarmayan-dilsiz-seytandir/


(4) İngiltere NICE kurumunun kılavuzu: http://www.nice.org.uk/guidance/cg62/chapter/guidance


(5) (3) ve (4) ‘ün özeti olan gazete yazımız: http://www.yarimadaninsesi.com/haberdetay.asp?ID=3523


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Doktor - İronik bir şekilde 4 numaralı kaynak olarak gösterdiğiniz NICE kılavuzları gestasyonel diyabet tanısında oral glukoz tolerans testini önermektedir. Kaynaklarınızın geri kalanınınsa hakemli bilimsel dergilerde yayınlanmış ve bol citation almış makaleler olmadığı, sıradan köşe yazıları olduğu gerçeğini göz önüne alarak yazınızı kaldırıp çöpe atmanızı öneriririm. Zararlı, bilimsellikten uzak, sansasyon ve rating odaklı zararlı düşüncelerinizi lütfen kendinize saklayın yahut iyi yapılandırılmış bilimsel çalışmalarla bilim dünyasında çığır açın.

Yanıtla . 0Beğen 17 Ocak 11:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR