DADAŞLAR AŞİYANDA BULUŞTU

Gölcük Erzurumlular Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Kültür Derneği’nin, 2. Geleneksel Kahvaltı buluşması, dün sabah Aşiyan Tesislerinde düzenlendi. Da...

BÜYÜT

Gölcük Erzurumlular Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Kültür Derneği’nin, 2. Geleneksel Kahvaltı buluşması, dün sabah Aşiyan Tesislerinde düzenlendi. Dadaşların kahvaltısına, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ile Aslen Erzurumlu olan, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur ile çok sayıda Erzurumlu katıldı
BÖYLE BİR KATILIM İLK KEZ
Dün sabah Gölcük Aşiyan Tesislerinde, Gölcük Erzurumlular Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Kültür Derneği 2. Geleneksel Kahvaltılı buluşmasını gerçekleştirdi. Dernek Başkanı Cumhur Acar ve yönetiminin kusursuz bir evashipliği gösterdiği kahvaltıya, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, İlçe Kaymakamı Adem Yazıcı, Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, aslen Erzurumlu olan, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, İlçe Emniyet Müdürü Bilal Boğaz, AK Parti eski İlçe Başkanı Mevlüt Demir, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, Nüfus Müdürü Ersin Aydın, İlçe Vergi Dairesi Müdürü Adem Atan, Gölcük Devlet Hastanesi Müdürü Osman Şirin, İlçe Spor Müdürü Mühyettin Yıldırım, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Fikret Ormancıoğlu, SGK Müdürü Mehmet Salih Aydın, Kocaeli Erzurumlular Vakfı Müdürü Avni Cihat Hatipoğlu, Belediye Meclis üyesi Zekeriya Tiryaki, Denizevler Mahalle Muhtarı Muhammet Kaba ve çok sayıda Erzurumlu.
‘GELENEK VE GÖRENEKLER ÖNEMLİ’
Kahvaltı söz alan AK Parti Milletvekili Şeker, “Kurulan hemşeri derneklerimizin en önemli görevlerinden birisi, bulunduğu bölgede gelenek ve göreneklerini yaşatarak, yeni nesillere aktarmaktır. Erzurumlular Derneğimiz bu geleneksel kahvaltıda, bizleri bir araya getirerek, Erzurumluların kültüründen burada yararlandık. Ama eksik bir konu oldu bizim Erzurum’un lavaş ekmeği eksikti. İşte kurulan bu derneklerimiz amaçları olan yöresel kültürlerin yaşamak ve yaşatmaktır. Gölcük İlçemiz büyük göç alarak nüfus olarak çok büyüdük. Bundan dolayı ülkemizin kültürü yüzde 80 buradadır” şeklinde konuştu.
ÇALKAVUR: ‘BENİ YALNIZ BIRAKMADINIZ’
İl Emniyet Müdürü Çalkavur da, “Ben yaklaşık iki buçuk yıldır Kocaeli’nde görev yapıyorum. Bu görevim süresinde, Erzurumlular beni bağrına basarak yalnız bırakmadılar. Benim buradaki görev sürem 7 Haziran’da sona erecek. Hemşeri derneklerimizden Erzurumlular Derneği, görevlerini çok başarılı bir şekilde yapmaları bizlere gurur veriyor. Ben burada tüm Erzurumlu hemşerilerimi yürekten kutluyorum bu davet içinde kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmanın ardından, dernek başkanı Acar, İl Emniyet Müdürü Çalkavur’a, katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verdi.
KAYAMAKAMDAN DADAŞLARA ÖVGÜ
Kaymakam Yazıcı, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İlçemize ülkemizin birçok ilinden gelerek yerleşerek yaşamını sürdüren hemşerilerimiz var. Bu yaşam süreci içerisinde ilçemizde kültürel bazda hemşeri dernekleri kurularak halkımıza hizmet ediyorlar. Bu güzel bir ortam Derneği başkanı ve yönetimine teşekkür ederim. Burada tüm hemşeri dernekleri kaynaşmak ve birlikteliği oluşturmak için, sık sık bu şekilde bir araya gelmeleri daha iyi olur. Gölcük Erzurumlular Derneği bu birlikteliği sağlayarak ilçemizde kültür zenginliğimize katkı sağlıyorlar. Ben bu duygu ve düşüncelerimle Gölcük Erzurumlular Dernek Başkanı Cumhur Acar ve Yönetimini yürekten kutlarım.”
‘HEMŞERİ DERNEKLERİ MOZAİK GİBİDİR’
Belediye Başkanı Ellibeş ise, “Ülkemizin dört bir yanından ilçemize gelerek bir mozaik oluşturdunuz. Oluşan bu mozaik huzur ve sükunetli bir şekilde yaşamımızı sürdürüyoruz. Burada çeşitli dayanışmalar yapılarak biri birimize yardımcı oluyoruz. Bu gün Gölcük Erzurumlular sosyal faaliyetleri kapsamında bir birliktelik sağlanmıştır. Bu birliktelik daha da ileriye doğru kaynaşarak yükselmesinden yanayız. Bizler yerel yönetim olarak tüm sivil toplum kuruluşlarımızı önemsiyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımız bize yön verecek ve bizlerde bu doğrultuda halkımıza daha kaliteli hizmetleri sağlayacağız. Bu duygu ve düşüncelerimle dernek başkanı ve yönetimini yürekten kutluyorum” dedi.
BAŞKAN ACAR TEŞEKKÜR ETTİ
Dernek Başkanı Acar, “Bizler dernek olarak Erzurum ruhunu yaşatmak, birlik, beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamaktır. Burada ihtiyacı olana yardım elini uzatmak için çaba harcıyoruz, örf ve adetlerimizi yaşatmayı, geleneklerimizi yeni kuşaklarımıza tanıtmak için görev bildik. Bizler nereden geldiğimizi unutmadık unutmayız. Bizler doyduğumuz yerimiz olan ilçemizde birlik ve beraberlikten yana olduğumuzu açıklarken asla ve asla ayrımcılıktan yana değiliz. Burada bizleri yalnız bırakmayarak davetimize katılarak bizleri onurlandıran tüm konuklarımıza yürekten teşekkür ederim” dedi.
Bu konuşmaların ardından Erzurum yöresel sanatçılarından ozan Latif Kızıl Erzurum Yöresinden biri birinden güzel türküler okudu. Ardından hareketli parçalara başlayarak Erzurumlular müziğin güzel ritmine uyarak halay çekmeye başladılar.

07 Haziran 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR