Ziraat’ten reel sektöre 100 milyon Euro kaynak

Ziraat Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası (AYB) arasında 3 yılı geri ödemesiz 8 yıl vadeli toplam 200 milyon euro’luk kaynağın 100 milyon euro’luk ik...

Ziraat Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası (AYB) arasında 3 yılı geri ödemesiz 8 yıl vadeli toplam 200 milyon euro’luk kaynağın 100 milyon euro’luk ikinci dilimine ilişkin kredi anlaşması imzalandı.

 Bankadan yapılan açıklamaya göre girişimci KOBİ’lerin ve daha büyük ölçekli firmaların finansmanı için AYB ile imzalanan yeni anlaşmayla, 2012’den bu yana Ziraat Bankası’nın AYB’den sağladığı yurt dışı kaynak tutarının 600 milyon euro’ya ulaştığı belirtildi. Anlaşmanın, Ziraat Bankası-AYB arasında son 4 yılda imzalanan 6’ncı kredi anlaşması olduğuna da dikkat çekildi.

Yeni kaynağın, 250’den az çalışanı bulunan girişimci KOBİ’ler ve 1.500’den az çalışanı bulunan büyük işletmelerin yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanında kullandırılacağı, girişimci KOBİ’lere ayrılan kısmının en az yüzde 15’inin ise “Kalkınmada Öncelikli Yöreler”deki (KÖY) işletmelere aktarılacağı kaydedildi.

 

Uygun maliyetli

Açıklamada, Ziraat Bankası’nın, AYB ile imzaladığı bu kredi anlaşması sayesinde, reel sektörün uzun vadeli kaynak ihtiyaçlarını uygun maliyetle karşılamaya ve yurt dışı borçlanma imkanlarını artırmaya devam ettiği belirtildi.

 

Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, kredinin Türkiye’deki işletmelerin uzun vadeli kredi ihtiyaçları karşılanmasına, kaynağın KÖY’lere ayrılan kısmıyla bu bölgelerin gelişmesine verilen desteğin sürdürülmesine, ayrıca bölgesel gelişmişlik farklarının ve finansmana erişim güçlüklerinin ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

 

İstihdama ciddi katkı sağlayacak

Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, bankanın, uzun vadeli kredilerle ekonomiye katkı sağladığını söyledi. Kuru, şöyle devam etti:

 

“Ziraat Bankası’nın 2010 yılından bugüne kadar imzaladığı anlaşmalarla uluslararası finans kuruluşlarından, başta KOBİ’ler olmak üzere firmalara sağladığı uzun vadeli kredilerin toplamı ise 2 milyar dolara yaklaştı. Ülke ekonomisinin istikrarlı büyümesine ve istihdamın artırılmasına katkı sağlayan girişimcilerin büyümesi ve finansman yapılarının güçlenmesi için uygun vade, maliyet ve geri ödeme koşullarına sahip kaynaklara ulaşma kabiliyetini artıran Ziraat Bankası, hedefleriyle uyumlu bu tür kredilerin temini çalışmalarını sürdürmektedir.”

Kaynak: Milliyet

27 Mayıs 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR