Tüpraş İşçisi Eylem Yaptı

Petrol-iş sendikasının Tüpraş için sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi karara bağlanamayınca, işçiler eyleme çıktı.Tüpraş’ın 200 işçisini ilgilendiren topl...

BÜYÜT

Petrol-iş sendikasının Tüpraş için sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi karara bağlanamayınca, işçiler eyleme çıktı.
Tüpraş’ın 200 işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde imzalar atılmayınca işçiler rafineri önünde eylem yaptı. Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi'n de yapılan 8. oturumunda ilerleme sağlanamadı ve taraflar masadan kalkarak eylem kararı almıştı. Sendikanın eylem kararını uygulayan TÜPRAŞ çalışanları bu sabah fabrika önünde toplanarak protesto yürüyüşü gerçekleştirildi. Çok sayıda işçinin katıldığı eylemde, işçiler düdüklerle ve sloganlarla rafineri önünde eylem yaptı.

Davullu Zurnalı Eylem
Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın'ın da katıldığı yürütüş fabrikanı kapısında son bularak konuşmalar yapıldı. İşçiler ile ilk Petrol-iş Kocaeli şube başkanı Ali Ufuk Yaşar, daha sonra Petrol-iş genel başkanı Mustafa Öztaşkın konuşmalarını dinledi. Davullu zurnalı eylemde yoğun polis koruması olurken, işçiler eylemde pankart açtı. Konuşmaların ardından işçiler olaysız şekilde fabrikaya girerek iş başı yaptı.

Sorun değil çözüm için varız
Eylemde işçilere konuşma yapan, Petrol-iş Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar, sorunların çözümü için çalıştıklarını ve herkesin destek vermesi gerektiğini belirtti. Ufuk Yaşar konuşmasında “Biz sorun değiliz, çözümün parçasıyız. Sizde çözüm istiyorsanız gelin, müteahhit taşeronlaşmada sınır koyalım. Bu sınırı koymazsak, yeni giren işçiler kendini huzursuz hissediyor. Kendi malı gibi sahip çıkmıyor fabrikasına. Kendisini Tüpraş ailesinden gördüğü zaman, işçimiz daha verimli çalışır”

4 rafineri ve genel müdürlük grevde
Tüpraş işçilerinin elemine katılan Petrol-iş genel başkanı Mustafa Öztaşkın’ da işçilerin haklarını savunduklarını ve her zaman savunacaklarını belirtti. Yüksek hakem kurulunun, sözleşmelere girmesini istemeyen Öztaşkın konuşmasında “Bugün bu tıkanan bu sözleşmeden dolayı 4 rafineri ve genel müdürlüğümüz eş zamanlı grev yapıyor. Yüksek hakem kurulu durdukça bizde sessiz kalmayacağız. Yeniden masaya oturulması ve uzlaşının sağlanması için elimizden geleni yapmak için çalışıyoruz” dedi.

06 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR