Dilovası’nın 3 ay zamanı kaldı

Büyükşehir Belediyesi, evsel atıkların düzenli depolama alanlarında depolanmasını önlemek ve çöplerden çıkan metan gazını ortadan kaldırmak amacıyla A...

Büyükşehir Belediyesi, evsel atıkların düzenli depolama alanlarında depolanmasını önlemek ve çöplerden çıkan metan gazını ortadan kaldırmak amacıyla Atık Yakma Tesisi için ilk adımı attı. Ancak sonrasında bir gelişme olmaması hakkında Çevre Mühendisleri Odası Üyesi Sait Ağdacı ve Zeynep Soyer oda binasında basın açıklaması yaptılar.

 

DİLOVASI’NIN 3 AY, SOLAKLARIN 28 AY

30 Nisan’da yapılan panel ile Atık Yakma Tesisi hakkında düşüncelerini sonuç bildirgesi ile açıkladıklarını söyleyen Ağdacı “Kentimizde iki tane evsel atıkların depolandığı yer vardır. Biri Dilovası diğeri Solaklar Köyü’nde İZAYDAŞ Fabrikası’nın yanındadır. Ocak ayı itibariyle Dilovası’nda ki depolama alanını bir senesi var. Solaklar Köyü’nün ise 3 yıllık ömrü var. Zaman geçmektedir. Şimdi Dilovası’nda ki depolama alanının ömrü 3 aydır. Solaklar Köyü’nün ise 28 aylık ömrü kalmıştır” dedi.

 

44 DEPOLAMA ALANI BULUNUYOR

Depolama alanlarının dolması sonrasında çöpü ne yapacağız sıkıntı budur diyen Ağdacı “Ülke genelinde 3384 belediye bulunmaktadır. 44 tane düzenli depolama alanları vardır. Siz ne kadar depolama yaparsanız yapın yine artık kalmaktadır. Düzenli depolama yapmanız ekonomiktir. Yakma tesisi gibi bir duruma ihtiyaç duymazsınız. Depolama alanı için çok geniş alana ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra ömrü çok kısadır. Ulaşım bakımından yakın olmalıdır. Çöpler taşınırken dökülmemelidirler” açıklamasında bulundu.

 

32 BİN VATANDAŞ

Düzenli depolama alanında koku olmaması gerekiyor, bunu yanı sıra rüzgar alan yerde olmaması gerekiyor diyen Ağdacı “Düzenli depolama da çöpü döküp de üzeri kapatılmıyor. Toprakta kil tabakasına kadar ulaşmanız gerekiyor. Çöpü döküyorsunuz üzerine mebran seriyorsunuz. Bütün sızdırmazlığı sağlamanız gerekiyor olmadığı takdirde sularımız, toprağımız kirlenmektedir. Elbistan’da olduğu gibi 32 bin vatandaş sudan zehirleniyor” ifadelerini kullandı.

 

581 BELEDİYEYE HİZMET VERİYOR

Düzenli depolamada metan gazı 25 yılda stabil hale gelmektedir diyen Ağdacı “25 yıl sonra dahi metan gazını 250 metre çapında yayılma durumu vardır. Bir çok tehlikesi de vardır. Çok kolay yayılabilmektedir. 44 tane düzenli depolama alanı 581 belediyeye hizmet vermektedir. Geri kalan belediyeler vahşi depolama yapmaktadır. Şehir tarafından görülmeyecek noktalar tercih ediliyor. 4 tane kompoz tesisi bulunuyor. Bu tesisler çöpün organik olan kısımları evsek atıklar toprağa gömülerek belli bir ısıda 65-70 derece de gübre ediliyor. İstanbul’da bulunan tesiste 700 ton gübre üretilmektedir” dedi.

 

570 MİLYON TL

Türkiye’de kişi başı 1 kg çöp çıkmaktadır diyen Ağdacı “Yılda üretilen çöp miktarı 32 Milyon tondur. Düzenli ayrıştırmanın yapıldığı var sayar isek biz bu çöpün yüzde 35’ini depolamadan kazanma lüksüne sahip olacağız. Yakma Tesisi’nde yakılacak çöpün çok iyi ayrıştırılması gerekiyor. İçerisinde organik madde olmaması gerekiyor. Bunlar geldikten sonra hiçbir ayrıştırmaya tabi tutulmadan direk ocaklara atılarak yakılacak. 1500 topluk yakma tesisinin maliyeti 174 Milyon auro yani 570 Milyon TL’ye gelmektedir. Bu tesisin kurulması için gereken ödeneğin hazır olduğunu biliyoruz” açıklamasında bulundu.

 

AB’DE 584 TESİS

Bin tondan 38.6 megavat ile 44.8 megavat arasında enerji elde edilmektedir diyen Ağdacı “Fransa’da 48, Almanya’da 87, İngiltere 96, İtalya’da 72 adet yakma tesisi bulunuyor. AB ülkelerine bakıldığı zaman ise 584 adet yakma tesisi bulunmaktadır. Daha az alana ihtiyaç olmasını yanı sıra toprağımızı koruyabiliriz. Depolama yapılması durumundan 25 yıl araziyi kaybediyoruz. Birde üzerinde ki metan gazı ile 40 araziye bir şey yapılamıyor. Kanunen 40 yıl araziye dokunulamıyor” ifadelerini kullandı.

 

VİYANA KOCAELİ KADAR

Viyada’da 3 tane tesisi vardır diyen Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Soyer “Viyana Kocaeli ile aynı nüfusa sahiptir. Bu tesislerden şehrin ısınması sağlanmaktadır. En büyük amaçlardan biride budur. Enerji bakımından dışa bağımlılıktan kurtuluruz. İsveç her şeyini buradan kazanmaktadır. Isınmanın yanı sıra aydınlanma da sağlanmaktadır. 1 Milyon 840 bin kişi Viyana’da yaşıyor. Buna rağmen çöp tesislerinde koku yoktur” dedi.

 

YER HALEN DAHA BELİRLENMEDİ

Sadece Japonya’da 1300 tane yakma tesisi bulunmaktadır diyen Ağdacı “AB tarafından bizlere verilen diktaları 2030 yılına kadar büyük şehirlerde 40 tane yakma tesisi isteniyor. Bu tesislerin yapılması sonrasında 2030 yılında 32 Milyon 200 bin kişi bu tesislerden ısınacak. En kısa sürede Atık Yakma Tesisinin kurulması gerekiyor. Çünkü zaman hızla ilerlemektedir. Yakma tesislerinde koku olmamaktadır. Kokunun kaynağı mevcutta ki Solaklar Köyü’nde ki depoladan kaynaklanıyor. Belediye ile yaptığımız görüşmede karar verilmemiştir. Maliyet konusunda hazır olmalarına karşın yer konusunda karar verilmiş değildir” açıklamasında bulundu.

 

KAYNAĞINDA AYRIŞTIRMAK GEREKİYOR

Projenin işler hale gelmesi 4 yılı bulacaktır diyen Zeynep Soyer “Bu tesis 4 yılda bitebiliyor. Bizim 2.5 sene sonra çöpümüzü koyacak yerimiz yok. Hemen karar verilmelidir. Tesisin hemen yapılması hemde faaliyete geçmesi gerekiyor. Kent insanların ısınma, aydınlanma bakımından çok faydalı olacaktır. Kocaeli sanayi bakımından lokomotif durumundadır. Hemen çöpleri toplayıp yakalımla olmaz. Bunun bilinç hale gelmesi gerekiyor. İlimizde halkın bilgilendirilmesi gerekiyor. Burada etkin bir atık yönetimin sağlanması gerekiyor. Halka eğitim, sosyal projeler, yerinde ayrıştırmanın yerleştirilmesi gerekiyor. Atıkların kaynağında ayrıştırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.  

 

PİLOT İLÇE KÖRFEZ

Ayrıştırma noktasında halkın bilinçlendirilmesi gerekiyor diyen Soyer “Belediye bunu üstlenmesi gerekiyor. Halkın dikkatini çekmek gerekiyor. Bunu içinde oda olarak çalışma içerisindeyiz. İlçe belediye başkanlarından randevu istememize karşın bir cevap alamadık. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na daha rahat ulaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi bizlere pilot bölge olarak Körfez İlçe’yi önerdi. Orada mahallelerden, okullara hatta evlere kadar bilinçlenme sağlanmalıdır” dedi.

 

YER ÖNEMLİ DEĞİL

4 yıllık zaman içerisinde halkın bilinçlenmesine ayrılacaktır diyen Soyer “Teknik bilgisi olmayan kişiler tarafından yapılan açıklamalar halkımızı yanlış yönlendiriyor. Bizler çöpümüzü yönetmek durumundayız. Çöpü yönetebilecek en iyi durum da budur. Emisyondan korkuyorsak daha az tüketmenin yolunu bulmalıyız. Tükettikçe atık çıkmaktadır. Bu atık yönetilmelidir. Bu açıdan da düşünmemiz gerekiyor. Bu kentte 2200 sanayi tesisi bulunmaktadır. Tesisin Solaklarda yapılmasını önerdik. Bu önemli değildir. önemli olan tesisin yapılmasıdır” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK

10 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Dilovası - Evsel Çöp fabrikası için en uygun bölge yer,İZAYDAŞ'ın Dilovasındaki mevcut çöp depo alanıdır.İZAYDAŞ'ın yanına 2.Tehlikeli atık yakma tesisi yapılmalı.

Yanıtla . 0Beğen 10 Eylül 11:20
02

hasan - hiçbir evin tapusu yok orası komple pkk dolu

Yanıtla . 0Beğen 10 Eylül 11:20
01

yeşil - konun uzmanı bile koku olmaz diyorsa alikahyadaki koku nereden geliyor. bıktık artık kokudan. bu açıklamaları yapanlar ilereide doğacak olan tüm hastalıklardan sorumludurlar. çöp tesisleri yerleşim alanların çok uzaklarına yapılmalıdır. suyu ve havaya kirletecek tüm önlemleri alınmalıdır.

Yanıtla . 0Beğen 10 Eylül 11:20
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR