Tüp Bebek Fiyatları 2015

  Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek fiyatları hakkında bilgi verdi. Tüp bebek tedavisi ile kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin çocuk sahibi olması mümk...

 

Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek fiyatları hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisi ile kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin çocuk sahibi olması mümkündür. Tüp bebek tedavisi, yardımcı üreme yöntemleri arasında en başarılı tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi sayesinde kısırlık sorunun neredeyse %80’inin çözümü mümkündür.

Bir sene boyunca düzenli ve korunmasız düzenli cinsel ilişkide bulunmuş çiftlerin çocuk sahibi olamaması durumuna kısırlık denilmektedir. Tüp bebek tedavisi oldukça komplike bir konudur. Başarı oranları, hangi merkezlerin seçilmesi gerektiği, tüp bebek tedavisinin kaç gün süreceği ve tüp bebek tedavisinin fiyatları çiftleri yakından ilgilendiren konulardır.

Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adayları maddi ve manevi olarak yıpranabilecekleri bir sürece girebilirler.  Bu sebeple de tedaviye başlamadan önce tedavi maliyetini öğrenip, buna göre ekonomilerini hazırlamak isterler.

Tüp bebek fiyatları 2015 senesinde 2014 yılına göre büyük artışlar göstermemiştir. Geçen yıla göre nispeten artmıştır ancak bu artış büyük bir artış olmamaktadır.  Tüp bebek tedavisinin standart bir maliyeti yoktur. Her merkezin talep ettiği fiyat farklıdır.

Yapılan istatistiksel araştırmalara göre her 100 çiftten 15’inde kısırlık sorunu mevcuttur. Bu sebeple de tüp bebek ve tüp bebek fiyatları konusunun birçok kişiyi ilgilendirdiği anlaşılabilir.

Tüp bebek tedavileri maliyetli tedavilerdir. Özellikle Amerika ve Avrupa gibi bölgelerde tüp bebek tedavileri 10 bin dolardan başlamaktadır. Ülkemiz, buna göre oldukça uygun fiyatlara sahip olmasına rağmen, bu ülkelerden daha başarılı tedavi oranlarına sahiptir. Bu sebeple de her yıl tüp bebek tedavisi amaçlı birçok ziyaretçi almaktadır.

Tüp bebek tedavi masraflarının merkezden merkeze değişkenlik göstermesinin sebebi ise:

 • Merkezlerin çiftlere sunduğu olanaklar,
 • Merkezin başarı oranları,
 • Merkezin ya da kliniğin teknolojik alt yapısı,
 • Doktor ve ekibinin bilgi ve tecrübesi,
 • Tüp bebek merkezinin yeni yöntemlerden ne kadar yararlandığı,
 • Merkezin hijyeni,
 • Olanakları,
 • Merkezin çalışma prosedürleri gibi faktörlerdir.

Bu faktörler, doğrudan olarak talep edilen fiyatlara yansımaktadır.

İlaçlar, testler gibi ek ihtiyaçlar da tedavi sırasında ortaya çıkabilir. Bu durumda tüp bebek maliyetleri artacaktır.

 

Günümüzde tüp bebek fiyatları SGK tarafından karşılanır mı?

Tüp bebek tedavisine başvurmak isteyen anne ve baba adaylarının sağlık güvencesi mevcut ise, yapılan tedavi için destek almaları mümkündür. Anne ve baba adayları gerekli koşulları yerine getirmiş ise, tedavi tamamlandıktan sonra tedavi ücretinin bir kısmı aileye geri ödenir. Bunun için de ilk olarak sağlık bakanlığına bağlı olan bir sağlık kuruluşundan tüp bebek tedavisine uygun olunduğuna dair bir rapor elde edilmesi gerekir.

Alınan bu rapor ile tedavi masraflarında bir indirim alabilirler. Anne ve baba adayına uygulanan tüp bebek tedavisi sona erdikten sonra, çifte geri ödenecek tutar, sağlık kurumu tarafından belirlenir ve çifte geri temin edilir. Tedavide kullanılan ilaçların da  % 80’lik bir kısmı çifte sağlık kurumu tarafından geri ödenmektedir.

Anne adayının kullandığı ilaçlar yumurtalık rezervine ve anne adayının yaşına göre değişmektedir. Şayet kadının yumurtalık rezervleri iyi durumda ise, yumurtalıkların uyarılması için daha az ilaç kullanılması gerekir. Bu sayede ilaç masrafları azalır.

 

 

2015 senesinde  tüp Bebek tedavisi için kullanılan ilaçlar ve fiyatları

Tüp bebek tedavisinde, anne adaylarının hepsi aynı ilacı kullanmaz. Hangi ilaçların anne adayı için uygun olduğunu belirlemek için anne adayının adet döneminin 2. Gün kan testi yapılır ve yumurtalık rezervlerine bakılır. Eğer anne adayının yumurtalık rezervleri iyi ise tüp bebek tedavisinde daha az ilaç kullanmaya ihtiyaç duyulur, bu sayede ilaç masrafları azalır. Ancak anne adayının yaşı ilerlemiş ise ve yumurtalık rezervleri iyi durumda değil ise,  anne adayının yumurtalıklarının uyarılması  için anne adayına daha yüksek dozlarda daha fazla ilaç tedavisi uygulanır. Bu sebeple de tedavi masrafları artar.

Tüp bebek tedavisinde çeşitli yöntemlerin ek olarak uygulanmasına ihtiyaç duyulabilir.Bu sebeple de tüp bebek masraflarında artış meydana gelebilir.

Anne ve baba adayları bu sebeple, tüp bebek merkezlerine başvurduklarında ilk olarak ne kadar ücret ödeyeceklerini net olarak sormalıdır. Karşılarına çıkabilecek masrafların ne olduğu konusunda, önceden fikir sahibi olmak istemelidir.

Tüp Bebek Tedavi Maliyetlerini SGK Karşılamakta Mıdır?

Tüp bebek tedavi maliyetlerinin büyük bir kısmını kullanılan ilaçlar kapsar. Tedavide kullanılacak olan ilaçlarla birlikte tüp bebek tedavisinin masrafları yaklaşık olarak 5 bin tl diyebilir.

Ancak anne ve baba adayının sağlık güvencesi var ise, bağlı olunan kuruluştan faydalanarak tedavi masraflarının bir kısmı geri alması mümkündür. Fakat bunun için ilk olarak anne ve baba adayının sağlık bakanlığına bağlı olan herhangi bir kurumdan tüp bebek tedavine uygun olduklarını kanıtlayan bir belge temin etmeleri gerekmektedir.

Sağlık kurumundan gerekli raporlarını temin eden anne ve baba adayları bağlı oldukları kurumdan tedavi tamamlandıktan sonra, masraflarının bir bölümünü geri alabilirler. Tüp bebek tedavi masraflarının yaklaşık 1.120 TL kadarlık bir kısmı çifte geri ödenebilmektedir.

Şayet  baba adayında sperm tespit edilememiş ise ve bundan dolayı da cerrahi bir girişim uygulanması gerekmiş ise, bu işlemin de bir kısmı gene çifte tedavi tamamlandıktan sonra ödenecektir.

İlaç maliyetleri de bu hizmete dahildir. Anne adayı tedavi süresince kullanmış olduğu ilaçların raporları ile bağlı olunan kuruma gidebilir ve ilaç masrafının %80’lik bir kısmını geri alabilir.

SGK tarafından tüp bebek maliyetlerinin bir kısmı için aileye destek olunmaktadır. Ancak bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar ise:

 • Yapılan tıbbi tedaviler ardından normal yollarla sağlanamadığı ve yalnızca yardımcı üreme tedavi yöntemleri ile gebelik sağlanabileceğine dair bir sağlık kurulu raporu temin edilmesi,
 • Anne adayının 23 yaşını doldurmuş olması,
 • Anne adayının 40 yaşından gün almamış olması,
 • Tedavinin uygulandığı merkezin Sağlık Kurumu ile anlaşmalı olması,
 • En az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması
 • Son 3 yıl içerisinde diğer yardımcı üreme tedavi yöntemlerinden sonuç elde edilememiş olduğunun,  sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi,

Bu gibi koşulların yerine getirilmesi ile, tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların %80’likbölümü ve tedavini masraflarının bir kısmı SGK tarafından karşılanmaktadır.

Türkiye İçin Ortalama Tüp Bebek Fiyatları

 • İSTANBUL

İstanbul için ortalama tüp bebek fiyatlar ise,

Tüp bebek fiyatları: 2000-10000 arasında değişmektedir. Raporlu olunduğu taktirde, fiyatlar 10 binden, iki nine inebilmektedir.

Embriyo Dondurma fiyatları: 1000-2000 arasında değişmektedir.

 • ANKARA

Ankara için ortalama tüp bebek fiyatları ise,

Tüp bebek fiyatları: 2000 – 7000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.  Tüp bebek için rapor temin etme durumuna göre ise fiyatlar, 1370 TL’ye kadar inebilmektedir.

Embriyo Dondurma fiyatları: 1100 – 1900 TL arasında değişmektedir.

 • BURSA

Bursa için ortalama tüp bebek fiyatları ise,

Tüp bebek fiyatları: 4700-  6000 TL arasında değişmektedir. Tüp bebek için rapor alınması durumunda tüp bebek fiyatları, 2750 TL’ye dek düşebilir.

Embriyo dondurma fiyatları: 250 – 1000 TL arasında değişmektedir.

 • KAYSERİ

Kayseri için ortalama tüp bebek fiyatları ise

Tüp bebek fiyatları:  4000- 5000 TL arasında değişmektedir.

Embriyo dondurma: 500- 2000 TL arasında değişmektedir.

 • MALATYA

Malatya için ortalama tüp bebek fiyatları ise,

Tüp bebek fiyatları: 2000- 5000 TL arasında değişmektedir.

Embriyo dondurma fiyatları ise ortalama olarak 1000 TL civarındadır.

 • KONYA

Konya için ortalama tüp bebek fiyatları ise, ilaçlar hariç olarak ortalama 4200 TL olmaktadır.

 • ANTALYA

Antalya için tüp bebek fiyatları ise ortalama olarak 4000-4200 TL arasında değişmektedir.

 • İZMİR

İzmir için ortalama tüp bebek fiyatları,

Tüp bebek fiyatları: 2500- 5000 TL arasında değişmektedir.

Embriyo dondurma fiyatları:  300- 1000 TL arasında değişmektedir.

 • ADANA

Adana için ortalama tüp bebek fiyatları ise,

Adana: 2800- 5000 TL arasında değişmektedir.

Embriyo dondurma için ortalama fiyatlar ise: 300-1000 TL arasında değişmektedir.

 • ESKİŞEHİR

Eskişehir için tüp bebek fiyatları ise ortalama olarak 4500-5000 TL arasındadır.

 • SAMSUN

Samsun için ortama tüp bebek ise 5000 TL olmaktadır.

 • ADANA

Adana için tüp bebek fiyatları ise ortamala olarak 4500 Tl olmaktadır.

 • ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da tüp bebek fiyatlarının ortalaması ise, 4500-5000 arasındadır.

Kaynaklar:

http://jinekoloji.com/2015-yilinda-tup-bebek-fiyatlari

http://www.bulenttiras.com/tr/tup-bebek-fiyatlari

14 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR