Hizmet-İş, Belediye-İş’i suçladı

Hizmet-iş Sendikası Kocaeli Şubesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi merkez binada ve İSU Genel Müdürlüğünde çalışan üyelere yönelik Toplu-İş Sözleşmesi...

BÜYÜT

Hizmet-iş Sendikası Kocaeli Şubesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi merkez binada ve İSU Genel Müdürlüğünde çalışan üyelere yönelik Toplu-İş Sözleşmesi Tespit süreci ve çalışma hayatı ile ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı

Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, yönetim kurulu üyeleri ve İşyeri sendika temsilcilerinin katılımıyla yapılan bilgilendirme toplantısında TİS yetki süreci ve çalışma hayatı ile ilgili yeni çıkan yasalara ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Süreçle ilgili bilgi veren İdris Ersoy, şunları söyledi; “ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü ile ilgili 2011 yılının 6. Ayında yaşanan örgütlenme sonucunda 14.09.2011 tarihinde Çalışma Bakanlığı tarafından sendikamıza 450 kişi fazlalıkla Yetki Tespiti verilmiş ancak, Belediye-İş Sendikası Büyükşehir ve İSU çalışanlarının Toplu-İş Sözleşmelerinin yapılması için Hizmet-İş Sendikamıza verilen bu yetki tespitine itiraz etmiş ve 14 aydır Büyükşehir ve İSU çalışanlarını mağdur etmiştir.

MAĞDUR ETTİLER
İzmit Belediyesi ve daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olan belediyemizde 8 dönem ve 16 sene tek bir yetkiyle Toplu-İş Sözleşmesi yapılıyorken ve bunun 7 dönem 14 senesi Belediye-İş Sendikası Toplu-İş Sözleşmesi yapmışken bugün hiçbir hukuki dayanağı olmayan itirazla arkadaşlarımızı mağdur etmişlerdir. Bu zihniyet sadece Kocaeli’de değil, Ankara, İstanbul ve Trabzon’da da olmak üzere 15.000 belediye işçisini aynı şekilde hiçbir hukuki dayanakları olmadan cezalandırmıştır.

SUÇLU BİZ DEĞİLİZ
Belediye-İş Sendikası tarafından mahkeme sürecine sanki Hizmet-İş Sendikası itiraz etmiş gibi bir hava estirilmek istenmektedir. Bu kesinlikle yalan bir beyandır. Geçen mahkemede Çalışma Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir, İSU ve SGK’dan istenen evraklar mahkeme gününden önce gelmiş mahkemece incelenmek üzere bilirkişiye gönderilmiştir. Kamuoyuna yansıtılmak istenen Hizmet-İş Sendikası itiraz etmiştir söylemi tamamen yanlıştır. Başından beri itiraz ettiğimiz Türk-İş’e bağlı bir sendikanın avukatlığını yapmış olan birisinin bu davada bilirkişi olamayacağı bu mahkemede söylenmiş zapta geçilmesini istemişizdir. Biz mahkeme süresince her zaman mahkeme çıkışı basının önüne çıkıp süreci anlatabilmişizdir. Nedense 1 yıldır Belediye-İş yetkilileri mahkeme çıkışı kaçar gibi adliyeden ayrılmakta herhangi bir yorum yapmamaktadır. Manidardır ki son iki duruşmadır basına yolladıkları basın açıklamaları ile çaresizlik içinde yarattıkları bu yanlışı aynı şekilde devam ettirmektedirler. Kelimelerle oynayarak kamuoyunu, işçiyi yanıltacaklarını sanıyorlar.

YÜZLERİ KALMADI
Belediye-İş Sendikasının dedikodu ve yalanlardan başka bir şey üretmediğini ne işçinin huzuruna çıkacak yüzlerinin olduğunu nede işverene çalışanların sorunlarını iletecek işlevsellikleri olmadığı ortadadır. Zaten bugün itibariyle 2200 çalışanın olduğu Büyükşehir ve İSU Genel Müdürlüğünde 2000 çalışan Hizmet-İş üyesi olmuş tarafını belli etmiştir. Hizmet-İş Sendikası olarak bizlerin alanlarda çalışanlara doğru bilgiyi vermek için huzurunuza gelebiliyoruz. Aynı şekilde işverenle de çalışanların sorunlarını iletmek için bir araya gelebiliyoruz. Buradan şunun müjdesini de vermek istiyorum.

BAŞKAN DEVREDE
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu uzayan mahkeme sonucu çalışanların daha fazla mağdur olmaması için geriye dönük yani 01.01.2012 tarihinden geçerli olmak üzere bir avans çalışmasının talimatını vermiş birkaç gün içinde konunun netleşerek çalışanların mağduriyetinin Toplu-İş Sözleşmesi imzalanıncaya kadar hafifleyeceğini ifade etmek isterim. Buradan sayın başkanımıza işçiler adına teşekkür ediyoruz. Tekrar Belediye-İş sendikasına açmış oldukları haksız davayı geri çekmelerini çalışanların mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz.”

16 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR