Gazeteciler yasaklı kitapla yürüdü

Kocaeli Gazetecilere Özgürlük Platformu üyesi basın emekçileri, Gazeteci Ahmet Şık’ın yayınlanmamış kitabının yasaklanmasını protesto etti. Kitabın in...

BÜYÜT

Kocaeli Gazetecilere Özgürlük Platformu üyesi basın emekçileri, Gazeteci Ahmet Şık’ın yayınlanmamış kitabının yasaklanmasını protesto etti. Kitabın internete düşen sayfalarını ağaçlara asan basın emekçileri, ardından imza kampanyası başlattı.

Kocaeli Gazetecilere Özgürlük Platformu adı altında toplanan basın emekçileri, gazetecilerin tutukluluk halinin devamı ve Ahmet Şık’ın ‘İmamın Ordusu’ isimli yayınlanmamış kitabının yasaklanmasını yürüyüşle protesto etti. Yürüyüş sırasında yasaklı kitabın internete düşen sayfalarını Yürüyüş Yolu üzerindeki ağaçlara asarak basın, ifade ve düşünce özgürlüğüne yönelik baskıları protesto eden gazeteciler, yürüyüşü faili meçhul cinayete kurban giden Gazeteci Uğur Mumcu’nun adını taşıyan Uğur Mumcu Parkı’nda sonlandırdı. Yürüyüşe demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve sendikalar da destek verdi.

PARKA YÜRÜYENE CEZA
Yürüyüş başlamadan önce polis ekipleri basın emekçilerini, Uğur Mumcu Parkı’na yürümeme konusunda uyardı. Polis, “Valilik çevresinde toplantı ve basın açıklaması yapmak alınan karara göre yasaklandı. Biz yürüyüşünüze karşı çıkmayacağız ama yürüyüş sorumlusu hakkında işlem yapacağız” dedi. Gazeteciler ise Uğur Mumcu Parkı’na yürümelerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyerek burada basın açıklaması yapacaklarını ve her türlü cezai işleme razı olduklarını söyledi.

YASAKLI KİTAP İZMİT SOKAKLARINDA
Ergenekon iddialarının tutuklusu Ahmet Şık’ın basılmadan toplatılan ‘imamın ordusu’ kitabının internetten indirilen sayfaları gazeteciler tarafından Yürüyüş Yolu çevresindeki ağaçlara asıldı. Polis ise gazetecilerin astığı kitap sayfalarını ağaçlardan topladı. Grup, Yürüyüş Yolu boyunca Susma, sustukça sıra sana gelecek, Basın susarsa, herkes susar, Gazeteciysen boyun eğmeyeceksin, boyun eğeceksen gazeteciyim demeyeceksin şeklinde slogan atarak Uğur Mumcu Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüş, Uğur Mumcu Parkı’nda sonlanırken burada gazetemiz muhabiri Serkan Borlak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

BAKAN SUÇ YOK DİYOR
Türkiye'de basılmamış bir kitabın yasaklanması ayıbının acilen ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Borlak, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, kitapta suç unsuru olmadığını söylüyor. Kitap suç unsuru taşımıyorsa gazeteciler neden hapiste? Tutuklanan gazetecilerle ilgili savcılık net bir açıklama yapmıyor. Neden tutuklandıklarını bilmiyorlar dedi. Konuşmaların ardından çevredeki ağaçlara Ahmet Şık’ın internetten indirilen kitabının sayfaları yapıştırıldı. Ardından ''Adalet ve Özgürlük Çağrısı'' başlığıyla bir imza kampanyası başlatıldı.

06 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR