Zeytinoğlu’ndan liman açıklaması

  Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ihalesi iptal edilen Derince Limanı ile ile ilgili bir açıklama yayınladı. İhalenin açık artırm...

BÜYÜT

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ihalesi iptal edilen Derince Limanı ile ile ilgili bir açıklama yayınladı. İhalenin açık artırma bölümünde kalan üç firmanın teklif vermemesi üzerine ihalenin iptal edildiğini dile getiren Başkan Zeytinoğlu, limanın mutlaka hak ettiği değer üzerinden satılması gerektiğini kaybetti.

 

HAK ETTİĞİ DEĞERDE OLMALI

Yapılan son meclis toplantısında limanın ihalesinin yapılmasını, ancak dolardaki hareketlilik nedeniyle seçim sonrasına bırakılması konusundaki arzumuzu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile de paylaştıklarını dile getiren Zeytinoğlu, “25’e yakın firmanın şartname aldığını biliyorum. Eğer döviz kurlarındaki son aylarda yaşanan belirsizlikler olmasaydı, ihaleye katılımın 10’a kadar çıkabileceğini bekliyordum. Ancak 6 firmada kaldı. Arzumuz limanın hak ettiği değere ihale edilmesidir. Oda olarak Derince Limanı’nın özelleştirme sürecinde yer alacak işletmelerimize katkı sağlayacağına inandığımız için çalışma yapacağız” dedi.

 

49 YILLIĞINA OLMALI

İzmit Körfezi’ndeki limanlardan 2012 yılında 60 milyon ton yükün elleçlendiğini söyleyen Zeytinoğlu, “Biz bu miktarın 2023’de 200 milyon tona çıkmasını bekliyoruz. Artacak ticaret hacmi göz önüne alındığında Derince Limanı’nın önemi ortaya çıkıyor. İçinden demiryolunun geçmesi de başka bir avantaj. Yeterli yatırım yapılmadığı için liman atıl haldeydi. İhaleyi alacak firmanın yaklaşık 400 milyon dolar yatırım yapması gerekiyor. Bu nedenle özelleştirme ile verilen işletme hakkı süresinin de kısa olduğunu düşünüyoruz. Yatırımın büyüklüğü nedeniyle bize göre bu süre 49 yıl olmalıydı” diye konuştu.

 

23 Ocak 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR