Akar: 17 ve 25 Aralık artık Hırsızlık Haftası olacak

CHP Milletvekili Haydar Akar, düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Parti binasında gerçekleşen basın toplantısında...

CHP Milletvekili Haydar Akar, düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Parti binasında gerçekleşen basın toplantısında İl Başkanı Yalçın Kuşkan ile Başkan Yardımcıları Kenan Diler ve Cihat Altınyuva da hazır bulundu. Türkiye ve Kocaeli gündemini değerlendiren Akar, yargıyı 17 Aralık kararı nedeniyle eleştirdi. Bu arada CHP’liler, yarın saat 11.00’da kararı protesto için adliye önüne siyah çelenk bırakacak.

 

“HIRSIZLAR HAFTASI OLACAK”

Konuşmasına 17 ve 25 Aralık operasyonlarıyla ilgili verilen takipsizlik kararını eleştirerek başlayan Haydar Akar, “Bağımsız olmayan yargı tarafından bir ilke daha imza atıldı. 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonları hakkında takipsizlik kararı verildi. Bu karar tarihe kara bir leke olarak geçecektir. Madem bu dosyalar suç unsuru içermiyordu neden 4 bakan istifa ettirildi? Biz CHP olarak 17-25 Aralık tarihleri arasını ‘Hırsızlar Haftası’ olarak belirledik” dedi.

 

RUGAN AYAKKABILI FAŞİSTLER

Gebze, Dilovası, Körfez ve Karamürsel bölgesinden IŞİD’e katılım olduğunu bildiğini dile getiren Akar, “Bu konudaki bilgiler gizli tutuluyor. IŞİD için savaşırken ölen bazı kişilerin cenazelerinin Körfez İlimtepe’ye gömüldüğünü biliyoruz. Türkmenlere gönderildiği söylenen TIR’ların Suriye’deki terör örgütlerine gönderildiği ifade ediliyor. Eğer sosyal yardım yapılıyorsa deklare edilmelidir. Polislere geniş yetki veren yasa faşizmdir. Bir ülkede faşizm sadece postal giyen askerlerle yapılmaz. Bunlar rugan ayakkabılı faşistlerdir” diye konuştu.

 

YENİ LİMANLARA KARŞIYIZ

Yerel konular üzerine de değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Akar, Çayırova’da kurulmak istenen konteynır limanına CHP olarak karşı çıktıklarını söyledi. Kocaeli’nin 113 kilometre sahile sahip olduğunu hatırlatan Akar, “Bu sahil şeridinde bir tane 5 yıldızlı otel var, ancak 43 tane liman bulunuyor. Bu kentin eski bakanı, yeni bakanı, Büyükşehir Belediye Başkanı artık bir metrekare bile dolgu yapılmayacak derken Derince Limanı’nı genişletmek için ihaleler yapılıyor. Dubai Port’ta yargı kararına rağmen hala inşaat sürüyor. Usulsüzlüğün önü alınmıyor. Kocaeli artık sanayiye doymuştur” şeklinde konuştu.

 

“KENTİN CİĞERLERİNE HANÇER SAPLANACAK”

Alikahya’da yeni bir demir çelik üretim tesisi kurulacağını belirten Akar, şöyle konuştu: “Bu çok gizli bir bilgi. Kent kamuoyundan bu işi saklıyorlar. Üstelik bu tesiste sıcak haddeleme yapılacak. Fabrikayı açmak için gizli gizli izinler alıyorlar. Biz CHP olarak sanayiye karşı değiliz. Ama bu fabrika, kentin ciğerlerine saplanacak yeni bir hançerdir.”

 

VİZYONSUZ BİR YÖNETİM

Cengiz Topel Havaalanı hakkında da görüş belirten Akar, “Bunlar da Cengiz Topel’i çalıştıracak kafa yok. 21. yüzyılda bu kadar vizyonsuz bir yönetimi Kocaeli hak etmiyor. Bu havalimanında yanlışlar vardı. Pist genişliği uluslararası standartlara sahip değil. Bu işi yapmaya vizyonları yetmedi. Üstelik 45 dakika yakınındaki Sabiha Gökçen Hava Limanı’nda Türkiye’nin her yerine 15 dakikada bir uçak varsa, bu hava limanına ulaşımı sağlayan şirket ile AKP il başkanının ilgisi varsa Cengiz Topel çalışmaz. CHP’ye bıraksınlar orayı, profesyonelce işletelim” dedi.

 

ÖRGÜTLER BELİRLENECEK

Genel seçimlerin ardından örgüt seçimlerinin yapılacağını dile getiren milletvekili Akar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz AKP gibi değiliz. Bizim mahalledeki delege seçimlerimiz AKP’nin genel merkezde yaptığı kurultaydan daha heyecanlıdır. Nisan ayında örgüt seçimlerimizi yapmamız gerekiyordu. Ama seçimler nedeniyle bir yıl erteledik. Genel seçimin ardından örgüt seçimleri yapılacak” dedi. Akar, milletvekili belirlenme süreci ile ilgili olarak da yüzde 15 kota dışındaki tüm vekillerin ön seçimle belirleneceğini ifade etti.

 

“DELEGE TESPİTİ YAPILIYOR”

Akar’ın ardından konuşan İl Başkanı Yalçın Kuşkan ise, AKP’deki delege ve ilçe seçimlerini eleştirdi. İktidar temsilcilerinin seçim yapmadığını belirten Kuşkan, “Yapılan bir delege tespitidir. Seçim dediğin şeyde koyarsın sandığı herkes özgürce kararını verir. Bunlarda öyle bir şey olmuyor. O yüzden seçim diyemeyiz” ifadelerini kullandı.

 

SİYAH ÇELENK BIRAKILACAK

17-25 Aralık davalarının düşmesi sebebiyle tepkili olduklarını da söyleyen Kuşkan, “Bu nedenle Pazartesi günü adliye önüne giderek kararı protesto için siyah çelenk bırakacağız. Tüm Türkiye genelinde yapılacak bir eylem olacak. Polisin bize müdahale edeceğini düşünmüyoruz. Polis önce gidip yolsuzluk yapan ve rüşvet alanları gözaltına alsın” dedi. Bu arada yarın düzenlenecek olan tepki eyleminin saat 11.00’da yapılacağı kaydedildi. Berfu SOYSAL

19 Ekim 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR