Osman Badem: Teşkilat ne derse o…

AK Parti’de yeniden bir kongre dönemine girildi. Son yapılan kongre döneminde olduğu gibi yine aynı yapıda bir süreç geçireceğiz. Tek liste ile yapıl...

AK Parti’de yeniden bir kongre dönemine girildi. Son yapılan kongre döneminde olduğu gibi yine aynı yapıda bir süreç geçireceğiz. Tek liste ile yapılacak olan ilçelerdeki kongreler her ne kadar beraberinde bazı tepkileri getirmiş ise de, genel merkez nezdindeki güç kaybı olasılığı teşkilat mensuplarının, ‘Emir demiri kesir’ mantığı ile siyasetini belirlemesini sağlıyor.

 

Bu nedenle iktidar safından meseleye baktığımızda büyük bir problem varmış gibi görünmüyor. Elbette tepki olacaktır. Hatta baksanıza, “Bu iş benim hakkımdır” diyebilen isimler bile var. Aday adayı sayısı da muhtemelen fazla olacaktır. Ancak dediğimiz gibi, genel merkez ne derse yine o olacak. Geri dönüş yok nidalarının atıldığı bu süreçte kimse öyle beyhude çabalar içine girmemeli.

 

Ayrıca bu meselede bize göre asıl konuşması gereken kişiler bizatihi görevde bulunan mevcut ilçe başkanlarıdır. İşte meselenin bu yönü çok önemli. Çünkü 3 ay ara ile kazanılan iki çok önemli seçim var. Üstelik her ikisinde de oy oranında yükselişe geçilmiş. Haliyle onların mutlaka söyleyecekleri sözler, vermek istedikleri mesajlar vardır diye düşündük. Kapısını ilk çaldığımız kişi ise Körfez İlçe Başkanı Osman Badem oldu.

 

Olgun bir şekilde açıklamalarda bulunan, teşkilatını bütünüyle kongre sürecine hazırlayan Badem, iddialı olmaktan uzak kalan bir yapıda sorularımızı yanıtladı. Fakat teşkilatına farklı bir mesaj vermeyi de ihmal etmedi. Söylediği söz ise, her şeyin izahıydı aslında: “İsyan bize yakışmaz, teşkilat ne derse o olacak…”

 

AK Parti yeni bir kongre dönemine girdi. Atanmış bir ilçe başkanı olarak alınan tek liste kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu tamamen genel merkezimizin takdiridir. Konu, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen ve Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Süleyman Soylu’nun da katıldığı toplantı ile bizlere bildirildi. Bu konuyu sorgulamayacağız. Sorgulayacak kimsenin de olmayacağını düşünüyorum.

 

Engin Koyun’un üçüncü kez ilçe başkanı seçildiği kongre döneminde yaşanan tartışmalar vardı. Bu kez de benzer ortamın oluşması muhtemel olabilir, buna karşı nasıl bir tavrınız olacak?

O dönemde yaşananlar üç aşağı beş yukarı belliydi. Genel merkezimizin tek liste kararı açıklanmadan bazı arkadaşlarımız adaylıklarını ilan etmişlerdi. Sonrasında geriye dönüş olmadı. Fakat şimdi biraz daha farklı bir durum var. Tek liste kararı adaylık açıklamalarından önce belirlendi ve teşkilata bu bilgi verildi. Yani aynı durum bir daha oluşmayacaktır.

 

Peki mevcut ilçe başkanı sıfatı ile Osman Badem olarak siz karşınıza rakip ister misiniz?

Bu farklı bir durum. Biz birden fazla liste ile kongre yapmaktan korkan, bu noktada çekinceleri olan bir parti değiliz. Zira bu süreçle birlikte son iki kongre haricindeki tüm kurullar çift liste ile yapılmış. Selahattin Kabadayıoğlu ve Engin Koyun, rakipleri ile mücadele ederek ilçe başkanı seçilmişler. Teşkilat nezdinde bir sıkıntı yok kısacası. Ancak AK Parti kişilerin kendi idealleri üzerinden siyaset yapabilecekleri bir yer değil. Teşkilatçılık bizde çok önemlidir.

 

“TEŞKİLAT TERBİYESİ HER ŞEYDEN ÖNEMLİDİR”

Bu teşkilatlarda önemli olan bir durum var. Genel merkezimizin alacağı kararlara karşı sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyorum. Zira teşkilat terbiyemiz bunu gerektirir. Teşkilatçılığımızdan ve terbiyemizden asla taviz vermeyiz. Bizde tek ya da daha fazla liste ile yapılan kongrelerimizde asla kavga gürültü olmaz. En azından olmamalı. Üstelik tek liste kararı da yadırganacak bir durum değil.

 

Yine sizin yorumunuzu almak istiyorum. Engin Koyun, rakipli olarak yapılan özellikle ilk iki kongresinin ardından çok başarılı bir ilçe başkanı görüntüsü verdi. Bunun etkisi parti içinde güçlü bir muhalefetin olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

Engin Bey ile birlikte çalıştık. Kendisi ile teşkilatımızda başarılı çalışmalarımız oldu. Ancak ilk iki döneminde başarılı olduğu kadar, tek liste ile yapılan son kongrenin ardından da aynı çizgisini devam ettirdi. Yani tek ve çift liste arasında bence bir fark yok. Genel merkezimiz dün birden fazla adaya onay veriyordu, bugün teşkilat menfaatleri farklı bir duruşu gerekli kılıyor.

 

“GÜÇLÜ AK PARTİ İÇİN”

Üstelik bu karar bugünü düşünerek alınmış bir karar değil. AK Parti her zaman geleceği düşünür ve planlar. Hükümetimizin 12 yıllık performansı ile Türkiye yerelde ve genelde çok güçlü bir hale geldi. Bu gücünün devamı için AK Parti kadrolarının da güçlü olması ve bunu topluma yansıtması gerekir. Bu sadece bu yönde, yani yerelde Körfez ve Kocaeli, genelde ise Türkiye’nin geleceği için atılmış somut bir adımdır.

 

Bu süreçte inatçı bir yapıda iddialı bir aday bekliyor musunuz?

İlçe başkanlığı meşakkatli bir görevdir. Ancak bu teşkilatlarda var olan, en azından emekleri bulunan herkesin görevi layığı ile yapabileceğini düşünüyorum. Ancak bir yerden sonra da nasip kısmet işidir. Bugün ben görevdeyim, yarın başka bir arkadaşım olabilir.

 

“İNATÇI ÇIKMAZ”

Bu teşkilatlardan sizin söylediğiniz gibi ‘inatçı’ bir aday çıkmaz. Göreceksiniz, sorunsuz bir süreç geçireceğiz. Bizde sağduyu kazanacaktır. Son olarak alınan 30 Mart yerel ve 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimleri de bu sağduyunun oluşturduğu gücün sonucudur. AK Parti’ye gönül vermiş hiçbir arkadaşımın bu gücün zafiyete uğramasını isteyeceğini düşünmüyorum. Adayımız yapılacak şeffaf istişarelerin ardından belirlenir. Göreve gelecek olan kim olursa olsun hakkaniyetten ayrılmayacaktır.

 

Seçim demişken, iki önemli seçimi yüksek oylarla atlattınız. Bu iki dönemi de değerlendirme amacı ile bizimle paylaşır mısınız?

Özellikle 30 Mart seçimleri bizim için çok önemliydi. 11 tane belediye başkanının arasından belki de sürpriz bir isimle yola çıktık. Ancak teşkilatımız adayımızı hemen kabullendi. Paralel yapılanmanın her türlü oyunlarına ve muhalefet partilerini de sebep göstererek yaptığı her türlü baskı girişimine karşı bu millet dik bir duruş göstermiştir. Sonuçta önce Allah’ın lütfu, sonra teşkilatımızın gayreti ve milletimizin teveccühü ile AK Parti gücünü bir kez daha göstermiştir.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ise artık AK Parti’miz ile milletimizin, yaptığı büyük hizmetlerin karşılığında Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’a olan bir minnetinin göstergesidir. Katılımın düşük olması gibi açıklamalar sadece yenilgilere kılıf bulmak isteyenlerin kaçak güreşmesidir. Zaten rakipsiz bir seçim oldu. Katılım yüksek olsaydı, bizim oyumuz artardı. Sonuç baştan belliydi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli’nin çıkması gerekirdi. Ancak korktular. Çünkü seçimi kaybedince parti içindeki liderlikleri tartışılmaya başlayacaktı. Bunu göze alamadılar.

 

Şimdi yaklaşan 2015 milletvekili seçimleri var. Bu seçime AK Parti daha fazla önem veriyor. Bu süreç nasıl geçecek?

Evet, 2015 Haziran ayında yapılacak olan genel seçimler bizim için çok önemli. Çünkü yeni genel başkanımız ve başbakanımız ile gireceğimiz ilk seçim. Bu aynı zamanda Türkiye’nin de geleceğini belirleyecek. Zor bir seçim olacak. Bu teşkilatlarımız bugüne kadar tüm zorlukların üstesinden gelmiş. 6 yerel ve genel seçim, 2 referandum ve bir de cumhurbaşkanlığı seçimini alnının akı ile geçmiş.

 

“DAHA GÜÇLÜ BİR BAŞBAKAN”

Şimdi bize önemli bir görev daha düşüyor. Türkiye’nin geleceği için daha güçlü bir cumhurbaşkanı ve daha güçlü başbakan için çalışacağız. Hedefimiz 367, en azından 330 milletvekilini kazanmak olacak. Çünkü bu millete bizim yerine getiremediğimiz tek sözümüz kaldı.

 

“YENİ ANAYASA YAPILACAKTIR”

2002 yılında başlayan AK Parti iktidarı, Türkiye’ye birçok kazanım sağladı. Ekonomi başta olmak üzere birçok alanda ülkemiz çağ atladı. Kısacası milletimiz için her şeyi yaptık. Yerine getiremediğimiz tek sözümüz kaldı. Bu ülke artık delik deşik olmuş, yamalı bohça gibi duran, askeri vesayetin son etkisi görünümündeki anayasadan kurtulmalı. Sivil, milleti bağrına basan, hakkaniyetle hazırlanmış, ülkenin önünü açacak bir anayasa yapılmalı. 2015’ten sonra biz bunu yapacağız.

 

İl başkanı Mahmut Civelek’in önünde iki seçenek var. Bu noktada sizce kararı ne olmalı?

Mahmut Bey, göreve geldiği ilk günlerden itibaren çok çalıştı. Alınan başarılı sonuçlarda öncelikli pay sahibi olan isimlerden birisi. Kendisinden Allah razı olsun. İyi yerleri hak ediyor. Ancak tamamen kendi fikridir.

 

Geride kalan yaklaşık 6 aylık dönemde Körfez Belediyesi’nin durumunu özetleyebilir misiniz?

Sadece 6 ay oldu. Başkanımız İsmail Baran yerel yöneticiliğe uzak bir isim değil. Tecrübeleri var. Planlamalar yapılıyor. Halkımızın refahı için büyük ve etkili projeler bunlar. Kendisi kalan 4,5 yıllık dönemde başarılı çalışmalara imza atacaktır. Sadece biraz sabretmek lazım.

 

İsmail Bey, zaten bazı önemli projelerini açıkladı. Özellikle İlimtepe bölgesi için düşündüğü çalışmalar ilgi çekiyor…

Evet, İlimtepe bölgesi belki de Körfez’in geleceği olacak. Bazı gerçeklerimiz var. Kocaeli, Türkiye’nin; Körfez de Kocaeli’nin sanayideki kalbidir. Bu şekilde yaşayacağız. Bir takım sebepler İlimtepe’yi cazip kılıyor.

Fakat 2004 yılından itibaren AK Parti kadroları ile ilçemiz çok daha farklı bir noktaya geldi. Yunus Bey döneminde başlayan hizmetler sonunda Körfez halkımız artık deniziyle de barıştı. Pırıl pırıl bir Körfez inşa edildi. Aynı hizmet düşüncesi İsmail Bey ile de devam ediyor.

 

İlçe başkanı gözü ile baktığınızda Körfez’in en önemli sorunu size göre nedir?

Büyük hizmetler yapılıyor ve yapılacak dedik. Ancak bu durum eksiklerimizin olmadığı anlamına gelmez. Çünkü yaptığınız her çalışmanın ardından beklentiler ve talepler de artıyor. Yani ne kadar çalışırsanız çalışın yeterli olmayabiliyor. İlçemizin de eksikleri elbette vardır. Örneğin bir ulaşım sorunumuz var. Körfez Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz ve merkezi hükümetin katkıları ile toplu taşıma projeleri başta olmak üzere yapılacak çalışmalarla ulaşım sorununu da 2019 yılına kadar çözmüş olacağız.

 

Açıklamalarınız için teşekkür ederiz. Son olarak teşkilatınıza ve ilçe halkına vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Yeni bir kongre dönemine geldik. Sonucun şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Teşkilatlarımız birlik, beraberlik ve dayanışma içinde, 2023, 2053 ve 2071 hedefi istikametinde daha güçlü şekilde yürüyecektir.

 

Osman Badem Kimdir?

1976 yılında Tokat’ta dünyaya gelen Osman Badem, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Halen Körfez ilçede avukatlık yapan Badem, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçim sürecinde atanmış olarak AK Parti Körfez İlçe Başkanlığına atandı. Zeynep Hanım ile evli olan Osman Badem, Beyza ve Hasan isimli iki çocuk babasıdır.

24 Eylül 2014 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR