Hoşgörü ve tolerans kararı panelle anılacak

    Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma (ÇEKÜL) Vakfı Kocaeli Temsilciliği ve  Bithyna  Uygarlıkları Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Num...

BÜYÜT

 

 

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma (ÇEKÜL) Vakfı Kocaeli Temsilciliği ve  Bithyna  Uygarlıkları Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Numan Gülşah, Çukurbağ Kültür Merkezi’nde basın açıklaması düzenledi. 30 Nisan 311 tarihinde İzmit’te yayınlanan ve dünyanın en eski hoşgörü ve tolerans kararını anma etkinliği düzenleyeceklerini belirten Gülşah, 30 Nisan günü Kocaeli Fuar içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi’nde saat 17.00’de panel düzenleyeceklerini söyledi.

30 NİSAN’DA ANMA TÖRENİ

Basın açıklamasına Nicomedia Akademi Derneği Başkan Yardımcısı Sedat Tuna Yalıncan, İmre Thököly- Ilona Zrinyi Macar Dostluk Derneği Başkanı İbrahim Sarı, Nicomedia Akademi Derneği Saymanı Sebahattin Mehmet Alparslan da katıldı. Açıklamada Numan Gülşah, “Bilindiği gibi yaşadığımız dünyanın inanç ve düşüncelere özgürlük konusundaki en eski hoşgörü ve tolerans kararı, 30 Nisan 311 tarihinde, o günkü adı Nikomedia olan İzmit’imizde açıklanmıştır” dedi. Kararın 1700. yıldönümünde 30 Nisan 2011’de ÇEKÜL Vakfı tarafından, Nikomedia Kültür Merkezi’nde bir anma töreni düzenlediklerini dile getiren Gülşah, “Bu yıl da 30 Nisan 2014’te Kocaeli Fuar alanında bulunan Sivil Toplum Merkezi’nde saat 17.00’de bir panel yapılacak” diye konuştu.

“MİLANO İLE İZMİT

KÜLTÜR KÖPRÜSÜ”

ÇEKÜL Vakfı Kocaeli temsilciliği, Nikomedia Akademi Derneği, Bitinya Uygarlıkları Kültür ve Araştırma Derneği’nin ortak çabalarıyla Milano ve İzmit arasında bir kültür köprüsü oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Numan Gülşah, “Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor ve hızlı bir şekilde yol aldık. Milano ile İzmit arasında kültür köprüsü oluşturarak, tarihi bir çalışmaya imza atacağız” dedi.

“PATRİK BATHOLOMEOS

KATILAMAYACAK”

ÇEKÜL Vakfı Kocaeli Temsilciliği, Nicomedia Akademi Derneği, Bithynya  Uygarlıkları Kültür ve Araştırma Derneği, İzmit Evleri ve Tarihini Koruma ve Yaşatma Derneği ile İmre Thököly-Ilona Zrinyi Macar Dostluk Derneği’nin ortak çalışmasıyla 30 Nisan’da Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan panele, din adamları ve profesörler katılacak. Prof. Dr. Niyazi Öktem, İzmit Protestan Kilisesi Pastörü Emre Karaalioğlu, Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross, Nicomedia Akademi Derneği Başkanı Marina Baumeister, Fener Rum Patrikhanesi’nce görevlendirilen Lokaim Billis’in konuşmacı olarak katılacağını belirten Gülşah, “Patrik Batholomeos, Paskalya programı nedeniyle Gökçeada’da olacağından, panele katılamayacak. Kocaeli Müftüsü Mehmet Söylemezoğlu’nun katılımı için Kocaeli Valiliği’ne yaptığımız müracaata şu ana kadar cevap verilmedi” dedi.

25 Nisan 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR