Sanayi üretimi arttı

        Takvim etkisinden arındırılmış yıllık sanayi üretimi, nisan ayında yüzde 4.6 artış gösterdi. Piyasada beklenti yüzde 3.6 düzeyindeydi. Öte yan...

 

 

 

 

Takvim etkisinden arındırılmış yıllık sanayi üretimi, nisan ayında yüzde 4.6 artış gösterdi. Piyasada beklenti yüzde 3.6 düzeyindeydi. Öte yandan arındırılmamış yıllık sanayi üretim artışı da yüzde 4,6 olarak hesaplandı. Piyasada yüzde 3.5 artış bekleniyordu. Takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1 arttı. Mart ayında sanayi üretimi yüzde 4,2 artarak Kasım 2013'ten bu yana en düşük büyümeyi göstermişti.

 

ARTIŞ SEVİNDİRDİ

TÜİK'in açıkladığı verilere göre; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2014 yılı nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,4 arttı.

 

MADENCİLİK DE YÜKSELDİ

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2014 yılı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5,8 artış kaydetti.

 

SERMAYE MALI

İMALATI ARTTI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış sermaye malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 2,0 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 25,4 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti.

09 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR