Yüksek gerilim hattı vatandaşları tehdit ediyor

Sakarya-İstanbul arasında yıllar önce döşenen yüksek gerilim hattı yerleşim merkezlerinin üzerinden geçiyor. Özellikle ilimizde Alikahya, Yahya Kapta...

Sakarya-İstanbul arasında yıllar önce döşenen yüksek gerilim hattı yerleşim merkezlerinin üzerinden geçiyor. Özellikle ilimizde Alikahya, Yahya Kaptan, Yıldız Konutları ve Bağçeşme gibi bazı bölgelerin üzerinden geçen yüksek voltlu elektrik telleri insan hayatı açısından büyü tehlike saçıyor. Yaklaşık 40 yıl önce döşenmiş yüksek gerilim hattının altında artık yerleşim yerleri var. Altında insanlar yaşıyor, çocuklar oynuyor. İnsanların çoğu tepelerinde bir katille yaşadıklarından habersiz bir şekilde hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Ayrıca yüksek gerilim hatları kansere neden olan en büyük etkenlerden.

 

“BİR BUÇUK KAT DAHA FAZLA KANSER RİSKİ”

Konu ile alakalı gazetemize açıklamalar yapan Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yusuf Atalay yüksek gerilim hatlarındaki tehlikeye dikkat çekerek, “Yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda çocukluk çağı kanserlerindeki artışın epidemiyolojik olarak gösterilmesi ile tüm bu konudaki araştırmalar US National Academy of Sciences (Amerikan Bilimler Akademisi) tarafından tekrar incelenmiş ve 1996 yılında yüksek gerilim hatları yakınında yaşayan çocuklarda lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu Amerikan Bilimler Akademisi tarafından kabul edilmiştir" dedi.

 

“BİLİNÇSİZ ALINAN EVLER SAĞLIĞI BOZAR”

Atalay, yüksek gerilim hatlarının yaşam merkezlerinden uzak bir yerden geçmesi gerektiğini, Avrupa'da 80 metreden fazla yaklaştırılmadığını söyleyerek, “Gelişmiş Avrupa ülkelerinde ve Japonya’da YGH’lerin 80 metre sağına ve soluna yerleşim alanı yapmak yasaktır. Ülkemizde ise sağlığa ne kadar zararlı olduğunun bilinmesine rağmen bu konuda pek bir engelleme yok. İnsanlar rahat bir şekilde yüksek gerilim hatlarının altlarında ev yapabiliyorlar. Türkiye'de vatandaşlarımızın ev alırken özellikle konumuna dikkat etmesi ve Yüksek gerilim hatlarının uzağından ev alması sağlığı açısından önemli olacaktır. Bazen bilinçsizce alınan evler sağlığımızın bozulmasına neden olabilmektedir” şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞ TEPKİLİ

Alikahya Merkez mahallesinde ikamet eden vatandaşlar da durumun farkında. Ne kadar büyük tehlike altında yaşadıklarını bildiklerini ancak ellerinden bir şey gelmediğini söyleyen mahalle sakinleri mahallelerini ölümlere ve hastalıklara teslim etmek istemiyor. Yetkililerden durumun çözümü için yardım beklediklerini söyleyen vatandaşlar daha fazla böylesine büyük tehlikenin altında yaşamak istemediklerini ifade ettiler. Eğer bir tane dahi yüksek gerilim hattının kopması halinde bütün mahalleyi yakabilecek kadar tehlikeli olduğunu ifade eden mahalle sakinleri yetkililerden yardım bekliyor.

22 Kasım 2015 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ALPER. - Evleri yaparken Düşünseydiniz.Kurnazlık yapıp evleri yapıyorsunuz şimdide şikayet.Yapanda yaptıranda suçlu.

Yanıtla . 0Beğen 22 Kasım 16:44
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR