Su forumunda kuraklık konuşuldu

  Kocaeli Halkevleri ve Kocaeli Tabip Odası’nın ortaklaşa düzenlediği “Su Forumu” dün  KYÖD Sosyal Tesislerinde organize edildi.Kurumak tehlikesi yaşa...

 

Kocaeli Halkevleri ve Kocaeli Tabip Odası’nın ortaklaşa düzenlediği “Su Forumu” dün  KYÖD Sosyal Tesislerinde organize edildi.Kurumak tehlikesi yaşayan Sapanca Gölü ve Yuvacık Barajı’nın yanı sıra kentin su politikasının masaya yatırıldığı foruma çok sayıda yurttaş katıldı. Formun katılımcıları arasında; HDP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Nilay Etiler, CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen, CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, İzmit Halkevleri Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Seğmen, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Zerrin Özen, SYKP İl Temsilcisi Çetin Ak, KYÖD Yönetim Kurulu Başkanı Haşmet Belen ve BES Şube Başkanı Akın Şişman yer aldı.

 

SAKARYA’DAN KATILDILAR

Foruma konuşmacı olarak Eski İSU Genel Müdürü Servet Alpaslan, Kocaeli Tabip Odası Başkanı Kemal Keşmer, Sakarya Üniversitesi’nden Çevre Mühendisi Prof. Dr. Saim Özdemir ve Kuzey Ormanları Savunmasından Çiğdem Çidamlı katıldı. Konuşmacıların yanı sıra Sakarya Üniversitesi’nden akademisyenler ve çevrecilerde foruma katıldı.Öte yandan KYÖD Yönetim Kurulu Başkanı Haşmet Belen, böylesine önemli bir konuda gerçekleştirilen foruma ev sahipliği yaptığı için mutlu olduğunu ifade etti.

 

SU ÜZERİNDEN SİYASET

Forumun açılış konuşmasını yapan Halkevleri Şube Başkanı Yaşar Seğmen, Büyükşehir Belediyesi’nin su politikasının olmadığını ifade etti. Seğmen, “Kocaeli kenti sanayinin her geçen gün bilinçsizce büyüdüğü ve sermayenin talanına teslim edilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin su politikasından yoksun olması bugün göllerimizin derelerimizin kurumasına sebep olmuştur. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ‘su üzerinden siyaset yapan nankördür’ demişti. Biz bu gün buraya su üzerinden siyaset yapmaya geldik. Sonuna kadar derelerimize suyumuza sahip çıkıp mücadelemizi yükselteceğiz” diye konuştu.

 

SU OLMADAN DÜNYA OLMAZ

Seğmen’in ardından söz alan CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen, su olmadan yaşanılabilir bir dünyayı düşünemediğini söyledi. En çok tartışılın projelerden birisini Yuvacık Barajı olduğunu söyleyen Sirmen, “1986 yılında ihalesi yapılmış ve 1989 temeli atılmış bir barajdır. Haftalardır sularımızı kesik olduğunu ve suların 2. kattan yukarı çıkmadığı günleri yaşadık. Yap-işlet-devret modeli ile biz bu barajı Devlet Su İşlerinden teslim aldık ve 30 ayda tamamladık” diyerek çok tartışılan baraj hakkında kısa bilgiler verdi.

 

TAYYİP ERDOĞAN SORUMLUDUR

Yuvacık Barajı ile ilgili 1999’da yaşanan büyük deprem sonrası da ki gelişmeleri aktaran Sirmen, “Depremin yaralarını sardıktan sonra İstanbul’un su ihtiyacı olduğu için borcun bir kısmına ortak olarak Yuvacık Barajı’ndan su çekmek istediler. Biz de kabul ettik. Ancak onların ödemesi gereken borcu, parayı vermedikleri için hazine ödemek durumunda kaldı. Fatura da bize kesildi, biz hazineyi zarara uğratmış olduk. Aslında o parayı ödemesi gereken kişi o dönemde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tayyip Erdoğan’dır” açıklamasında bulundu.

 

DERELER KİRLETİLDİ

Sakarya üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Saim Özdemir, Sapanca Gölü alt havası çevre havzalar ile ilgili konuştu. Bölgede sanayinin gelişmesi ile tararım alanlarının azaldığını ve kentleşmenin arttığını vurgulayan Özdemir, toprağın yapısal değişikliklere uğradığı söyledi. Yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerde bulunan derelerin tarım arazisi bölgesinde bulunan derelere nazaran daha kirliği olduğunu ifade eden Özdemir, Sapanca Gölü’nden en fazla Sakarya Su Kurumu İdaresi (SASKİ)’nin su çektiğini söyledi. Sapanca’dan su çeken kurumların sırasıyla İSU, sanayi kuruluşları, havza yerleşimleri, şişeleme tesisleri, süs bitkisi sektörü ve buharlaşma şeklinde olduğunu vurguladı.

 

2013’DEKİ SU KAYBI 53 MİLYON METREKÜP

İSU eski genel müdür Servet Alpaslan Yuvacık Barajı’nın yıllara göre su oranları hakkında bilgi verdi. 2013 yılına kadar olan güncel verileri katılımcılara aktaran Alpaslan, su kayıpları hakkında sunum yaptı. 1999 yılında yüzde 26 olan su kaybının depremden sonra yüzde 43’e ulaştığını ifade etti. 2013 yılında ise 53 milyon metre küp su kaybı yaşandığını söyledi. Yaşanan su kaybının yağışların az olmasının yanı sıra sanayinin kullanımından da kaynaklığını söyleyen Alpaslan, yatırım eksikliği nedeniylede kayıpların yaşandığını vurguladı.

 

23 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

can - eger halksak muslugumuzdan kana kana icecegimiz suyumuz akmalı. Izmit koca bir sehir. su icmekte ızmit halkı için temel bir hak. evindeki muslugundan.

halk saglıgı uzmanı, araştırmacı doktor Nilay Etiler'e başkanlık yarşında başarılar dilerim. Kocaeli'nin emekçi, aklı başında halkıyla elele verip, herşeyin başı saglık derlerse üstesinden gelemeyecekleri hiç bir sorun yok. ha gayret.

Yanıtla . 0Beğen 23 Şubat 20:13
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR