İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç: KYÖD, laf değil belge paylaşsın

Fındıkzade Öğrenci Yurdu’nun yapılmasında parasal katkı sunduklarını iddia ederek satışına karşı çıkan KYÖD’e yanıt veren İl Genel Meclis Başkanı Fahi...

BÜYÜT

Fındıkzade Öğrenci Yurdu’nun yapılmasında parasal katkı sunduklarını iddia ederek satışına karşı çıkan KYÖD’e yanıt veren İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç, “KYÖD bizimle laf değil, belge paylaşsın” dedi

Geçen hafta kar yağışı nedeniyle ertelenen İl Genel Meclisi’nin şubat dönemi toplantısı dün Fahim Kılıç başkanlığında yapıldı. Meclisin gündeminde yine Fındıkzade Öğrenci Yurdu vardı. İl Özel İdare Genel Sekreteri Burhan Erez, yurt binası ile ilgili hazırladığı geniş kapsamlı bir raporunu meclis üyelerine sundu. Sunumdan sonra söz alan meclis başkanı Kılıç, KYÖD’ün topladığını ve İl Özel İdaresi’ne aktardığını iddia ettiği paralarla ilgili hiçbir belgeye rastlamadıklarını kaydetti. Kılıç, “KYÖD bizimle laf değil, belge paylaşsın” dedi. Mecliste ayrıca, Çayırova ilçe Kaymakamlığı tarafından talep edilen ilçe insan hakları temsilciliğine oy birliğiyle meclis üyesi Servet Güney seçildi.

YURDUN YAPIM SÜRECİ
Kitapçık haline getirerek meclis üyelerine dağıttığı raporu slayt eşliğinde sunan Burhan Erez, şunları aktardı: “İl Genel Meclisi’nin 1968 yılında verdiği karar ile buranın alınmasına karar verildi. Buranın alınmasında peşin ödeme yapılmadı. 4 taksit halinde ödeme yapıldı. Arsa, 832 bin lira bedel ile alınmıştır. Bu bedelin 166 bin 400 lirası peşin, 665 bin 600 lirası ise yüzde 7 faiz ile birlikte 4 yılda, 4 eşit taksitle ödenmiştir. Buraya yüksek tahsil öğrenci yurdu yapılmasına karar verilmiştir. Bunun içinde çıkan maliyet 3 milyon 63 bin 719,60 liradır. Bina 1972 yılında inşa edilmiştir.

BİRÇOK YERE KİRALANDI
Burası yapıldıktan sonra 1978 tarihine kadar öğrenci yurdu olarak hizmet vermiştir. 1978 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na kiralanmış ancak bu dönemde öğrenci bulunamadığından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne kiraya verilmiştir. 1980 yılında ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise o dönem kendi bünyesinde bulunan ‘toplum polisi zabıta müdürlüğüne’ burayı kiralamıştır. 1982 yılında da burası Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne bir yıl süreyle tahsis edilmiştir. 1983 yılında ise Kredi ve Yurtlar Kurumu burayı 5 yıl süreyle kiralamıştır.

YAP İŞLET DEVRET
Haliç Üniversitesi Rektörlüğü ile KYÖD tarafından söz konusu binanın kullanımı için teklif yapılmış, Encümen tarafından 2001 yılında harap durumdaki binanın onarımına ihtiyaç olduğundan Haliç Üniversitesi’ne yap-işler-devret modeli ile kiraya verilmesi kararlaştırılmıştır. 2009 yılında Haliç Üniversitesi binayı boşaltarak İl Özel İdaresi’ne tekrar devretmiştir. 2010 yılında yapılan çalışmada yerin sit alanı içerisinde olduğu tespit edilmiştir. 2011-2012 yıllarında yapılan kiralama başvurularına bakıldığında 22 Eylül 2011 tarihinde Mercan Turizm Dış Ticaret LTD. ŞTİ. tarafından yap-işlet-devret modeliyle yıkılıp tekrar yapılması karşılığında 35 yıl kira karşılığı kullanım hakkı teklif edilmiştir.

ARŞİVLERDE ŞARTLI BAĞIŞ YOK
16 Aralık 2011 tarihinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu İstanbul Bölge Müdürlüğü tarafından binanın kurumlarına satılması veya kiralanması yönünde teklifleri olmuştur. 2012 tarihinde Süper İnşaat tarafından 30 yıl süreyle kiralamanın yanı sıra 10 milyon TL bedelle satın alma isteği bulunmaktadır. Binanın yapımında İl Özel İdaresi’nin arşivlerinden herhangi bir şartlı bağış ya da yardıma dair herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.” Sunumun ardından konuyla ilgili konuşan meclis başkanı Fahim Kılıç ise şunları kaydetti:

SADECE MANEVİ KATKISI VAR
“Resmi kayıtlar altında binanın durumu böyledir. Kocaeli halkının ve KYÖD’ün manevi olarak muhakkak katkısı bulunmaktadır. Bunu kimsenin inkâr ettiği yok. Ekonomik olarak kimlerin katkısı varsa bu söylem herkesi sorumluluk altına itmektedir. Toplanan bir para varsa bunun kayıtlar nerede? İl Özel İdaresi’nde, bu paralarının teslim edildiği bir belge bulunmuyor. ‘Para topladık verdik’ diyeceksiniz hem de bunu belgeyse sunamazsanız, bu sorun olur. Mesuliyet olduğu görülmektedir. Para toplanmış ise bunun kamuoyuna bir şekilde aktarılması gerekiyor. ‘Bize ait olduğu’ yönünde kamuoyunda çıkan haberler şık değildir.”

06 Şubat 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR