İller Bankası'nın 70 aracı kayıp

Yolsuzlukla suçlanan ve Meclis’teki soruşturma komisyonuna ifade veren eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a bağlı İller Bankası’nın ka...

BÜYÜT

Yolsuzlukla suçlanan ve Meclis’teki soruşturma komisyonuna ifade veren eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a bağlı İller Bankası’nın kamu ihale şartnamesine araç şartı getirdiği ancak 70’e yakın aracın akıbetinin ne olduğunun bilinmediği belirtildi.

 

Bayraktar döneminde sözleşmeye eklenen bir madde ile İller Bankası’ndan ihale alan yüklenici firmalar, birer araç alıp bankaya hediye etti. Araçların yakıtından, trafik cezasına kadar giderlerini firmalar ödedi. Bir süre sonra araçların farklı illerde kim olduğu belirlenemeyen 3. şahısların emrine verildiği bunların banka çalışanı olmadığı ortaya çıktı, bu durum Sayıştay raporlarına da girdi.

 

1 MİLYON AĞIRLAMA BEDELİ

Bu araçların özellikle Trabzon’da AKP’liler tarafından kullanıldığı, yine Erdoğan Bayraktar döneminde Trabzon’daki İller Bankası konuk evinde çok fazla sayıda kişinin kaldığını, bunlardan ücret tahsil edilmediği ve 1 milyon TL’den fazla ağırlama gideri harcaması yapıldığı da belirlendi.

 

TRAFİK CEZALARINI DA ÖDEMİŞ

CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Haydar Akar araç yolsuzluğuna ilişkin şöyle konuştu: “2012 Sayıştay raporuna da yansıyan bilgilere göre; İller Bankası yapmış olduğu ihalelerde sözleşmelere bir madde ekleyerek o ihalelerle ilgili olarak oluşabilecek işlerde kullanılmak üzere cinsini İller Bankası’nın belirlemiş olduğu bir aracın da tahsis edilmesi konusunda yüklenici firmaya şart koşuyor. Firma bunu bilerek ihaleye giriyor ve sonucunda bir aracı İller Bankası’na teslim ediyor. Bir aracın kamu kurumlarına nasıl alınacağı kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiş. İller Bankası iki yönde taşıt alımı yapıyor. Hem kiralama yöntemiyle hem de bu tür yönteme başvurarak taşıt ihtiyacını karşılamaya çalışıyorlar. Devlet bu kuruma böyle bir imkân vermiyor ama bu kurum yapıyor. Sayıştay raporuna göre yaklaşık 31 araç bu şekilde alınıyor rakam daha sonra iki katına çıkıyor. Bu araçların tüm giderleri (sigorta bedelleri, yakıt giderleri ve hatta trafik cezaları) yüklenici firma tarafından karşılanıyor. Bu araçların bölgeleri dışına çıktığında trafik cezalarının kesildiği Sayıştay raporlarında tespit edilmiş. Bu trafik cezalarının da yüklenici firma tarafından ödendiği ayrıca tespit edilmiş.” AKP’li yöneticilere… CHP’li Akar sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Örneğin Geyve-Sakarya yağmur suyu inşaatı yapımı işi için yüklenici firmadan alınan 34 FJ 8773 plakalı aracın (2013 model opel araç) 21.06.2013 tarihinde Trabzon Bölge Müdürlüğü emrine tahsis edildiği, Trabzon Bölge Müdürlüğü araç takip ve teslim tutanağında ise söz konusu aracın 24.06.2013 tarihinde 3. şahsa teslim edildiği, söz konusu şahsın banka çalışanı olmadığı Sayıştay tarafından tespit edilmiş. Yine Sayıştay raporunda; Kayseri’deki bir ihale ile ilgili (Develi’de içme suyu yapımı) yüklenici firma tarafından 38 BL 905 plakalı 2012 model (ford marka) araç alındığı daha sonra da bu aracın 09.05.2013 tarihinde Trabzon Bölge Müdürlüğü emrine tahsis edildiği, Trabzon Bölge Müdürlüğü kayıtlarında yer alan araç takip ve teslim tutanağında ise söz konusu aracın 20.05. 2013 tarihinde 3. şahsa teslim edildiği, bu şahıslar tarafından kullanıldığı, söz konusu şahsın banka çalışanı olmadığı görülmüştür deniyor. Biz de yaptığımız araştırmalarda bunların AKP yöneticileri olduğunu tespit ettik.”

 

ARAÇLAR HAVUZA DÂHİL EDİLMEMİŞ

“Yüklenici firmalardan istenilen araçların araç havuz sistemine dâhil edilmediği, bu araçlar için taşıt görev emri tutulmadığı ve kilometre kontrollerinin yapılmadığı, kısaca bu araçların Banka tarafından takip edilmediği ve keyfi kullanıldığı açıkça ortadadır.” Akar, “İlginç tarafı bütün bunlarda ilgili Trabzon öne çıkıyor. Trabzon Erdoğan Bayraktar’ın kendi seçim bölgesidir” ifadelerini kullandı. BİR MİLYONLUK AĞIRLAMA GİDERİ Akar, milyon liralık ağırlama giderleri hakkında ise şunları söyledi: “Ağırlama giderlerinde en fazla kişi sayısının 49 olması gerekirken 126 kişi bu ağırlama giderlerini kullanmış burada 524 bin TL harcama yapılması gerekirken 1 milyon 225 bin TL ağırlama gideri harcaması var. Ayrıca Trabzon’daki misafirhanedeki güvenlik görevlilerinin ve şoförlerin danışmanlar tarafından kullanıldığı (banka elemanları tarafından değil farklı insanlar tarafından kullanıldığı) yine Sayıştay raporunda ifade ediliyor. Bunların sonucunda Trabzon bölgede bir değişiklik yapılmış. Erdoğan Bayraktar’ın görevden alınmasından sonra İller Bankası’nın bağlı olduğu bakanlık hem genel müdürü, Trabzon Bölge Müdürünü hem de birinci müdürünü değiştirmiş ve oraya yeni müdürler atamış. Erdoğan Bayraktar Trabzon Bölgeyi ve İller Bankasını bir çiftlik olarak kullanmış”

15 Aralık 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR