Zeytinoğlu: Güvenlik sağlanırsa yatırım yapılır

Konuyu değerlendiren KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Bölgedeki güvenlik sağlanırsa teşviğe gerek kalmaz, zaten gereken yapılır” dedi   5 bölgede 23 ilde ya...

Konuyu değerlendiren KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Bölgedeki güvenlik sağlanırsa teşviğe gerek kalmaz, zaten gereken yapılır” dedi

 

5 bölgede 23 ilde yapılacak yatırımlar için 8 merkez il belirlendi. Cazibe merkezi illerde 6 bin 220 dükkan restore edilecek. Yeni yatırımlarla işsizlik, düşük gelişmişlik seviyesi, düşük ihracat, yüksek göç oranı, mülteci sorunu olmak üzere 5 ana sorunun çözülmesi hedefleniyor.

 

ULAŞTIRMAYA ÖNCELİK

Edinilen bilgiye göre; 62 milyarlık devlet yatırımlarının 19.3 milyarını Ulaştırma Bakanlığı; 17.6 milyarını Tarım Bakanlığı; 10 milyarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; 5.5 milyarını Sağlık Bakanlığı; 5.3 milyarını TOKİ; 4 milyarını Enerji Bakanlığı; 516 milyonunu Kalkınma Bakanlığı; 133 milyonunu da Aile Bakanlığı yapacak.

 

5 ANA SORUNA NEŞTER

Yapılacak yatırımlarla işsizlik, düşük gelişmişlik seviyesi, düşük ihracat, yüksek göç oranı, mülteci sorunu olmak üzere 5 ana sorunun çözülmesi hedefleniyor. Program kapsamında bu yatırımlarla özel sektörün yatırımlarının da yüzde 60 artması hedefleniyor. Yani 80 milyar özel sektör yatırım oranına bu yatırımlar sayesinde ulaşılması amaçlanıyor.

 

FABRİKASINI TAŞIYANA 1 MİLYON LİRA DESTEK

Öte yandan bölgeye yapılacak olan yatırımlar konusu ilimizdeki fabrikaları da ilgilendiriyor. Buna göre Kocaeli ve sanayi yoğunluğunun olduğu illerden emek yoğun sektörlerdeki fabrikalarını bu cazibe merkezlerine taşıyanlara 1 milyon lira taşınma desteği verilecek. Taşınan fabrikalara da 6. bölge teşvikleri sunulacak.

 

Yaşanan bu gelişmeler ilimizdeki sanayicilerin de gündemindeydi. Konu hakkında bir açıklama yapan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayiciler için sağlanması düşünülen teşvikin değil, daha farklı konuların önemli olduğunu dile getirdi. Zeytinoğlu üretim ve yerinde pazarlamanın önemine vurgu yaptı.

 

Sanayicilerin üretim konusundaki prensiplerinden söz eden Zeytinoğlu, “Ekonomik anlamda üretim konusundaki prensibimiz şudur; üretim ve yerinde pazarlama… Bu anlamda taşınma konusunda sağlanması düşünülen 1 milyon liralık teşvik için kimse üretim tesislerini taşımaz. Ancak gerekli şartlar sağlanır ve hedeflenen pazar oluşursa bu gündeme gelebilir. Bunun için ulaşım, taşıma, iş gücü ve diğer bütün maliyetler hesaplanmalı” dedi.

 

Kocaeli Sanayi Odası olarak böyle bir projeye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Başkan Ayhan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Sanayiciler ve oda olarak bu çalışmaya olumlu bakıyoruz. Sonuçta Doğu ve Güneydoğu bölgeleri de ülkemizin bir parçası. Burada yaşayan herkes yatırımı hak ediyor. Konuya sıcak bakıyoruz ve destekliyoruz.”

 

“Bizler bu projeyi ve benzeri çalışmaları destekliyoruz. Ancak böyle bir konu için, yani yatırımların yapılabilmesi için gerekli şartlar sağlanmalı. Zira bölgede bir güvenlik sorunu var. Bu sorun giderilirse devlet teşvikine gerek kalmadan zaten gerekli yatırımlar bölgeye kazandırılır. Teşvik konusu ise sadece bu yatırım sürecini hızlandırır ve yönlendirir. Güvenlik konusundaki istikrarsızlığın çözüme kavuşması lazım. Bu sağlanırsa her türlü yatırımın önü açılmış olur.”

 

HANGİ İLE NE YAPILACAK?

Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin’in merkez olduğu illerde; yapı malzemeleri üretimi, mobilya, hayvancılık, meyvecilik, ayakkabıcılık, hazır giyim, kuru gıda ve turizm teşvik edilecek.

Van merkezli illerde, tekstil, arıcılık, küçükbaş hayvancılık, meyvecilik, tıbbi ve aromatik bitkilere destek verilecek.

Kars merkezli illerde lojistik, hayvancılık, et-süt ürünleri, turizm, meyvecilik teşvik edilecek.

Malatya ve Elazığ merkezli illerde, konfeksiyon, yapı malzemesi, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, meyvecilik desteklenecek.

Erzurum merkezli illerde doğaltaş işleme, seracılık, kış turizmi yatırımları teşvik edilecek.

07 Eylül 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR