Kent tarihinde ilk kez bir vali Cemevi ziyaret etti

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Hüseyin Gülseven’i ve vakıf üyelerini ziyaret etti. Vali Topaca’nın...

BÜYÜT

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Hüseyin Gülseven’i ve vakıf üyelerini ziyaret etti. Vali Topaca’nın cemevi ziyareti memnuniyet yarattı

Kocaeli valisi Ercan Topaca, daha önce makamında görüştüğü Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu kültür Vakfı Başkanı Hüseyin Gülseven ve Esentepe Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ali Ekber İncesu ile görüşmüş ve ziyaretlerine gideceği sözünü vermişti. Vali topaca sözünü tuttu ve önceki gün akşam saatlerinde Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Hüseyin Gülseven ve arkadaşlarını, yanına kent ve ilçe yöneticilerini de alarak cemevi’nde ziyaret etti.

ALEVİ VE SÜNNİ KARDEŞLİĞİ

Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın söz verdiği üzere ziyaretine gittiği Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ziyareti semtte ikamet eden alevi vatandaşları fazlasıyla memnun etti. Vali Ercan Topaca, “Bir türlü kısmet olmamıştı. Aslında uzun zamandır ziyaret etmek istiyordum. Kısmet bugüneymiş. Buralarda sosyo-kültürel anlamda ne yapılabilir, ihtiyaç karşılama babında neler yapabiliriz konularını karşılıklı görüşerek ortak bir şekilde çözelim istiyoruz” dedi.

TOPACA, CEMEVİ’NE “MÜSESSESE” DEDİ

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “Burası çok şık ve çok güzel bir müessese olmuş. Kaynaşmanın ve beraberliğin ortak buluşma noktası. Aslında farklılığımız zenginliğimiz. Bu da bir ayrışma ve kavga sebebi olamaz. Olmamalıdır. Süreci zayıflatan değil, destekleyen unsurlar olmak gerekir. Bunu Derince Cemevi’nde gördük. Herkesin buraya, bu müesseseye bir katkısı olmuş. Devletin de olsun istiyoruz. Bizde devlet olarak bunu nasıl daha da zenginleştiririz, burada ki çalışmalara nasıl katkımız olur onun peşindeyiz. Burada ki arkadaşlarda sürece çok makul yaklaşıyorlar. Daha iç içe ve müşterek çalışmalar yapmamız lazım” şeklinde barışçıl anlamlar yüklenmiş bir konuşma yaptı.

VALİ TOPACA, “ÇOCUKLARIMIZI DİN EĞİTİMİNE ALMALIYIZ”

Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu kültür Vakfı Başkanı Hüseyin Gülseven’in semtteki çocukların kahve köşelerinden ve edindikleri kötü alışkanlıklardan kurtarılması için gayret ve eğitim gerektiği sözlerini hatırlatan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “Daha çok çocuğun dini eğitimlerini almasını ve inançlarına uygun yaşamak ve inançlarını yaşatmasını öğretmen adına burada bir eğitim planı tasarlayabiliriz. Herkes kendi inançlarını öğrenme ve yaşatma özgürlüğüne sahip olmalıdır. Bunun öğrenilmesi içinde gerekenler yapılmalıdır. Mesela burada il müftümüz, ilçe müftümüz bulunuyor. Bu yetkililerin yanı sıra ilçe milli eğitim müdürlüğü de yapacağınız toplantılara katılır ve bir dini müfredat belirleyebilirsiniz. Bütün bunları yapmamamız için bir neden yok. Sünni vatandaşlarımız camilerde verilen dini eğitimlerin bir benzerini alevi vatandaşlarımız için cemevleri’nde verebiliriz. Bu çok zor bir şey değil. Ruhi birlikteliği gerektiren çalışmalar yapmalıyız” dedi.

ALEVİLER BAŞKA BİR MİLLET, BAŞKA BİR IRK DEĞİL

Kocaeli kent tarihinin en önemli olaylarından biri olarak kabul edilmesi gereken Vali Ercan Topaca’nın cemevi ziyareti uzun bir süre konuşulacak bir olay gibi görünüyor. Vali Ercan Topaca’nın Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ziyareti sırasında yaptığı açıklamalar gündeme damgasını vurdu. Vali Topaca, “Alevi vatandaşlar sanki başka bir millet, başka bir ırkmış gibi düşünenler hata yaparlar. Bunun kabul etmek mümkün değildir. Alevilik ve Sünnilik bu binanın iki ayağından biridir. Biri olmazsa öbürü de olmaz ve yıkılır. Çalışmalarınızdan dolayı sizlere gönül dolusu teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Bunun üzerine Derince Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Hüseyin Gülseven de cevaben, “Gelin canlar bir olalım sözümüz zaten cemevimizin girişinde bulunmaktadır” dedi. Bu kez Vali Topaca, “Ben de bir canım. Adım Ercan” şeklinde konuşunca kahkahalar atıldı.

“HER PERŞEMBE CEM YAPIYORUZ”

Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Hüseyin Gülseven, Vali Ercan Topaca’nın ziyaretinden dolayı çok memnun olduklarını belirterek, “İçinden geçtiğimiz bu süreç bizi güçlendirmektedir ve kaçınılmaz bir durumdur. Herkes açısından kaçınılmaz bir durumdur. Herkesin burada ve yaşanan olaylarda çok emeği bulunmaktadır. Bakın her Perşembe akşamı rahatlık içinde cem yapıyoruz. Alevi dedemiz bizi ibadet konusunda yönetmekte ve nurlandırmaktadır. Cenazelerimizi rahatlık içinde defnediyoruz. Esentepe Cemevi’ni engellemeler nedeniyle 17 yıl da bitirebildik ama burayı tam iki buçuk yılda tamamladık. Bu da iyi bir gelişmedir. Bir semt sakini olan Fadime Bingöl, Vali Topaca’dan cenaze arabası talep etti ve Vali Topaca’da ilgileneceği sözünü verdi ve “Aman diğer Cemevleri duymasın” dedi.

VALİ TOPACA KUR-AN HEDİYE ETTİ

Vali Topaca, Kocaeli İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu’nun yanında getirdiği Kuran-ı Kerim’i Derince Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Hüseyin Gülseven’e hediye etmesi memnunlukla karşılandı. Hüseyin Gülseven Kuran-ı Kerim’i öperek teslim aldı. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, cemevi’ni gezmeden ve bilgi almadan önce kurulacak kütüphaneye kitap yardımı yapacağı sözünü verdi. Daha sonrada toplulukla birlikte Dede Minberi önünde fotoğraf çektirdi. Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın Derince Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ziyaretinde kendisine Vali Yardımcısı Mustafa Ünlüsoy, İlçe kaymakamı Mesut Yıldırım, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İlçe Müftüsü Birol Nurlu eşlik etti.
Haber: Aybey KAHRAMANLI

29 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR