Kocaeli, sanayide Torino’yu örnek aldı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) işbirliği ile yürütülen “Nitelikli Mesleki İstihdam ve Sürdürülebilir Stratejiler...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) işbirliği ile yürütülen “Nitelikli Mesleki İstihdam ve Sürdürülebilir Stratejiler Geliştirme Projesi” tamamlandı. Proje ile ilgili olarak yapılan çalışmalar sonucunda, nitelikli elemanların yetiştirilmesi, bunun için de mesleki ve teknik Anadolu liselerine olan önyargılı bakışın değiştirilmesi gerektiği sonucu ortaya çıktı.

 

YENİGÜN DE KATILDI

Öte yandan yapılan çalışmalar neticesinde öne çıkan bulgular kamuoyu ile paylaşıldı. Ayrıca Kocaeli ile İtalya'nın Torino kentlerinin karşılaştırılması sonucunda yapılması gereken çalışmalarla ilgili görüş birliğine varıldı. Odanın sosyal tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilsen Bilgili ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

 

KOCAELİ-TORİNO KARŞILAŞTIRILDI

Toplantıda konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’nin üretim kapasitesinin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek, ilimizde sanayinin geliştirilmesi ve ara eleman açığını giderilmesi konusunda yapılan çalışmada İtalya'nın Torino şehri ile bir karşılaştırılma yapıldığını söyleyen Zeytinoğlu, “Kocaeli, Torino'nun çok gerisinde. Bu açığın kapatılması için mesleki ve teknik lise anlayışındaki önyargının değiştirilmesi gerekli” dedi.

 

“TORİNO’NUN GERİSİNDEYİZ”

Zeytinoğlu, yaptığı basın toplantısı ile yapılması gerekenleri ve proje sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Kocaeli’nin sadece imalata yönelik alanlardaki mesleki eğitim düzeyinin, örnek seçilen Torino’nun çok gerisinde kaldığı görülüyor. Karşılaştırma için seçilen Torino, Kocaeli’ye benzerlikleri nedeniyle tercih edildi. Türkiye imalat sanayisinin yüzde 13’ünü üreten ilimizin, doğrudan imalat alanındaki öğrenci sayısı, ülkemizdeki benzer illerin ortalamasından farklı değil.”

 

SORUNLARI DA AÇIKLADI

Son 5 yıldaki verilere göre ilimizde istihdam oranının artmasına rağmen imalat alanlarında öğrenci sayısının azaldığının tespit edildiğini kaydeden Zeytinoğlu, “Öğrencilerin mezun olma oranı da düşük. Diğer taraftan, meslek liselerinin öğretmenleri, öğrencileri, veliler, sanayiciler, kursiyerlerle sahada yaptığımız alan araştırmasında ve anket çalışmalarında; mesleki ve teknik eğitimin imajının olumsuz olduğunu, öğrencilerin yetkinlik ve yeterlilik kapasitelerindeki yetersizliği, öğretmenlerin gelişen ve değişen teknolojiye uyum sağlayamadıklarını, meslek liselerimizin fiziki alt yapılarının yetersiz olduğunu ve staj programlarının amacına uygun yapılmadığını belirledik” diye konuştu.

 

ÖNERİLERİNİ DE AÇIKLADI

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, çalışma verileri ile ilgili önerilerini de açıkladı. Zeytinoğlu, “Mesleki eğitim için öğrencilerin seçiminde; TEOG sınavından sonra imalata dönük alanlar için el becerisi, yetenek, fiziki dayanıklılık gibi ölçümlerin de yapılabileceği sınav sistemi geliştirilmeli. Öğretmenlerin kendilerini güncellemeleri için; hizmet içi eğitimlere önem verilmeli. Staj kapsamı daha verimli hale getirilmeli. Öğrenci kalitesi ve yetkinliğinin artırılması için; atölyelerde kullanılan makine, araç, gereç ve ekipmanların teknolojiye uygun hale getirilmesi gerekiyor. Meslek Edindirme Kursları’nda (UMEM), iş hayatına yönelik kişisel gelişim, iş hukuku, meslek etiği, iş ahlakı, kariyer planlama gibi eğitimlere ağırlık verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır” açıklamasında bulundu. Muharrem İBRAHİMOĞLU

10 Kasım 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR