Artık bizim de at hastanemiz var!

Kartepe Hipodromu, Kocaeli Üniversitesi Atçılık Meslek Yüksek Okulu ve 10 ilde 10 At Hastanesi’nin açılışı Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile...

Kartepe Hipodromu, Kocaeli Üniversitesi Atçılık Meslek Yüksek Okulu ve 10 ilde 10 At Hastanesi’nin açılışı Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımı ile düzenlenen törenle yapıldı. Protokolün de büyük ilgi gösterdiği açılış töreninde Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AKP milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Cemalettin Kaflı, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Başkanı Yasin Kadri Ekinci ve AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile çok sayıda davetli katıldı.

 

4 MİLYARLIK SEKTÖR

Düzenlenen törenle, Kocaeli, Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, İzmir, Şanlıurfa ve İstanbul’da toplam 11 At Hastanesi hizmete açıldı. Törende konuşan TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, ülkemizde atçılığın üvey evlat muamelesi gördüğünü, ancak sektörde 200 bin insanın istihdam edildiğini belirtti. Başkan Karaosmanoğlu ise, Kocaeli’de Meslek Yüksekokulu’nun ve At Hastanesi’nin bir bütün olarak hazırlanmasının sevindirici olduğunu söyledi. Vali Güzeloğlu da, atçılık sektörüne önem verdiklerini söyledi.

 

“ÖNEMLİ BİR YATIRIM”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise, atçılığın iktidarları döneminde yeniden revaç görmeye başladığını dile getirdi. Bakan Işık, “Atçılığın bir sektör olarak devam etmesi ve dünyada iddialı olması için neler yapıldığını görüyoruz. Kartepe, kurulduğundan bu yana en hızlı gelişen ilçelerden biri. Kartepe’ye yapılan en anlamlı yatırım hipodrom. Bunun yanında da yapılan Atçılık Meslek Yüksek Okulu. Bu ülkemiz açısından önemli gelişmelere yol açacaktır” dedi.

 

“179 BİN LİSANSLI SPORCU VAR”

Bugünden sonra gece yarışlarının yapılması için ışıklandırma yapıldığını ve bu durumun hipodromu daha da canlandıracağını söyleyen Işık, “Artık Kocaeli sadece sanayi değil, bilgi, kültür ve turizm özelliği ile de öne çıkacaktır. Son dönemde Büyükşehir’in yaptığı yatırımlarla sporla da adını ön plana çıkarttı. Önümüzdeki süreçte Kocaeli atçılık ve diğer spor dallarında adını duyuracaktır. Şu anda 179 bin lisanslı sporcumuz var” dedi.

 

155 MİLYONLUK YATIRIM YAPILDI

Açılışı yapılan mekanların hayırlı olmasını dileyen Bakan Mehdi Eker de, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Burada 155 milyonluk yatırım yapıldı. Atçılığı halka indirmek istiyoruz. Bu nedenle bu tesisler çok önemli. Başkanımız hipodromdan elde edilen gelirlerin atçılık için kullanılacağı sözünü verdi. Kendisine teşekkür ediyorum. Bakanlığımız döneminde mevzuat değişikliği ile sektörün önünü açtık. Türkiye artık atçılıkta uluslararası alanda söz sahibi olan bir ülke haline geldi. Bundan sonra da atalarımızdan aldığımız mirasa layık olmak için daha fazla çaba göstereceğiz. Kocaeli hipodromu 432 bin metrekare üzerine kurulmuş durumda. Burada 434 ahır var. Bu gün itibariyle de gece yarışları başladı.” Konuşmaların ardından telekonferans ile 10 ilde aynı anda açılışlar yapıldı.

 

8 MİLYON TL’YE MAL OLDU

İzmit Bayraktar Köyü Aşı İstasyonu karşısında yapılan At Hastanesi’nde 8 veteriner, 6 veteriner sağlık teknisyeni olmak üzere 40 personel görev yapacak. Aynı anda 800 ata bakabilecek kapasitede olan At Hastanesi, 200 doğacak ata da hizmet verebilecek şekilde yapıldı. 3.5 dönüm arazi üzerine yapılan iki katlı At Hastanesi 8 milyon TL’ye mal oldu. Serkan BORLAK

03 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR