Kocaeli Ticaret Odası üyelerine Bosna’daki fırsatlar anlatıldı

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), Bosna Hersek ile var olan ticaret hacmini artırmak üzere harekete geçti. KOTO Başkanı Murat Özdağ, yönetim kurulu ve me...

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), Bosna Hersek ile var olan ticaret hacmini artırmak üzere harekete geçti. KOTO Başkanı Murat Özdağ, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin ev sahipliğinde şehrin önde gelen iş adamları ile Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) Başkanı Muzaffer Çilek ve Vakıf Yönetim Kurulunu ağırlayarak ‘Bosna Hersek Ülke Bilgilendirme Toplantısı’ gerçekleştirdi.

 

BOSNA SUNUMU YAPILDI

Toplantı kapsamında Bosna Hersek’i tanıtan BİGMEV Genel Sekreteri Cenita Kocaman, Bosna Hersek’in AB ile ticarette sahip olduğu kolaylıklar nedeniyle Kocaeli firmaları için Avrupa’ya açılan bir kapı niteliğinde olduğunu vurguladı. Kocaman sunumunda; ekonomik iş birliği kapsamında yapılan özel anlaşmaların yanında, vergilendirme, yatırımcı hakları hakkında da bilgiler verdi.

 

SEKTÖR BİLGİLERİ VERİLDİ

Toplantıda üyelerin de en çok dikkatini çeken konuların başında Bosna Hersek’de öne çıkan sektörler yer aldı. Buna göre Genel Sekreter Kocaman, Bosna Hersek’te öne çıkan; tarım ve hayvancılık, enerji, turizm, inşaat, tekstil, bilişim, metal işleme sektörleri hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

 

“TİCARETİMİZ GELİŞMELİ”

Dış İlişkiler Konseyi (DEİK) Bosna Hersek-Başkanı Bakir İzzetbegoviç’in danışmanı olan BİGMEV Başkanı Muzaffer Çilek; iki ülke arasındaki kadim ilişkilerin ilerlemesini istediklerinin altını çizdi. KOTO Başkanı Murat Özdağ ise, “Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki tarihi ve sosyokültürel münasebetlerin ikili ticari ve ekonomik ilişkilerde yeterince yansımıyor. TÜİK verilerine göre Kocaeli’den Bosna Hersek’e yaklaşık 5 milyon dolarlık ihracat, 10 milyon dolarlık ithalat yapılmış. Bu rakam çok düşük” dedi. Öte yandan KOTO ve BİGMEV’in koordinasyonunda Bosna Hersek’e bir iş programı düzenleneceği de belirtildi.

23 Aralık 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR