1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyu içilmez hale getiriyor

Gölcük Belediyesi Çevre Mühendisi Serkan Aksöz, İhsaniye Sağlık Meslek Lisesi’nde verdiği geri dönüşüm seminerinde 1 litre atık yağın 1 milyon litre s...

BÜYÜT

Gölcük Belediyesi Çevre Mühendisi Serkan Aksöz, İhsaniye Sağlık Meslek Lisesi’nde verdiği geri dönüşüm seminerinde 1 litre atık yağın 1 milyon litre suya zarar verdiğini belirterek, atık yağları lavabolara dökmeyin çağrısı yaptı.

Gölcük Belediyesi tarafından organize edilen ‘Geri Dönüşüm ve Atıklar’ konulu seminer, ilköğretim okullarından sonra program dahilinde liselerde de devam ediyor. Gölcük Belediyesi Çevre Mühendisi Serkan Aksöz, İhsaniye Sağlık Meslek Lisesi’nde seminer verdi. Aksöz yaptığı konuşmada, hanelerde kullanılarak lavabolara ve çöpe dökülen 1 litre kızartmalık atık yağın 1 milyon litre suyu içilemez ve kullanılamaz hale getirdiğini belirtti.

CANLI YAŞAMI YOK OLUYOR
Aynı zamanda yoğunluğu suya göre daha hafif olan yağın su ile buluşması yani kanalizasyonlara dökülmesi durumunda, suyun yüzeyini kaplayan yağın havadan suya olan oksijen geçişini engellemesi neticesinde su altındaki canlı yaşamını olumsuz etkilediğini belirten Serkan Aksöz, farkında olmadan çevreye ne kadar büyük bir zarar verildiğini aktardı. Aksöz, “Çevre sağlığı açısından büyük tehlike yaratan bu yağların, tekrar tekrar kızartma işlemine tabi tutulması insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Bu nedenle kızartma işlemi için kullandığımız yağları en fazla iki kez kullanarak kaplarda biriktirip muhtarlıklarda bulunan Atık Yağ Toplama Bidonlarına bırakınız” dedi.

15 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR