Gürfidan'dan Büşükşehir’e: Bize yer bulun, sanayi sitesini taşırız!

“MİA”sıkıntılı bir süreçti İzmit Sanayi Sitesi Başkanı Muzaffer Gürfidan’a MİA projesini sorduk. Merkezi İş Alanı (MİA) konusu sıkıntılı bir süre...

“MİA”sıkıntılı bir süreçti

İzmit Sanayi Sitesi Başkanı Muzaffer Gürfidan’a MİA projesini sorduk.

Merkezi İş Alanı (MİA) konusu sıkıntılı bir süreçti. Yerel yöneticiler burayı terk etmemizi istiyorlardı. Sağ olsunlar burada birkaç toplantı sonucunda her ne kadar bize kızsalar da, beni sevmeseler de bizi bu kapsam dışında tuttular. 1/5000 ‘likler geçti. Şimdi 1/1000’liği İzmit Belediyesi çiziyor. Bir iki ay içerisinde bitecek.

 

MAĞDUR ETMEZLERDE, GİDERİZ

MİA Projesi ilk gündeme geldiğinde bizi burada istemiyorlardı. 360 tane irili ufaklı iş yeri var MİA projesi içerisinde. İlk konuşmalarda bizi yok sayıyorlardı, ama sonrasında sağ olsunlar Bakan Fikri Işık, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu çok katkı sağladılar, bizi MİA’nın kapsamı dışına çıkarttılar. Ama yine de bizi mağdur etmezlerse buradan çıkarız.

 

BURADAN GİTMEYİZ DEMİYORUZ

Bizle ilgilide mutlaka bir şeyler düşünüyorlardır. Bizde buradan gitmeyiz demiyoruz. Bu sanayi sitesi kalkmasın demiyoruz. Güzel olacak bir projeye hayır demeyiz. Bizim buradan gitmemiz için bazı şartlarımız var, biz bu şartları anlattık. Herkes biliyor. Katma değeri olan bir yeri bir dakikada kapatıp gitmek olmaz. 13-14 bin kişiyiz ve bu kişiler aileleriyle birlikte binlerce kişi oluyoruz.  Doğu’da 13 bin nüfuslu kaç ilçe var. Düşünün bizi mağdur etmesinler isteklerimizi yerine getirsinler gerekirse çıkarız. 

 

AKLIMIZDA BİRKAÇ YER VAR

Bizim işimizi TOKİ, Bakan Fikri Işık, belediye çöze bilir.  Dediğim gibi biz gitmeyiz demiyoruz, kimse de gitmeyelim demiyor. Bunun örnekleri var. Samsun’da TOKİ tarafında yapılmış bir sanayi sitesi var.  Mesela otobanın Kandıra yolu tarafında bir yer olabilir. İZAYDAŞ bölgesinin bulunduğu tarafta bir yer olabilir. Trafiğin insanların kolay ulaşabileceği yerler bizim için uygundur. “Burası çok değerleniyor devlet kuşu kondu başınıza” deniyor, o zaman buranın karşılığında bize bir yer yaparlarsa burayı terk ederiz.

 

BÜYÜKŞEHİR’İN ELİNDE BU TARZ YERLER VAR

Büyükşehrin elinde bu yerler var, isterlerse hemen çözerler. Bizde istiyoruz gitmek, madem burası bu değerlendirilmek isteniyor, yapılsın bir proje bizde buradaki yerimizden çıkalım.  TOKİ bugün organize sanayi sitesi bile yapıyor, bizimkide çok büyük bu proje sayılmaz. Belediye çıkıp burayı istimlak edemez, ancak bir devlet projesi olursa TOKİ kanalıyla burası kalkar. Ancak şu an Büyükşehir’in burayı istimlak edebilmesi imkansız.

 

“Sanayi sitemiz İzmit’in kalbidir”

İzmit Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Muzaffer Gürfidan, “Japonya tarihinde bir kez lastik kalıbı ithal etti, o da bizim sanayi sitemizde imal edildi. Bu gurur verici bir olaydır.  Burası İzmit’in kalbi”dedi

9’ncu kez İzmit Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin başkanı seçilen ve 14 yıldır bu görevi yürüten Muzaffer Gürfidan ile sanayi sitesi üzerine uzun bir sohbet yaptık.  Sohbetimiz sırasında yeni projelerden de bahsettik, gelecekle ilgili planlardan da… Sanayi sitesinin önemini yaptığımız bu sohbet ve gezinin ardından daha da iyi anladım. Bugün ihracat yapabilen firmaları da bünyesinde tutan sanayi sitesi, adından söz ettiren bir kooperatif haline geldi.

 

110 KAMERAYLA İZLENİYOR

Geçtiğimiz hafta yapılan sanayi sitesi kooperatifinin genel kurulunda güven tazeleyerek yeniden başkan seçilen Muzaffer Gürfidan’dan, siteyi kısaca tanıtmasını istedik. Gürfidan, tanıtıma ilk olarak sitenin ne kadar güvenli bir merkez olduğundan bahsetti.  

 

İzmit Sanayi Sitesi’nin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz ?

KAMERA ODAMIZ TÜRKİYE’DE TEK

guvenlik.jpg 

Bu sanayi sitesinde hırsızlık sıfır. 9 yıldır 1 liralık hırsızlık olmadı. Çok geniş önlemler aldık. Buradan kimse hırsızlık yapıp ta kaçamaz. Bizim kamera odamız Türkiye’de tektir. 110 kamerayla izlenen sanayi sitemizde yüksek çözünürlüklü ve hareketli kameralarımızda bulunuyor. Böylesi bir güvenlik ağı Türkiye’deki sanayi siteleri arasında sadece bizde bulunuyor. 25 özel güvenlik ekibimiz var. 25 güvenlik görevlisi tarafından korunan site, gece mesailerinde çalışacak personelin bile listesini günlük olarak tutar.

 

Sanayi sitemizin içerisinde 1300 iş yeri ve bu işyerlerine hizmet veren 70 büfe, lokanta, çay ocağı gibi işyerleri mevcuttur. 427 dönem üzerine kurulu bulunan sanayi sitemiz içerisindeki iş yerlerinde toplam 13 bin çalışan var. Site kooperatifinde 36 kişi çalışıyor. 1300 iş yerinin 61 tanesi kooperatifimize ait.  Kooperatifimiz içerisinde banka şubeleri, kargo ve PTT şubeleri, poliklinik var.

 

İzmit Sanayi Sitesi’nde otopark sorunu olduğunu söyleniyor. Bununla ilgili bir çalışmanız var mı?

SANAYİ SİTESİNE OTOPARK YAPILACAK

Bundan üç yıl önce yapılan araştırmada sanayi sitesine günlük 13 bin 400 araç girdiği tespit edilmiş. Bugün ise bu sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediyoruz. Bu yüzden sanayi sitesi içerisinde otopark yapılmasına karar verdik. 6 metre yüksekliğinde iki katlı bir otopark yapacağız. Site içerisindeki gelişi güzel parkların sorun olmaktan çıkacak. Otopark ücretlerini 1-2 TL gibi cüzi bir rakamda tutacağız.

 

BURASI İZMİT’İN KALBİ

1300 iş yerinin bulunduğu yerde dönen ekonominin boyutunu siz düşünün. Japonya tarihinde bir kez lastik kalıbı ithal etti, o da bizim sanayi sitemizde imal edildi. Bu gurur verici bir olaydır. Burası İzmit’in kalbi. Burası sadece otomobillerin tamir edildiği bir sanayi sitesi değil,

 

LASTİK SANAYİSİNİN KALBİ BURASI

Sanayi sitemiz içerisinde 50-100 çalışanın bulunduğu fabrikalar var. Türkiye’de lastik sanayideki kalbi biziz. Başka bir yerde lastik fabrikalarına hizmet veren bir yer yok. Kalıbından, makine bakımına A’dan Z’ye her şey bu sitede yapılıyor.

 

İŞ GÜVENLİĞİ KONUSU

İş güvenliğiyle ilgili iki firma bulunuyor. Burada doktoru, hemşireleri ve uzmanları var ve denetimleri onlar yapıyor. Geçtiğimiz yıl 2 ölümlü kazamız oldu. 13-14 bin çalışanın olduğu bir yerde bu tür olaylar yaşana biliyor. Gönül isterdi ki hiç yaşanmasın, ama maalesef bu tür üzüntüyle sonuçlanan olayların önüne yüzde yüz geçemiyorsunuz. Daha fazlası yaşanmaması için elimizden geleni yapıyoruz.

 

SANAYİ SİTESİNE TALEP ÇOK

Dükkan almak için çok yoğun bir talep var. Daha geçtiğimiz günlerde 960 bin’e dükkan satıldı burada. Kapasite artırımına gidebilsek yapılacak dükkanlar anında satılır. Burası apayrı bir yer. Rağbet gören bir site olduk.

 

Burası kalabalık bir sanayi sitesi.  Elektrik sorunlarınız car mı?

SEDAŞ İLE İLGİLİ SORUNLAR

SEDAŞ ile ilgili sıkıntılarımızın bir bölümü giderildi, 8-10 blokta sıkıntımız halen var. SEDAŞ ile ilgili sıkıntılarımızda bölge milletvekilimiz Zeki Aygün büyük mesai harcadı. Bakan Fikri Işık’ın da çok büyük katkısını gördük. Sitemizin alt yapısında 10 yıl önceki makinelere göre yapılan elektrik tesisatları şuan yetmiyor. İnşallah bugün yarın bu sorumuzda çözülecek.  Sonuçta şehir merkezi kadar elektrik tüketiyoruz.  Kendi elektriğimizi üretmekle ilgili projelerimiz oldu, ancak maliyetli projelerde amortismanı güç projelerdi ve vazgeçtik.  Doğalgazla yapalım dedim onla ilgilide 4-5 dönüm yer lazımdı öyle bir yerimiz yok.”

 

“Kimse karşısındakini aptal zannetmesin”

Genel kurul yapıldı ve siz başkan seçildiniz. Genel kurulla ilgili neler söylemek istersiniz?

yonetim-004.jpg

Hiç kimse karşısındakini cahil ya da aptal zannetmesin. Kongrede karşıma bir liste çıktı, yok böyle bir şey.  Böyle bir listenin çıkması saygısızlıktır. Liste eksiklerle dolu, insanlara habersizce listeye alınmış. Üye olmayan çıkar, kalfa listeye denetim kurulun yazılmış.  Böyle liste hazırlanmaz. Ama yinede o arkadaşlarda bizim üyemiz, kardeşimiz. Yine de şunu söylemek isterim; bir şeyler yaparken bilmiyorsan da danışman lazım. Bir yönetim kurulu listesini hazırlayamıyorsan bu işe hiç kalkışmamalısınız. 15 kişilik listeyi yapamıyorsan insanlara sormadan listeye insan yazıyorsan bu işe hiç kalkışmayacaksın. Bu üyelere saygısızlık anlamına gelir. Bu işe vakit ve sevgi katmasan bu işi yapamazsın. Çok büyük özveri istiyor. Aidatlarla ilgili sıkıntılar var, ödeyemeyen ve ödemeyenler var. Ancak bu katma değerin düşmemesi için herkes aidatını ödemesi gerekiyor. Buraya bakamazsak yarın, yarı fiyatına bile iş yeri satamayız.

 

Bayan çalışan sayısı çok fazla

Bünyemizde bir kreş açmak için ön hazırlık yaptık. Bu hazırlık sırasında bu kreşten yararlana bilecek kişileri araştırırken sanayi sitemizde 1080 bayanın çalıştığını fark ettik. Bu bir sanayi sitesi için son derece yüksek bir ramak. Bugün İzmit Sanayi Sitesi içerisinde toplam 13 binin üzerinde çalışan var.

 

Biz çevreci bir siteyiz

Herkesin arabası var arabasız insan yok. Bu insanlar bu arabaları nerede tamir ettirecek. Servislerin fiyatları ateş pahası… Sanayi sitelerinin merkeze de yakın olması bu nedenden dolayı şart. Şehir merkezine yakın olmanın bilincini de bünyemizde yaşatıyoruz. Türkiye’de sadece bizim sanayi sitemizde katı ve sıvı atıklar İZAYDAŞ’a veriliyor. Çevrede araç lastiği bile bulamazsınız. Bunları da firmalara veriyoruz ve geri dönüşüme katkı sağlıyoruz. Sitemizin içi ağaçlar ve fidanlarla dolu.

27 Mart 2016 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR