Kocaeli'de depremden hasar gören binalar için TBMM'ye soru önergesi

Marmara Bölgesi'ni sarsan 17 Ağustos Depremi'nin merkez üssü Kocaeli'de ağır veya orta hasarlı olduğu halde onarılmayan ve halen binlerce kişinin otur...

BÜYÜT

Marmara Bölgesi'ni sarsan 17 Ağustos Depremi'nin merkez üssü Kocaeli'de ağır veya orta hasarlı olduğu halde onarılmayan ve halen binlerce kişinin oturmaya devam ettiği binalar için TBMM'ye soru önergesi verildi. Ulusal Deprem Konseyi eski başkanı olan CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, verdiği soru önergesinde yıkılması gereken kaç bina olduğunu ve bunların neden yıkılmadığını sordu.

Ulusal Deprem Konseyi Başkanı olduğu dönemlerde de sık sık Kocaeli'ne gelen, 17 Ağustos Marmara Depremi anma etkinliklerinde konuşmalar da yapan Haluk Eyidoğan bölgeyi çok iyi tanıdığını söyledi. Geçen Ağustos ayında yapılan anma etkinliklerine de katılan Haluk Eyidoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde, 17 Ağustos 1999 tarihinde kaydedilen Richter ölçeğine göre 7.4 büyüklüğündeki KocaeliGölcük Depremi'nin 1939 Erzincan depreminden sonra Türkiye'de en fazla kayba neden olan depremlerden biri olduğunu hatırlattı. CHP'li Eyidoğan, depremden 12 yıl geçtiğini, Kocaeli'deki 12 ilçede resmi makamlar tarafından orta ve ağır hasarlı olarak tespiti yapılan yapılar ile ilgili olarak halen bazı ağır hasarlı yapıların yıkılmadığını anlattı. Eyidoğan, orta hasarlı binaların da güçlendirilmediğinin görüldüğünü belirterek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

Ağır hasar tespiti yapıldığı halde bugüne kadar yıkılmayan bina sayısı ne kadardır?

Orta hasar tespiti yapıldığı halde bugüne kadar güçlendirilmeyen bina sayısı ne kadardır?

Eğer varsa, ağır hasarlı binalar neden yıkılmamıştır. Keza, hala var olan orta hasarlı yapılar neden güçlendirilmemiştir?

Yıkılmayan ağır hasarlı binalar ve güçlendirilmeyen orta hasarlı binalardan kullanımda olanlar var mıdır Bölgenin yüksek depremselliği nedeniyle oluşabilecek orta büyüklükteki bir depremde bu hasarlı yapılar yıkılabilir. Bunun sonuçları konusunda halk bilgilendirilmiş midir?

Tespiti yapılan ve hala güçlendirilmeyen orta hasarlı yapılar içerisinde kamu binaları var mıdır?

Kocaeli'ndeki okul ve hastane gibi binaların yıkılıp yeniden yapılması veya güçlendirilmesi yapılmış mıdır Güçlendirilmesi ve yeniden yıkılıp yapılan okul ve hastane sayısı ne kadardır?

Marmara Depremi'nin 12'nci yıldönümünde Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Bölgesi'nde depremde ağır veya orta hasar görüp hala yıktırılmayan binalar bulunduğunu açıklamıştı. Vali Ercan Topaca, bölgede 600 kadar konut olarak kullanılan bina ve 20 kadar onarılmayan hasarlı işyeri bulunduğunu, bunların birkısmında insanların oturduğunu belirterek, bunların boşaltılıp sahipleri tarafından yıktırılması için süre vermişti. Vali, Bu binaları sahipleri ve içinde oturanlar biliyor diyerek tek tek açıklamamıştı.

18 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR