Hürriyet: Hayır çıkarsa 80 milyon kazanacak

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, gazetemize yaptığı ziyarette gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özellikle 16 Nisan’daki refer...

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan, gazetemize yaptığı ziyarette gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özellikle 16 Nisan’daki referandum sürecine değinen milletvekili Hürriyet, yaptığı açıklamasında AKP’lileri sert sözlerle eleştirdi ve, “Referandumdan evet çıkarsa 1 kişi, hayır çıkarsa 80 milyon kişi kazanacak” dedi.

 

“ANAYASADA AÇIK ÇOK”

Anayasa değişikliğinin bir kişi üzerinden kurgulandığını dile getiren Kaplan, “Devletin her türlü yetkisini, tüm hukukunu, idaresini bir kişiye veriyoruz. O kişi yanlış yaptığında hesap sorma, sorgulama ya da cezai bir işlem yapma şansımız yok. Bugün Recep Bey var, iyi yönetebilir, ama yarın o öldüğünde ne yapacağız? Bu anayasanın çok açığı var” dedi.

 

“HESAP SORULAMAYACAK”

Bir gün evet diyenlerin istemediği bir kişinin başkanlığa gelebileceğini dile getiren Hürriyet, “Bugün iktidar AKP’nin, Fakat yeni sistemde hükümeti kurma hakkını elde etse bile başkanını seçtiremezse ne olacak? Benzer durumlar belediyelerde yaşandı. Bu anayasa yargılanmama, hesap soramama konusunda kılıf getiriliyor” diye konuştu.

 

“ANAYASADA PARDON OLMAZ”

Anayasaların yasalara benzemediğini dile getiren milletvekili Hürriyet, şöyle konuştu: “Bir yasa yanlış sonuç doğurduğunda “Pardon yanlış yapmışız” deyip değiştirirsiniz. Etkilerini azaltır yerine yenisini getirirsiniz. Ama bir anayasayı değiştirdiğinizde işler umduğunuz gibi gitmediğinde “Pardon” diyemezsiniz. Çünkü anayasa birbirine entegre bir sistemdir. O anayasa gücünü alan kişi o gücü devreder mi?” açıklamasında bulundu.

 

“BU PARTİ MESELESİ DEĞİLDİ”

Yetki alan bir kişinin yaptığı hatayı bütün bir ülkenin ödeyeceğini dile getiren Hürriyet, şöyle konuştu: “AK Partililer bunu istiyor diye, kimsenin ülkeye bedel ödetmeye hakkı yok. Mesele Erdoğan meselesi değil. Referandumda hayır çıkarsa iktidar değişmeyecek, Cumhurbaşkanı değişmeyecek, ülkeyi yine AKP yönetecek. Ülke rahatlayacak ve asıl sorunları konuşmaya başlayacağız. Biz de seçimle gelen seçimle gider diyerek vatandaştan oy isteyeceğiz.”

 

“YARGILANMANIN ÖNÜ AÇILMIYOR”

AKP’lilerin, yeni yasa ile Cumhurbaşkanının yargılanmasının önünün açıldığını söylediğini kaydeden Hürriyet, “Bu tamamen yalan. Bunu yapacak olsalar biz de evet deriz. Biz Erdoğan’ın suç işlediğini iddia ediyor yargılanmasını istiyoruz. Haliyle bu bizim için fırsat olurdu. Yargılanmasının önüne 400 vekil şartı engeli konuluyor. Cumhurbaşkanına meclisi fes etme yetkisini veriyoruz, AYM’nin 12 üyesini o belirleyecek” dedi.

 

“2019’A KADAR NİYE BEKLENİYOR?”

Bu anayasanın neden 2019’da yürürlüğe gireceğini de söyleyen Hürriyet, “Bu maddeler ülkeyi uçuracaksa beklenmemeli. Terör sorunu çözülecekse 3 yıl beklemeyelim. İki madde hariç gerisi 2019’da yapılacak. Vekil sayısının 600 olmasının sebebini kimse bilmiyor. ABD’nin 300 milyon nüfusu ve 435 milletvekili var. 550 vekil sayısı daha da azalıyor” dedi.

 

“HAYIR OYLARI ÖNDE”

Referandum ile ilgili tahminini de söyleyen milletvekili Hürriyet, “Kocaeli ve Türkiye’de hayır oları önde. Sayı verme şansımız yok. Son ankette hayır oyları yüzde 57 olarak görünüyor. Vatandaşlar doğruyu söyleyemiyor, korkuyor. Kocaeli’de tüm belediyeler AKP’li ve işimiz biraz daha zor. İğneyle kuyu kazıyoruz. Onlar belediye etkinlikleriyle binlerce kişiye ulaşıyor. Sahadan aldığımız enerji çok güzel. Hayır önde görünüyor” diye konuştu.

20 Mart 2017 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor mask
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR